Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Svet kresťanstva
13. jún 2022

Pomoc utečencom z Ukrajiny

Nadšenie dobrovoľníkov vyprchalo, podpora ľudí klesla na minimum

Prvotné nadšenie pre pomoc Ukrajincom opadlo. Charita sa obáva, kam pôjdu ľudia, keď sa skončí podpora ubytovania.

Nadšenie dobrovoľníkov vyprchalo, podpora ľudí klesla na minimum

Ilustračné foto: TASR/František Iván

Peter Cák je majiteľom hotela v Trnave. Hneď po vypuknutí vojny na Ukrajine sa rozhodol pomáhať a svoj mestský hotel otvoril pre utečencov, ktorí sa mohli na niekoľko dni ubytovať, najesť, oprať si veci a premyslieť, čo ďalej.

Neskôr ľuďom z Ukrajiny pomáhal vybaviť si doklady a potrebné dokumenty, pomáhal aj s hľadaním ubytovania a mnohými ďalšími vecami. Ubytovanie pre množstvo ľudí našiel vďaka ochote obyvateľov Trnavy a okolia poskytnúť svoje domy, chaty či byty.

Keď sme sa na konci marca boli pozrieť v jeho hoteli, pomáhalo mu množstvo dobrovoľníkov, ktorí vydávali stravu, robili program pre deti, pomáhali s tlmočením, ďalší nosili materiálnu pomoc.

Dnes, viac ako sto dní od začiatku vojny, je Peter Cák takmer úplne bez pomoci dobrovoľníkov a v hoteli má asi tridsať Ukrajincov, ktorých už nemá kam poslať.

Nemá ich kto ubytovať

Podľa Cáka sú ubytovacie kapacity, ktoré v marci ponúkali ľudia, vyčerpané a pre nových odídencov sa niečo väčšinou nájde až vtedy, keď sa iní Ukrajinci rozhodnú vrátiť domov.

„Dobrovoľníci ubudli, povedal by som, že to kleslo takmer na nulu. Takmer všetkých ich to prešlo,“ hovorí pre Svet kresťanstva Cák, ktorý dobrovoľníkov z veľkej časti nahradil samotnými Ukrajincami, niektorých aj zamestnal. Stále by sa mu však zišli tlmočníci, aj keď sa za ten čas už čo-to po rusky či ukrajinsky naučil a s ľuďmi spoza našej východnej hranice sa už ako-tak dohovorí.

Dobrovoľníci podľa trnavského hoteliera ešte učia slovenčinu a občas niekto príde, že chce s niečím pomôcť. Peter Cák hovorí, že mu vypadla aj zdravotníčka, ktorá vedela pomôcť so základnými zdravotnými problémami, a tak dnes všetkých ľudí z Ukrajiny, ktorí majú zdravotný problém, posiela do nemocnice. V hoteli už nie sú ani animátori, ktorí sa venovali deťom, aj keď detský kútik ešte stojí.

Peter Cák pred svojím hotelom v Trnave. Foto: Postoj/Adam Rábara

„Pokiaľ ide o financie, ľudia prestali posielať aj peniaze,“ hovorí Cák, ktorý dnes pomáha Ukrajincom vďaka zahraničnému projektu z Nemecka, ktorý mu pomohli vybaviť saleziáni. Zatiaľ nedostal ani žiadnu pomoc od štátu. Hovorí, že prvé peniaze za utečencov, ktoré sľúbil štát hotelierom, teda sedem eur za osobu a noc, uvidí asi až v auguste alebo septembri.

Ubytovaným utečencom by sa zišla aj psychologická pomoc, mnohé ženy majú mužov na fronte a nevedia, čo je s nimi, prípadne niektorým manžel či otec padol alebo je zranený.

Cák je však nastavený tak, že ľuďom z Ukrajiny bude pomáhať minimálne do konca roka. Takto si to s manželkou povedali na začiatku. „Som hotelier, poskytujem ubytovanie a robím to už ôsmy rok. Pre mňa sú to hostia,“ hovorí Cák, ktorý však jedným dychom dodáva, že pre Ukrajincov už musel odmietnuť aj niekoľko platiacich hostí.

Pomoc musí prebrať do rúk štát, hovoria z charity

O dobrovoľníkov prišla aj katolícka charita. Pracovník Spišskej katolíckej charity Anton Frič hovorí, že cítia aj pokles darov. „Sme v podstate na tých istých číslach, ako sme boli pred utečeneckou krízou,“ hovorí Frič, ktorý bol po vypuknutí vojny na hraniciach medzi prvými. Podľa neho potrebuje charita na pomoc „ťažké tisíce“.

„V Poprade máme z Ukrajiny starých ľudí a rodičov s postihnutými deťmi, ktorí si prácu nenájdu. Nie je šanca. Od štátu dostávajú doslova vreckové, ktoré nevystačí ani na jedlo,“ poukazuje na ďalší problém Frič. Dlhoročný pracovník charity vidí problém aj v ubytovaní Ukrajincov. Obáva sa, že o niekoľko týždňov mnohí skončia na ulici.

„Väčšina hotelov a penziónov ponúkla ubytovanie pre Ukrajincov zadarmo do konca júna. Budeme mať obrovský problém. Hovorili sme to aj premiérovi, ľudia skončia na ulici, nebudú mať kam ísť alebo pôjdu do inej krajiny, kde je štát ústretovejší,“ upozorňuje Anton Frič.

Frič a Cák sa obávajú, že ďalší Ukrajinci budú mať problém s ubytovaním, keď sa skončí podpora štátu pre ľudí, ktorí ubytovali utečencov. Podľa nich mnohí potom Ukrajincov pošlú jednoducho preč. Ďalšia skupina Slovákov ubytovala utečencov zadarmo a ani si nenárokovali štátnu pomoc. Mnohí však rátali, že to bude maximálne na tri mesiace.

„My to nebudeme zvládať, možno ešte jeden až dva mesiace a potom už nebudeme mať kapacity a peniaze, aby sme dokázali pomáhať tak ako doteraz. Musí nastúpiť štát,“ apeluje Frič.

To, že nadšenie dobrovoľníkov opadlo, je podľa neho normálna vec. „Hovorili sme to hneď na začiatku, že to bude trvať tri mesiace. Vždy je to tak. Ľudia už majú vlastné starosti ako inflácia, nízke platy, vysoké náklady na život, ide leto a dovolenky. Je to prirodzený vývoj,“ dodáva Frič.

Zároveň upozorňuje, že katolícka charita potrebuje pomáhať aj ľuďom, ktorým pomáhala pred vojnou. „Nedokážeme sa v rámci diecézy starať o niekoľko tisíc ľudí navyše,“ uzatvára.

Silvia Hrabčáková z Košickej arcidiecéznej charity hovorí, že nadšenie dobrovoľníkov začalo opadať okolo Veľkej noci.

Inzercia

Košická charita by momentálne potrebovala trvanlivé potraviny a drogériu, aj keď ešte nejaké minimálne zásoby má. Dôležité je, aby sa ľudia z Ukrajiny dokázali čím skôr zamestnať a uživiť sa sami. „Niektoré ubytovacie kapacity museli bezplatné možnosti ubytovania ukončiť. Ukrajinci si teraz hľadajú bežné komerčné nájmy, čo je však ťažké finančne utiahnuť,“ dodáva Hrabčáková.

PR manažérka košickej charity poukazuje na to, že cirkev a charity boli v prvej vlne pomoci veľmi aktívne. Teraz sa ich pomoc zameriava na systémové riešenia. Vytvorili aj 23 pracovných miest pre samotných Ukrajincov v centrách podpory.

Saleziáni pripravujú centrá pre deti a rodinu

Pomoc Ukrajincom rozbehli aj Saleziáni dona Bosca, ktorým sa zatiaľ darí každý týždeň vypraviť do Ľvova kamión s humanitárnou pomocou, a to najmä vďaka zahraničným partnerom.

Saleziáni organizujú pomoc aj vďaka ostatným provinciám v Európe a vo svete. Rehoľa má tzv. misijné prokúry, ktoré sa delia podľa jednotlivých území. Ich zástupcovia chodia aj na Slovensko, kam posielajú finančnú pomoc, ktorej využitie kontrolujú. Vďaka týmto peniazom sa humanitárna pomoc nakupuje tu.

Slovenskí saleziáni sú tiež v dennom kontakte so spolubratmi na Ukrajine a snažia sa pomoc posielať čo najadresnejšie. Podľa ekonóma rehole Andreja Kňazeho sú už dary na pomoc Ukrajine minimálne, ale nie nulové.

„Keď oslovím niekoho priamo s prosbou o konkrétnu pomoc, vždy sa stretnem s pozitívnou reakciou a mám z toho dobrý pocit. Anonymná pomoc však poklesla,“ hovorí salezián Kňaze. Aj on potvrdzuje, že nájsť pre Ukrajincov ubytovanie je stále náročnejšie.

Saleziáni hneď po začatí konfliktu priviezli zo saleziánskeho detského domova vo Ľvove na Slovensko asi päťdesiat chlapcov. Niektorí boli umiestnení v rodinách, ďalší v saleziánskych komunitách. Rehoľa si však uvedomuje, že išlo len o dočasné riešenie a pre mnohé rodiny je náročné sa dlhodobo starať o chlapcov z Ukrajiny.

Anton Frič s deťmi na Ukrajine. Foto: archív Antona Friča

„Už od marca sa pripravuje akreditácia centier pre deti a rodinu, kde by mali byť ukrajinskí chlapci umiestnení,“ prezradil Andrej Kňaze. Akreditácie sa v týchto dňoch dokončujú.

Podľa dona Kňazeho sa snažia hľadať najlepší záujem detí, pričom ideálne by bolo, aby sa vrátili na Ukrajinu a pokračovali v škole tam, hneď ako to bude možné. Saleziáni z detského domova vo Ľvove už boli chlapcov na Slovensku aj skontrolovať.

Charita otvára centrá pomoci

Aj napriek poklesu prvotného nadšenia organizácie a rehole pomáhajú i naďalej. Príkladom je aj Slovenská katolícka charita, ktorá v týchto dňoch otvára 25 centier podpory pre utečencov. Ľudia z Ukrajiny v nich nájdu informácie o ubytovaní, potrebných dokladoch, ako prihlásiť deti do školy, ako a kde nájsť prácu či získať potravinovú pomoc.

„Centrá splnia úlohu dôležitého prvého kontaktu a zároveň poskytnú asistenciu,“ uvádza charita v tlačovej správe. Otvárajú ich vďaka podpore z finančného mechanizmu na riešenie kríz a humanitárnych katastrof vo svete. Zastrešuje ho Caritas Internationalis, medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou je aj Slovenská katolícka charita, vysvetľuje generálny sekretár charity Miroslav Dzurech.

Centrá podpory sú otvorené v Bratislave, Trnave, Nitre, Žiline, Rožňave, Banskej Bystrici, Poprade, Ružomberku, Prešove, Dolnom Kubíne a mnohých ďalších mestách. Ako sme už spomínali, charita v nich zamestnala aj ľudí z Ukrajiny. Napríklad v Košiciach bude svojim krajanom pomáhať psychologička z mesta Mariupol.

Podľa Silvie Hrabčákovej a Antona Friča potrebuje charita pomoc dobrovoľníkov aj do týchto centier. Ľudia, ktorí pracujú s utečencami, zaznamenávajú aj nie ojedinelé návraty Ukrajincov domov. Niektorí sa vracajú aj na východnú Ukrajinu, do oblastí, kde prebiehajú boje. Mnohým chýbajú príbuzní či muži, ktorí museli v krajine ostať.

Ministerstvo práce v reakcii na otázky Sveta kresťanstva uviedlo, že jeho prioritou je integrácia odídencov z Ukrajiny a ich zaradenie do pracovného procesu.

„V oblasti zamestnávania odídencov rezort práce nastavil všetky potrebné podmienky tak, aby ľudia, ktorí našli dočasné útočisko na Slovensku, sa mohli u nás zamestnať a plnohodnotne sa tak zaradiť k ekonomicky aktívnemu obyvateľstvu. V súčasnosti je v rámci Slovenskej republiky dostatok pracovných príležitostí,“ konštatuje rezort práce, ktorý poukazuje na to, že v tomto smere sú nápomocné aj úrady práce.

Pokiaľ ide o ťažko zdravotne postihnuté osoby a maloletých bez sprievodu, rezort práce tvrdí, že po získaní statusu odídenca táto osoba získava všetky práva na prístup k sociálnej starostlivosti, ako má občan Slovenska.

Ako však poukázal Anton Frič zo Spišskej katolíckej charity, tieto príspevky nestačia často ani na stravu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.