Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 11:30

Na košickom Sídlisku Ťahanovce posvätili nový kostol, stavali ho 17 rokov

Na košickom Sídlisku Ťahanovce posvätili nový kostol, stavali ho 17 rokov

Foto TASR

„Je orientovaný na košickú katedrálu, preto hlavná os nového kostola smeruje na jej vežu, čím autori projektu symbolicky vyjadrili duchovné prepojenie s mestom i Dómom sv. Alžbety,“ uviedol hovorca Košickej arcidiecézy.

Rímskokatolícki veriaci v košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce majú nový kostol, zasvätený svätému Dominikovi Saviovi. Jeho súčasťou sú aj pastoračné priestory a farská budova.

Hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian povedal, že výstavba prebiehala v rôznych etapách a podľa finančných možností farností i ďalších okolností vyše 17 rokov. Kostol sv. Dominika Savia vysvätili uplynulú nedeľu 8. mája.

Umiestnený je pri vstupe na sídlisko, blízko pešej zóny, odkiaľ je aj hlavný vstup. „Je orientovaný na košickú katedrálu, preto hlavná os nového kostola smeruje na jej vežu, čím autori projektu symbolicky vyjadrili duchovné prepojenie s mestom i Dómom sv. Alžbety,“ uviedol.

Rímskokatolícka farnosť tu vznikla 1. júla 1995 z rozhodnutia dnes už emeritného košického arcibiskupa Alojza Tkáča oddelením z farnosti Ťahanovce obec. Ešte predtým sa na liturgické slávenia veriaci schádzali v priestoroch školy a neskôr v kaplnke, ktorá slúžila až doteraz.

Slávnostné požehnanie základového kameňa kostola sa uskutočnilo v decembri 2004 a od roku 2005 sa začalo s jeho výstavbou.

Slávnostnú svätú omšu pri príležitosti konsekrácie kostola celebroval košický arcibiskup Bernard Bober, podľa ktorého sa oplatilo čakať. „Boh býva tam, kde ho človek pustí. Bez Boha nebude pokoja. Ak sa človek slobodne vráti k Bohu, on mu daruje svoj pokoj. Robme v tomto chráme to, čo nás robí lepšími. Ste právom hrdí na tento váš nový kostol, na dielo Božej milosti i vlastných rúk,“ povedal Bober a pokračoval:

„Dnešný deň je dňom veľkej radosti a i z tejto Božej blízkosti rastie živé kresťanské spoločenstvo. Zamilujte si tento dom modlitby a prijmite ho za svoj a často sa stretávajte pri oslave Boha. Nech sa vaše farské spoločenstvo živí Božím slovom i Telom, nech sa tu uzdravuje a vzrastá i počtom naše spoločenstvo. Panna Mária nech na vás dáva pozor, aby ste zostali na správnej ceste za Kristom.“

Inzercia

Slávnosti posviacky kostola vo farnosti predchádzala duchovná obnova spojená s večernými svätými omša s kazateľmi.

Súčasný farár Patrik Vojtek vyzdvihol úsilie a vynaloženú námahu pri výstavbe. „Chcem vyjadriť vďačnosť Pánu Bohu za tento deň a vyslovujem poďakovanie každému, kto sa akokoľvek a čímkoľvek pričinil (často v skrytosti), že dnes prežívame túto výnimočnú chvíľu. Nech tento nový priestor povznáša náš život i naše srdcia k novosti života a vrúcnejšiemu vzťahu k Bohu a k ľuďom.“

Na začiatok slávnosti symbolicky odovzdal košickému arcibiskupovi metropolitovi Mons. Bernardovi Boberovi pred vstupom kľúč, aby tento kostol slúžil na Boží kult a pomáhal človeku k plnosti časného života a k večnej spáse. „Nech sa teda dokorán otvorí nielen brána tohto kostola, ale ešte dôležitejšie dvere našich sŕdc a myslí,“ povedal. 

Na slávnosti privítal predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku, primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka, starostu mestskej časti Košice-Sídlisko Ťahanovce Miloša Ihnáta a architekta Martina Drahovského.

Podľa výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 sa k rímskokatolíckej cirkvi v SR hlási 9455 obyvateľov Sídliska Ťahanovce z celkového počtu 20 863 obyvateľov tejto MČ.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.