Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. máj 2022, 12:09

Nový pražský arcibiskup

Pápež prijal rezignáciu kardinála Duku, nahradí ho arcibiskup Graubner

Pápež prijal rezignáciu kardinála Duku, nahradí ho arcibiskup Graubner

Zdroj: cirkev.cz

Pápež František vymenoval za nového arcibiskupa Pražskej arcidiecézy doterajšieho olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera.

Vo veku 79 rokov odchádza z čela Pražskej arcidiecézy kardinál Dominik Duka. Nahradí ho 73-ročný olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner, ktorý je v súčasnosti aj predsedom Českej biskupskej konferencie.

Meno nového pražského arcibiskupa oznámilo na poludnie Tlačové stredisko Svätej stolice. Vzápätí v priamom prenose českej katolíckej TV NOE vystúpili aj obaja hlavní aktéri.

„Začal som piaty rok mimoriadnej služby a ako môžete pozorovať, roky bežia, síl ubúda a je potreba sa pozerať dopredu. Je to aj vďaka Svätému Otcu, ktorý akosi vyriešil pre mnohých dlho očakávanú neistotu,“ povedal doterajší pražský arcibiskup kardinál Duka ešte pred oznámením nového mena.

Potom už chargé d’affaires českej nunciatúry oznámil, že novým pražským arcibiskupom sa stáva doterajší olomoucký arcibiskup Ján Graubner.

Nový arcibiskup sa ujme svojho úradu 2. júla o 10. hodine. Dovtedy bude pražským arcibiskupom sede vacante kardinál Duka. Ján Graubner mal pri vymenovaní v očiach slzy a neskrýval dojatie.

„Keď sa mi pred niekoľkými dňami ozval v telefóne prefekt Kongregácie pre biskupov, bolo to chvíľu po tom, ako sa objavilo, že som urobil nejakú chybu, na niečo som zabudol a hovoril som generálnemu vikárovi, že už je vidno, že by som sa mal chystať do dôchodku. A za dve hodiny telefonát, ktorý bol pre mňa šokom,“ prezradil arcibiskup Graubner okolnosti vymenovania.

Inzercia

„Môj argument bol, že o rok žiadam predsa o dôchodok aj ja. (Pozn.: Arcibiskup bude mať 75 rokov a vtedy je povinný podať pápežovi zrieknutie sa úradu.) A na to mi pán kardinál Ouellet povedal, ale ja som mal 75 už pred troma rokmi. Na to sa dalo ťažko niečo povedať. Povedal mi, Svätý Otec si to praje a dal mi dva dni na rozmyslenie,“ pokračoval Graubner. Podľa svojich slov sa modlil a vtedy sa mu pripomenuli dve veci.

„Jedna, keď som pred dvoma rokmi ležal s covidom a bol som medzi životom a smrťou. Dobre si pamätám, že som vtedy hovoril: Pane Bože, ak ma chceš odvolať, mojou nádejou je tvoje milosrdenstvo. A keď ma tu chceš nechať, ja už nebudem chcieť nič iné, iba čo budeš chcieť Ty. Po dvoch rokoch mi to Pán Boh pripomenul. A tiež som si spomenul na nedávne lúčenie sa s apoštolským nunciom. V katedrále som vyjadril obdiv, že veľkodušne prijíma pápežove rozhodnutia, aj keď to znamená, že ide na druhý koniec zemegule,“ dodal Graubner, ktorého tieto myšlienky viedli k tomu, že na ďalší deň telefonicky odpovedal, že úrad prijíma.

„Hovorím áno, ale viem, že ja som si Pražanov nevybral a oni si ma tiež nevybrali, ale beriem to tak, že sme dostali spoločnú úlohu, budovať a žiť miestnu cirkev, teda spoločenstvo veriacich, ktoré sa snaží žiť tak, aby mohol byť uprostred nás Ježiš a on sám vydával svedectvo tomuto svetu. Povedal som áno a očakávam, že áno tomuto Božiemu volaniu povedia aj veriaci Pražskej arcidiecézy. Boh nám pomáhaj,“ zakončil krátky príhovor novovymenovaný pražský arcibiskup.

Čítajte tiež
Životopis Jana Graubnera
Narodil sa 29. augusta 1948 v Brne, vyrastal v Strážnici ako jeden z piatich súrodencov. V roku 1967 absolvoval Strednú všeobecnovzdelávaciu školu, a potom rok pracoval v Gottwaldove ako robotník, aby získal "robotnícke vzdelanie". V roku 1968 bol prijatý do seminára a na Cyrilometodskú bohosloveckú fakultu v Olomouci. Za kňaza bol vysvätený 23. júna 1973.
Pôsobil ako kaplán v Zlíne a vo Valašských Kloboukách. V rokoch 1982 až 1990 bol farárom vo Vizoviciach a zároveň pôsobil ako excurrendo administrátor najprv v Provodove a neskôr v Hornej Lhote.
Sedemnásteho marca 1990 bol vymenovaný za titulárneho biskupa v Tagarii a pomocného biskupa v Olomouci. Vysvätili ho 7. apríla 1990 arcibiskup Vaňák a biskupi Otčenášek a Cikrl.
Jeho biskupským heslom bol citát Quod dixerit vobis, facite (Čo ti povie, to urob). Po smrti Františka Vaňáka prevzal správu diecézy ako administrátor a 28. septembra 1992 bol vymenovaný za olomouckého arcibiskupa a správu diecézy prevzal 7. novembra 1992.
Zameral sa na obnovu diecéznej štruktúry, založil niekoľko cirkevných škôl a vybudoval sieť charitatívnych organizácií. Bol iniciátorom Trojkráľovej zbierky a Dní dobrej vôle na Velehrade. Venuje sa duchovnému sprevádzaniu a zaujíma sa o širokú spoluprácu a budovanie mostov medzi ľuďmi a názormi.
Venuje sa pastorácii rodín, pre ktoré zriadil Centrum pre rodinu s pobočkami v každom dekanáte diecézy. Je duchovným poradcom Orla. Založil zbožné združenie Eucharistická hodina. Venuje sa obnove pútnických miest Velehrad a Svätý Hostýn, ako aj rozvoju pútí pre hasičov, poľovníkov, včelárov a iné profesijné skupiny či dekanátnych pútí pre obnovu rodín a kňazských povolaní.
Inicioval pocty duchovným, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch, alebo veľké výstavy ako Cirkev a republika či A. C. Stojan. Založil edíciu audiokníh Velehrad. V rokoch 2000 až 2010 bol predsedom Českej biskupskej konferencie, potom jej podpredsedom a od roku 2020 je opäť jej predsedom. Je tiež jej delegátom pre charitu, misie a novú evanjelizáciu.
Od roku 1999 je členom Správnej rady Univerzity Palackého v Olomouci, ktorej dlhé roky predsedal. Z titulu svojho arcibiskupského úradu je veľkým kancelárom Cyrilometodskej bohosloveckej fakulty a členom jej vedeckej rady.
Zdroj: tkkbs/ cirkev.cz

 

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.