Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. máj 2022, 23:20

Prolife v USA

Arcibiskup Cordileone zakázal Pelosiovej pristupovať k svätému prijímaniu

Arcibiskup Cordileone zakázal Pelosiovej pristupovať k svätému prijímaniu

Foto – Twitter

Pokyn platí v rámci Sanfranciskej arcidiecézy, pokým predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov neodmietne podporu potratov.

Arcibiskup San Francisca Salvotore Cordileone nariadil predsedníčke americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, aby nepristupovala k svätému prijímaniu, pokiaľ verejne neodmietne podporu potratov.

Informovala o tom agentúra Catholic News Agency (CNA).

Pokyny amerického arcibiskupa, ktoré vydal v súlade s kánonom 915 Kódexu kánonického práva, platia iba v rámci Sanfranciskej arcidiecézy. Cordileone uviedol, že tento krok je „čisto pastoračný, nie politický“.

Pelosiová sa označuje za „oddanú katolíčku“, no dlhodobo obhajuje „právo na potrat“. Na arcibiskupovo nariadenie zatiaľ nereagovala.

V dávnejšom rozhovore povedala, že odmietnutie prijímania Eucharistie by bolo „ťažkou ranou“, pričom sa podľa agentúry CNA v tom čase opísala ako „bežná prijímateľka“ Oltárnej sviatosti.

List Arcidiecézy San Francisco. Zdroj – Archdiocese of San Francisco

V liste adresovanom veriacim z 20. mája Cordileone vysvetlil, že Pelosiovú viackrát žiadal o rozhovor, aby jej mohol vysvetliť „vážne zlo, ktoré pácha“. Podporu potratov nazval arcibiskup ako „nebezpečenstvo pre jej vlastnú dušu“.

Inzercia

Pelosiová podľa Cordileoneho naďalej podporuje „právo na potrat“, preto musel pristúpiť ku kroku, na základe ktorého nebude predsedníčka Snemovne reprezentantov pripustená k svätému prijímaniu, pokiaľ neodmietne svoju podporu „právam“ na potrat, nebude konať pokánie a nevyspovedá sa.

V iných diecézach nariadenie neplatí, Pelosiová teda môže prijímať mimo Sanfranciskej arcidiecézy.

Arcibiskup Cordileone jasne pripomenul, že toto rozhodnutie je „jednoduchou aplikáciou cirkevného učenia“. Jeho motív je pastoračný a nie politický, zdôraznil arcibiskup.

Podporu arcibiskupovi v rozhodnutí vyjadril aj americký biskup David Ricken z Wisconsinu. „Agresívnou propagáciou potratov Pelosiová nehorázne verejne prehliada cirkevné učenie, čo má svoje dôsledky. Rozhodla sa tak sama, svojími slovami a činmi,“ povedal Ricken.

Dodal, aby sa ľudia naďalej modlili za obrátenie predsedníčky Snemovne a za väčšiu úctu k životu vo Spojených štátoch.

Podporu Cordileonemu vyjadrili aj ďalší biskupi naprieč USA – James Conley, biskup diecézy Lincoln v Nebraske; Joseph Strickland, biskup diecézy Tyler v Texase či Thomas Paprocki, biskup diecézy Springfield v Chicagu a ďalší.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 9 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.