Reforma Rímskej kúrie
Pápež vydal dokument, ktorý má priniesť najväčšie zmeny za posledných 30 rokov

Ilustračné foto: Flickr.com/Aleteia Image Department
Apoštolská konštitúcia Praedicate Evangelium o Rímskej kúrii vstúpi do platnosti 5. júna. Bližšie ju predstavia v pondelok.
Pápež František dnes promulgoval text Apoštolskej konštitúcie Praedicate Evangelium (Ohlasovanie evanjelia) o Rímskej kúrii a jej službe cirkvi vo svete, ktorá vstúpi do platnosti 5. júna 2022 na slávnosť Zoslania Ducha Svätého.
Stalo sa tak dnes zverejnením v bulletine vatikánskeho tlačového strediska.
Dokument (zatiaľ v taliančine) má priniesť najväčšie zmeny v Rímskej kúrii za posledných tridsať rokov.
Ako informuje oznam Tlačového strediska Svätej stolice, „vstupom do platnosti tejto apoštolskej konštitúcie bude v celosti zrušená a nahradená apoštolská konštitúcia Pastor bonus a týmto spôsobom akt reformy Rímskej kúrie nadobudne kompletnú formu“.
Novú apoštolskú konštitúciu predstavia v pondelok 21. marca o 11.30 h vo vatikánskom tlačovom stredisku na tlačovej konferencii kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, Mons. Marco Mellino, sekretár Rady kardinálov, a páter Gianfranco Ghirlanda SJ, emeritný profesor Fakulty kánonického práva Pápežskej Gregorovej univerzity.
Návrh nového dokumentu, ktorý má nahradiť doteraz platnú apoštolskú konštitúciu Jána Pavla II. Pastor bonus z roku 1988, schválila Rada kardinálov ešte v apríli 2019.
Následne bol rozoslaný na pripomienkovanie predsedom biskupských konferencií, synodám východných cirkví, konferenciám vyšších rehoľných predstavených či niektorým pápežským univerzitám.

V roku 2022 sa očakáva odchod viacerých významných kardinálov do dôchodku. Nahradiť by ich mali nové mená.
Niekoľko rokov pripravovaná apoštolská konštitúcia Praedicate evangelium by mala nastaviť jasný, efektívny a transparentný systém fungovania vatikánskych úradov na nasledujúce roky či skôr desaťročia.
Vznikne Dikastérium pre evanjelizáciu, prefektom bude pápež
Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu priniesla stručný pohľad na nový dokument od Andreu Tornielliho a Sergia Centofantiho v ich článku publikovanom v talianskej sekcii Vatican News:
Text Praedicate Evangelium je výsledkom dlhej kolegiálnej práce, ktorá sa začala na stretnutiach pred konkláve v roku 2013, spolu s Radou kardinálov, ktorá sa stretávala od októbra 2013 až do februára tohto roka, a pokračovala pod vedením pápeža s rozmanitým ďalším prispením od cirkví z celého sveta.
Je potrebné zdôrazniť, že nová apoštolská konštitúcia právne vyjadruje reformný proces, ktorý sa už takmer v plnej miere realizoval počas posledných deviatich rokov prostredníctvom zlúčení a úprav, ktoré viedli k vytvoreniu nových dikastérií. V texte dokumentu sa zdôrazňuje, že „Rímska kúria sa skladá zo Štátneho sekretariátu, z dikastérií a orgánov, ktoré sú si právne rovné“.
Medzi najvýznamnejšie novosti patrí vznik Dikastéria pre evanjelizáciu, ktoré je zjednotením Kongregácie pre evanjelizáciu národov a Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie, pričom obaja vedúci oddelení sa stanú proprefektmi, pretože prefektúra tohto nového dikastéria je vyhradená pápežovi. V dokumente sa uvádza: „Dikastériu pre evanjelizáciu predsedá priamo rímsky pápež.“
Novosťou je taktiež zriadenie Dikastéria pre charitatívnu službu, reprezentovanú úradom Apoštolskej charity (Elemosineria Apostolica), ktorá tak získava významnejšiu úlohu v Rímskej kúrii.
V dokumente čítame: „Dikastérium pre charitatívnu službu, nazývané aj Apoštolská charita, je osobitným vyjadrením milosrdenstva a vychádzajúc z možností pre chudobných, zraniteľných a vyraďovaných, vykonáva v ktorejkoľvek časti sveta dielo podpory a pomoci voči nim v mene rímskeho pontifika, ktorý v prípadoch osobitnej núdze alebo inej potreby určuje osobne pomoc, ktorá bude pridelená.“
Apoštolská konštitúcia Praedicate Evangelium ponajprv prezentuje dikastériá v nasledujúcom poradí: pre evanjelizáciu, pre náuku viery a pre charitatívnu služby.
Ďalšie zlúčenie sa týka Komisie pre ochranu maloletých, ktorá sa stáva súčasťou Dikastéria pre náuku viery, pričom naďalej funguje podľa vlastných noriem a má vlastného predsedu a sekretára.
Jedna podstatná časť dokumentu sa týka všeobecných princípov. V preambule sa pripomína, že každý kresťan je misionárskym učeníkom.
Medzi základné všeobecné princípy patrí špecifikácia, že každý – teda aj laik či laička – môže byť vymenovaný do riadiacich funkcií v Rímskej kúrii na základe zástupnej moci Petrovho nástupcu.
V dokumente sa píše: „Každý kresťan je na základe krstu učeníkom misionárom v tej miere, v akej sa stretol s Božou láskou v Ježišovi Kristovi. Nemôže sa to nezohľadniť v aktualizovaní Rímskej kúrie, ktorej reforma preto musí zabezpečiť zapojenie laičiek a laikov aj do riadiacich a zodpovedných funkcií.“
Okrem toho sa zdôrazňuje, že Rímska kúria je nástrojom v službe Rímskeho biskupa aj pre potreby univerzálnej cirkvi, a teda aj biskupstiev a miestnych cirkví.
Ako čítame v texte, „Rímska kúria nestojí medzi pápežom a biskupmi, ale slúži obom, spôsobmi zodpovedajúcimi ich povahe“. Ďalší významný bod sa týka spirituality, keď dokument píše, že členovia Rímskej kúrie sú tiež „misionárskymi učeníkmi“. Zvlášť sa zdôrazňuje synodalita ako bežný spôsob práce Rímskej kúrie, ako proces, ktorá už prebieha a ktorý treba čoraz viac rozvíjať.
Ďalšími aspektmi obsiahnutými v dokumente sú zdôraznenie definície Štátneho sekretariátu ako „pápežského sekretariátu“, presunutie Personálneho oddelenia kúrie pod Ekonomický sekretariát (Segreteria per l’Economia – SPE), ako aj usmernenie, že Správa majetku Apoštolskej stolice (APSA) musí byť činná cez aktivity vlastné Inštitútu pre náboženské diela.
Napokon sa stanovuje, že pre klerikov a rehoľníkov slúžiacich v Rímskej kúrii je mandát v úradoch Rímskej kúrie päťročný a môže byť obnovený na druhé päťročné obdobie, po ktorého uplynutí sa dotyční vrátia do diecéz alebo komunít, ku ktorým patria.
Dnes treba vedieť
Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.
„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj. Podľa neho by cirkev mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty, čo bol aj tento prípad.
Pápež vysvetlil výroky o hriechu a homosexualite
Mal som na mysli učenie, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech
František pripísal zmätočný výrok konverzačnému tónu rozhovoru.
Pápež František nebude vypovedať v súdnom procese o hospodárení Štátneho sekretariátu v kauze londýnskej nehnuteľnosti, čo sa dalo predvídať napriek tomu, že niektorí z obžalovaných by to chceli. Zrejme nebude medzi svedkov predvolaný ani štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Vyplýva to z posledných dvoch pojednávaní, ktoré sa konali v januári. Aj po 43. a 44. pojednávaní v kauze stále vyvstáva otázka, akým spôsobom a do akej miery bol o kauze informovaný pápež, o čom vypovedajú niektorí svedkovia. (aci stampa)
Za krízou rodiny je nevedomosť o manželstve, povedal pápež sudcom Rímskej róty
Medzi sudcami, ktorým Svätý Otec hovoril o tajomstve a kráse manželského zväzku, bol aj slovenský dominikán Konštanc Adam.
Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)
Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.
Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia. (grkatpo.sk)
Dôvod Benediktovej rezignácie
Pápež v liste pred smrťou napísal, že odstúpil pre nespavosť
Emeritný pápež poslal niekoľko týždňov pred smrťou list svojmu životopiscovi Petrovi Seewaldovi, kde sa doslova píše, že „ústredným motívom rezignácie bola nespavosť, ktorá ma nepretržite sprevádza od Svetových dní mládeže v Kolíne nad Rýnom“. Tie boli v roku 2005.
Španielske úrady vyšetrujú útoky mačetou pred kostolom ako terorizmus
Pri útoku prišiel o život kostolník a najmenej štyri osoby utrpeli zranenia.
Nová poštová známka pripomenie Benedikta XVI. Vatikánska poštová a filatelistická služba pripravila špeciálnu poštovú známku pri príležitosti jedného mesiaca od úmrtia emeritného pápeža Benedikta XVI. Známka bude vydaná 31. januára 2023. (vaticannews)