Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Svet kresťanstva
11. marec 2022

Pohľad ukrajinského kňaza

Nikdy viac!

Ukrajina a svet s Božou pomocou zastavia Rusko, ale dôležité je spraviť ďalšie kroky, ktoré zaistia, že „Nikdy viac!“ bude účinné.

Nikdy viac!

Žena pred budovou pôrodnice po ostreľovaní v Mariupole počas štrnásteho dňa ruskej invázie na Ukrajine v stredu 9. marca 2022. Foto: TASR/AP

Keď píšem tieto riadky, je štrnásty deň vojny v najväčšej krajine Európy. Oficiálne prišlo o život viac ako tisíc civilistov. Väčšinou ženy a deti. Ale už vieme, že ich je oveľa viac.

Tisíce ľudí stratili svoje domovy. Asi milión sa stal utečencami na západnej Ukrajine alebo v krajinách EÚ. Koľko vojakov už zomrelo, to sa vôbec nehovorí.

Tak strašne sme sa obávali tretej svetovej vojny a pozri – je to tu. So všetkými svojimi hrôzami, s terorom, so slzami nevinných zranených detí, s evakuáciou Chersonu, kde už najmenej jedno dieťa zomrelo na dehydratáciu.

Obávali sme sa ruských zbraní a pozri, stalo sa niečo oveľa horšie – Rusi momentálne kontrolujú jadrovú elektráreň v Černobyli a najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe Enerhodar v blízkosti Záporožia a myslia si, že ju môžu vyhodiť do vzduchu. Bola by to katastrofa nielen pre Ukrajinu, ale pre celú Európu a ešte viac.

Od druhej svetovej vojny sme ako mantru opakovali „Nikdy viac!“, takže je pre nás úplne nemysliteľné, že také niečo sa môže stať v 21. storočí, a predsa je fašizmus v Rusku oveľa živší než v Nemecku v 30. a 40. rokoch minulého storočia. Napriek sankciám a chudobe v Rusku väčšina jeho obyvateľstva podporuje svojho krvilačného diktátora.

Avšak táto vojna netrvá ešte len 14 dní. Začalo sa to oveľa skôr. Ruskými vojenskými útokmi a okupáciami v Moldavsku (1992 – 1993), Gruzínsku (1992 – 1993), Čečensku (1994 – 1996, 1999 – 2009), opäť v Gruzínsku (2008), Sýrii (2015 – 2022) a na Ukrajine (2014 – 2022). Už tridsať rokov trvá tretia svetová vojna a teraz sa už konečne zobudíme? Pretože prišla príliš blízko k hraniciam Európskej únie?

Príliš dlho sme sa pozerali iným smerom, a tak sme vytvorili monštrum, totiž krajinu, ktorej najlepšími dejinami je práve druhá svetová vojna. Krajina, ktorá sa pýši porážkou fašizmu, ukazuje svoju pravú tvár.

„Už 30 rokov trvá tretia svetová vojna a teraz sa už konečne zobudíme, pretože prišla príliš blízko k hraniciam Európskej únie?“ Zdieľať

Počas všetkých tých rokov svojej existencie Rusko opakovane dokazovalo svoju nedostatočnosť a skutočnú oddanosť klamstvám. A zakaždým bol tento dôkaz posilnený krvou nevinných ľudí. Vždy je to tak, že klamstvo (ako hlavný nástroj diabla) si skôr či neskôr vyžiada platbu za svoje použitie a tou platbou bude vždy nevinná krv.

Tretia svetová vojna, ktorú Rusko rozpútalo na území Ukrajiny, sa nepochybne skončí víťazstvom pravdy nad klamstvami, no cenou za toto víťazstvo je a zostane život nevinných ľudí a krviprelievanie.

Inzercia

Rusko musí znášať podobnú obžalobu, ako bola tá v Norimbergu, avšak v Moskve. Tam musí svet odsúdiť nielen Putina, ale aj Rusko za to, že vypestovalo ďalšieho tyrana.

Rusku sa musí odňať právo vydržiavať veľkú armádu a mať zbrane hromadného ničenia. Táto krajina za 30 rokov svojej existencie dala veľmi jasne najavo, že na takúto zodpovednosť jej chýba nielen kultúra, ale aj elementárna ľudskosť.

Rusko musí zaplatiť za všetky zločiny, ktoré spáchalo proti ľudskosti – za vytvorenie bábkových republík nielen na Ukrajine, ale aj v Gruzínsku, Moldavsku a všade, kam natiahlo svoje krvavé ruky.

Ukrajina a svet s Božou pomocou zastavia Rusko, ale dôležité je podniknúť ďalšie kroky, ktoré naozaj zaistia, že „Nikdy viac!“ bude účinné – a nie až vtedy, keď sa to znova stane.

A, samozrejme, Ruská „pravoslávna“ „cirkev“ by mala byť odsúdená kresťanskými a inými náboženskými komunitami.

Slovo „pravoslávny“ som dal do úvodzoviek zámerne, pretože mlčať, keď vaše „duchovné ovečky“ vlčími zubami trhajú civilné obyvateľstvo inej krajiny, je NEMOŽNÉ! A ešte viac – ospravedlňovať vojnu na začiatku Veľkého pôstu! Je to nielen nekresťanské, je to neľudské.

Táto „cirkev“ musí byť odsúdená na dlhú cestu pokánia. Už sa nemôže nazývať a byť patriarchálna, pretože jasne dokázala, že sa nespráva ani ako otec a dokonca ani ako nevlastný otec. Svätými kánonmi má na mysli zbrane – Iskander, Topol a Satan.

Autor je ukrajinský gréckokatolícky kňaz a pedagóg na Katolíckej univerzite vo Ľvove. Z nemčiny preložil o. Ján Krupa. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.