Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
28. máj 2022

Uhol pohľadu Jula Slováka

Boh nie je neviditeľný pre svet. My zjavujeme jeho telo

Rozdelenie sa medzi nami zakorenilo viac ako kedykoľvek predtým a my sme si naň akoby zvykli. Kam táto cesta povedie?

Boh nie je neviditeľný pre svet. My zjavujeme jeho telo

Zdroj: archív projektu Godzone

Zdá sa, že sa okolo nás niečo deje. Čosi akoby iracionálne, niečo, čo nás stále tlačí. Výsledkom má byť odvrátenie človeka od človeka a nakoniec aj človeka od Boha.

Donedávna sme sledovali rozdelenie pre tému covidu, najskôr sme sa hádali pre karanténu, potom o očkovaní. Rozdelil nás aj pohľad na vojnu na Ukrajine či utečeneckú krízu. Každý deň sa na nás valí vlna tlaku, ktorého cieľom je zobrať nám ľudskosť a presvedčiť nás o beznádeji.

Už roky ma fascinuje Ježišova modlitba vo večeradle. Je to jeden z tých biblických príkladov, keď si Ježiš mohol vybrať stovky tém, za ktoré by sa vtedy modlil. Niekto raz povedal, že muž na smrteľnej posteli sa prirodzene modlí za tie veci, ktoré vidí ako najdôležitejšie. Ježiš si v podobnej situácii vyberá tému jednoty.

„Už nie som vo svete, ale oni sú vo svete a ja idem k tebe. Svätý Otče, zachovaj ich vo svojom mene, ktoré si ty dal mne, aby boli jedno ako my.“ (Jn 17,11)

„(...) aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, si vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás, aby svet veril, že si ma ty poslal. A slávu, ktorú si dal mne, dal som ja im, aby boli jedno, ako sme my jedno.“ (Jn 17, 21-22)

Uvedomili sme si to niekedy naplno? Ten Boh, ktorý Petra nazval skalou, Abraháma otcom národov, Dávida mužom podľa Božieho srdca, nás nazýva svojím telom a na „smrteľnej posteli“ sa modlí, aby sme zostali jednotní. Toto je veľmi dôležitá pozícia a poverenie.

Niekto raz povedal, že muž na smrteľnej posteli sa prirodzene modlí za tie veci, ktoré vidí ako najdôležitejšie. Ježiš si v podobnej situácii vyberá tému jednoty. Zdieľať

Obrazne by sa dalo povedať, že Boh už viac nie je neviditeľný pre tento svet. Neviditeľná je iba hlava, ale jeho telo sa má zjavovať skrze nás – Boží ľud. Sme poslaní do tohto sveta, aby sme prinášali zjavenie života, ktorý prúdi skrze Ducha Svätého žijúceho v nás.

Jednota je tak veľmi dôležitá preto, aby z našich komunít a spoločenstiev, ale aj z nášho vlastného života prúdili prúdy Ducha, ktorý dáva pokoj, radosť, zdržanlivosť, miernosť, dobrotu či lásku. Hodnoty, ktoré tento svet žalostne potrebuje.

Inzercia

Naposledy ma oslovil výrok, že „rozdelený svet potrebuje zjednotenú cirkev“. Je veľmi výstižný, najmä v dnešnej dobe. Veď ľuďom, ktorí patria Bohu, ide predsa o to isté – o Božie kráľovstvo. Na druhej strane Ježiš vedel, že sa to stane. Vedel, že sa obrátime proti sebe. Brat proti bratovi. Vedel, že to nebude ideálne, že budeme v zápase o jednotu každý jeden deň.

Túžbou jeho srdca je, aby sme boli jedno ako Otec a Syn. Je to zároveň aj obrovská výzva, aby svet uveril v Ježiša (skrze nás?). Často stačí rozhodnutie mať úctu, rešpekt a lásku voči bratom a sestrám. Niekedy je to o zdržanlivosti a pokore, keď si priznáme, že nie vždy musíme mať svoju pravdu. Inokedy zas o sebazaprení, keď nestlačíme enter na svoj posledný excelentný status, ktorý by znovu len niekoho naštval či odsúdil.

Máme v rukách obrovskú moc – držíme rozhodnutie, zodpovednosť a vládu nad svojím vlastným životom, svojimi reakciami, svojimi statusmi a slovami. Tak veľa sa dá zmeniť, keby sme svoju moc správne spravovali.

Táto téma ma už roky nenecháva chladným. Ak mám vzťah s Kristom, tak podobne ako aj v iných vzťahoch chcem čo najviac spoznať túžby a prežívanie toho druhého. Ježiš nám tu zjavuje jednu z túžob svojho srdca, niečo, po čom volal v posledných chvíľach pred svojím utrpením: aby boli jedno. A my?

Boh už viac nie je neviditeľný pre tento svet. Neviditeľná je iba hlava, ale jeho telo sa má zjavovať skrze nás – Boží ľud. Zdieľať

Čo keby sme si povedali, že túto hodnotu v Božom kráľovstve, ktoré je medzi nami, budeme zo všetkých síl hľadať a investovať do nej? Áno, bude nás to niečo stáť. Spoločenstvá budú musieť ukrojiť zo svojej agendy a niektoré veci kvôli spolupráci už nebudú stíhať. Lídri sa budú musieť pokoriť, zmieriť a preskočiť staré zranenia. Staršia generácia bude musieť uznať, že tá mladá je šikovnejšia. Mladí budú potrebovať prijať múdrosť starších. Laici budú potrebovať vstúpiť do poslušnosti a od klerikov a hierarchie sa bude čakať pápežské synodálne nastavenie cirkvi, ktorá dáva priestor všetkým.

Čo s tým môžeme urobiť my? Každý z nás v tej sfére vplyvu, kam siaha naša „vláda“, môže robiť rozhodnutia, ktoré budú viac budovať než rozdeľovať. Vždy si klaďme túto otázku ako previerku pri svojich postoch na sociálnych sieťach či pri svojej reakcii v inej komunikácii. Minimálne môžeme ovplyvniť to, čo bude vychádzať z nás. 

Čo by sa stalo, keby sme sa o to začali usilovať a svet by uvidel, že sme jedno? Ježiš hovorí, že vtedy by svet uveril, že Otec nám poslal Syna, aby nás zmieril so sebou. V konečnom dôsledku je toto naše evanjelizačné poslanie a výzva. Modlím sa, aby nám to išlo čo najlepšie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.