Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2022, 21:38

Na žilinský Kostol obrátenia svätého Pavla vrátili jezuitský monogram IHS

Na žilinský Kostol obrátenia svätého Pavla vrátili jezuitský monogram IHS

Na snímke zhotoviteľ monogramu jezuitov IHS Jan Janda počas osadenia symbolu na Kostole obrátenia sv. Pavla v Žiline. Foto – TASR

Vrátil sa na čelnú fasádu po 170 rokoch. „Veľmi si cením, že spolubratia kapucíni, ktorí v kostole pôsobia, sa rozhodli pre toto gesto,“ povedal predstavený jezuitov na Slovensku.

V barokovom Kostole obrátenia svätého Pavla na Mariánskom námestí v Žiline vo štvrtok požehnali jezuitský monogram IHS, ktorý sa vrátil na jeho čelnú fasádu po 170 rokoch.

Predstavený jezuitov na Slovensku Jozef Šofranko uviedol, že monogram sa vracia na miesto, kde bol pôvodne postavený.

„Veľmi si cením, že spolubratia kapucíni, ktorí v kostole pôsobia, sa rozhodli pre toto gesto. Zachovať pôvodný charakter tohto kostola. Pre mňa je to veľká česť,“ podotkol Šofranko s tým, že monogram znamená meno Ježiša Krista v skrátenej podobe.

Jezuiti podľa Vladimíra Majtana z Krajského pamiatkového úradu v Žiline postavili kostol medzi rokmi 1740 – 1750. „Predpokladáme, že znak sa zo štítu stratil v polovici 19. storočia. V roku 1848 Žilinu zachvátil veľký požiar a na základe prameňov vieme, že zhorela strecha kostola aj obe veže,“ pripomenul.

Kostol obrátenia svätého Pavla, známy od 19. storočia ako Sirotár, a priľahlý kláštor jezuitov v súčasnosti reštaurujú, celkový rozpočet je 1,35 milióna eur.

„Výraznou zmenou je predovšetkým farebnosť fasády kostola a kláštora. Ukončenie predpokladáme v závere tohto roka,“ povedal koordinátor reštaurovania Tomáš Fusko.

Reštaurovanie kostola, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, a kláštora jezuitov v správe Kapucínov na Slovensku sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 18 hodinami

Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)

Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.

Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
pred 21 hodinami

Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia.  (grkatpo.sk)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.