Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2022, 20:42

V rámci Noci kostolov zazneli v Gelnici žalmy v 12 jazykoch

V rámci Noci kostolov zazneli v Gelnici žalmy v 12 jazykoch

Noc kostolov v žilinskom evanjelickom kostole. Foto – Postoj

Ekumenická tradícia prehliadok chrámov a kaplniek rôznych cirkví a spoločenstiev sa na viac ako 30 miestach na Slovensku a ďalších stovkách miest Rakúska, Česka a Talianska uskutočnila po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

Žalmy v 12 jazykoch zazneli v rámci 14. ročníka Noci kostolov z piatka na sobotu v starobylom baníckom meste Gelnica.

Ekumenická tradícia prehliadok chrámov a kaplniek rôznych cirkví a spoločenstiev sa na viac ako 30 miestach na Slovensku a ďalších stovkách miest Rakúska, Česka a Talianska uskutočnila po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou nového koronavírusu, informoval TASR za organizátorov Jozef Klein.

„Účastníci zo Slovenska i zahraničia mali možnosť prezrieť si architektonické zákutia Chrámu sv. Michala a Kaplnky sv. Jakuba v Oáze Jakubskej cesty a vypočuť si príbeh Púšť v noci Sahary od Charla Foucaulda,“ priblížil.

Medzi jazykmi, v ktorých sa žalmy počas noci čítali, boli hebrejčina, gréčtina, latinčina, chorvátčina, holandčina, portugalčina, afrikánčina. „Tohto roku u nás boli aj hostia z Holandska, Talianska, Nemecka, Rakúska a aj z Ukrajiny s ukrajinskou ikonou Bohorodica tichosti,“ doplnil Klein.

Noc kostolov zorganizovali aj v žilinskom evanjelickom kostole. Popri organových skladbách Marty Gáborovej si pripravil zamyslenia evanjelický farár Marián Kaňuch.

Heslo noci bolo: „Vo dne nech Hospodin dáva svoju milosť, celú noc mu budem spievať a chváliť ho.“

Budúcoročný 15. ročník medzinárodného ekumenického podujatia je naplánovaný na 2. júna 2023.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.