Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2022, 21:38

Na žilinský Kostol obrátenia svätého Pavla vrátili jezuitský monogram IHS

Na žilinský Kostol obrátenia svätého Pavla vrátili jezuitský monogram IHS

Na snímke zhotoviteľ monogramu jezuitov IHS Jan Janda počas osadenia symbolu na Kostole obrátenia sv. Pavla v Žiline. Foto – TASR

Vrátil sa na čelnú fasádu po 170 rokoch. „Veľmi si cením, že spolubratia kapucíni, ktorí v kostole pôsobia, sa rozhodli pre toto gesto,“ povedal predstavený jezuitov na Slovensku.

V barokovom Kostole obrátenia svätého Pavla na Mariánskom námestí v Žiline vo štvrtok požehnali jezuitský monogram IHS, ktorý sa vrátil na jeho čelnú fasádu po 170 rokoch.

Predstavený jezuitov na Slovensku Jozef Šofranko uviedol, že monogram sa vracia na miesto, kde bol pôvodne postavený.

„Veľmi si cením, že spolubratia kapucíni, ktorí v kostole pôsobia, sa rozhodli pre toto gesto. Zachovať pôvodný charakter tohto kostola. Pre mňa je to veľká česť,“ podotkol Šofranko s tým, že monogram znamená meno Ježiša Krista v skrátenej podobe.

Jezuiti podľa Vladimíra Majtana z Krajského pamiatkového úradu v Žiline postavili kostol medzi rokmi 1740 – 1750. „Predpokladáme, že znak sa zo štítu stratil v polovici 19. storočia. V roku 1848 Žilinu zachvátil veľký požiar a na základe prameňov vieme, že zhorela strecha kostola aj obe veže,“ pripomenul.

Kostol obrátenia svätého Pavla, známy od 19. storočia ako Sirotár, a priľahlý kláštor jezuitov v súčasnosti reštaurujú, celkový rozpočet je 1,35 milióna eur.

„Výraznou zmenou je predovšetkým farebnosť fasády kostola a kláštora. Ukončenie predpokladáme v závere tohto roka,“ povedal koordinátor reštaurovania Tomáš Fusko.

Reštaurovanie kostola, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, a kláštora jezuitov v správe Kapucínov na Slovensku sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Cez víkend priniesli skauti na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok si odpálili v rakúskom Linzi počas ekumenickej bohoslužby. V nedeľu odovzdali Slováci svetlo skautom z Poľska a Ukrajiny a do Vianoc ho roznesú po celej krajine.

Betlehemské svetlo už máme na Slovensku 🇸🇰 Víťazná družina roka, dnes prevzala Betlehemské svetlo od desaťročného...

Uverejnil používateľ Slovenský skauting Sobota 9. decembra 2023
09. december 2023, 21:06

V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:

  • čo zostalo „visieť vo vzduchu“ po pastierskom liste biskupov Galisa a Chovanca,
  • aké slová adresoval pápež veriacim indickej diecézy, kde problémy rieši vladyka Vasiľ,
  • a čo hovorili k téme odpustenia kňaz Ján Buc a psychologička Jana Bieščad Vindišová na Večere s Postojom.
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.