Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. jún 2022, 19:46

Krvavý útok počas omše

Počet mŕtvych v nigérijskom kostole stúpol na 100. Sú medzi nimi aj ženy a deti

Počet mŕtvych v nigérijskom kostole stúpol na 100. Sú medzi nimi aj ženy a deti

Nigérijskí policajti hliadkujú pri kostole, ktorý sa stal terčom útoku. Foto: TASR/AP

Ťažko ozbrojení páchatelia vtrhli do Kostola svätého Františka v meste Owo počas omše, ktorou veriaci slávili slávnosť Zoslania Ducha Svätého, a začali bez rozmyslu strieľať do modliacich sa ľudí a odpálili výbušné zariadenia.

Počet obetí po brutálnom útoku na katolícky kostol v meste Owo v Nigérii z nedele stúpol na 100, medzi mŕtvymi je veľa detí a tehotných žien. V pondelok to oznámil politik Oluwole Ogunmolasuyi zo štátu Ondo na juhu krajiny, kde sa mesto nachádza. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Desiatky ľudí boli pri útoku zranené a previezli ich do nemocníc v Owe. Tamojší lekári prostredníctvom sociálnych sietí vyzvali verejnosť na darovanie krvi.

Streľba na Turíce

Ťažko ozbrojení páchatelia vtrhli do Kostola svätého Františka počas omše, ktorou veriaci slávili slávnosť Zoslania Ducha svätého (Turíce), a začali bez rozmyslu strieľať do modliacich sa ľudí a odpálili výbušné zariadenia.

Úrady najprv v nedeľu uviedli, že zabitých bolo okolo 50 ľudí. Guvernér štátu Ondo Arakunrin Oluwarotimi Akeredolu navštívil miesto útoku a zranené osoby v nemocnici a nedeľný incident označil za „veľký masaker“, ktorý by sa už nemal opakovať. Vláda spustila vyšetrovanie prípadu.


Medzi mŕtvymi a zranenými je aj veľa žien a detí. Foto: TASR/AP

V posledných rokoch podnikajú džihádisti a zločinecké skupiny početné útoky na kostoly na prevažne moslimskom severe Nigérie – tieto gangy uskutočňujú útoky a únosy s cieľom získať výkupné. Prevažne kresťanský juh bol zatiaľ útokov ušetrený. Náboženské konflikty, najmä medzi moslimami a kresťanmi, vypukajú v Nigérii znova a znova.

Inzercia

Pápež František v reakcii na útok vyjadril solidaritu s obeťami a uistil, že sa modlí za všetkých, ktorých sa tragédia týka.

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari vo svojej reakcii vyslovil sústrasť rodinám obetí a nariadil záchranným zložkám, aby poskytli všemožnú pomoc zraneným. Avizoval tiež: „Nech sa deje čokoľvek, táto krajina sa nikdy nepoddá zlu a zlým ľuďom a temnota nikdy nepremôže svetlo. Nigéria napokon zvíťazí.“

Maďarsko pošle pomoc pozostalým

Maďarsko v rámci programu Hungary Helps pošle okamžitú pomoc diecéze v nigérijskom meste Owo vo výške desiatich miliónov forintov (takmer 26 000 eur), ktorá je určená na pomoc pozostalým obetiam nedeľňajšieho teroristického útoku v miestnom kostole. Oznámil to v pondelok na Facebooku šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Maďarsko ako 1000-ročná kresťanská krajina považuje za svoju morálnu povinnosť v takýchto prípadoch konať,“ píše sa v statuse Szijjártóa, ktorý v mene vlády ostro odsúdil útok v kostole Kostole sv. Františka Xaverského. Maďarský minister podotkol, že sa opäť potvrdilo, že kresťanské spoločenstvá sa v súčasnosti stávajú prvoradými cieľmi teroristov.

Hungary Helps je vládny program pomoci pre spoločenstvá ohrozené náboženským prenasledovaním, násilím, katastrofami či vplyvmi migrácie.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 9 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.