Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. máj 2022, 22:30

Výpoveď kardinála Becciua

Pápež údajne schválil miliónové výkupné za unesenú rehoľníčku

Pápež údajne schválil miliónové výkupné za unesenú rehoľníčku

Pápež František a kardinál Becciu. Foto - TASR/AP

Svedectvo kardinála môže mať pre Vatikán a katolícku cirkev vážne dôsledky. Becciu trvá na tom, že obvinenia voči nemu sú nepodložené.

Skupina bývalých predstaviteľov Svätej stolice čelí obvineniam z nevýhodného nákupu nehnuteľností v Londýne. Jednou z desiatich osôb, ktoré boli v súvislosti s nákupom luxusnej nehnuteľnosti vatikánskym Štátnym sekretariátom obvinené zo sprenevery, vydierania, podvodov a zo zneužívania úradu, je aj kardinál Giovanni Angelo Becciu.

Na súde sa Becciu prezentoval ako obeť „neslávnych a nepodložených“ obvinení. Informovala o tom agentúra Kathpress. „Bol som zbavený akéhokoľvek cirkevného úradu; bol som zatlačený na okraj kúrie a cirkvi,“ sťažoval sa Becciu.

Podľa agentúry AP kardinál zároveň vypovedal, že pápež František schválil, aby sa na oslobodenie kolumbijskej rehoľníčky Glorie Narváezovej, ktorú v Mali uniesla a štyri roky väznila militantná skupina napojená na al-Káidu, použil jeden milión eur.

Svedectvo kardinála Becciua môže mať pre Vatikán a Katolícku cirkev vážne dôsledky, upozorňuje AP. Ukazuje totiž, že pápež bol ochotný vyplatiť výkupné islamským militantom, aby oslobodil rehoľníčku, ktorú nakoniec vlani prepustili na slobodu.

Sestra Gloria Cecilia Narváezová. Foto – TASR/AP

Platenie výkupného sa takmer nikdy oficiálne nepotvrdzuje, aby sa predišlo možným únosom v budúcnosti. Nie je známe, koľko peňazí od Vatikánu – a či vôbec – skončilo v rukách militantov.

Inzercia

Kardinál Becciu bol jedným z najbližších poradcov pápeža Františka a substitútom (zástupcom) pre všeobecné záležitosti Štátneho sekretariátu vo Vatikáne.

Svätá stolica za predmetnú spomínanú nehnuteľnosť v Londýne zaplatila viac ako 200 miliónov eur. Táto kúpa vyvolala pochybnosti o tom, kde končia peniaze z milodarov veriacich, keďže nákup sa podľa agentúry DPA údajne financoval zo zbierky Halier svätého Petra.

Becciu sa doteraz pri otázkach týkajúcich sa obvinení zo sprenevery odvolával na pápežské tajomstvo, pričom tvrdil, že o záležitosti nemôže hovoriť. František ho však na konci marca zbavil mlčanlivosti.

Naposledy v prípade vypovedal niekdajší riaditeľ vatikánskeho Úradu pre finančné informácie Tommaso Di Ruzza. Na súde podrobne vysvetlil úlohu úradu v súvislosti s prepojením na Štátny sekretariát.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.