Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2022, 23:03

Pápež o synodálnej ceste v Nemecku

Jedna protestantská cirkev stačí

Jedna protestantská cirkev stačí

Pápež František. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Pápež František otvorene kritizoval nemeckú synodálnu cestu, pričom argumentoval, že Nemecko nepotrebuje druhé protestantské hnutie.

Uviedol to v rozhovore so šéfredaktormi jezuitských časopisov, v ktorom dostal otázku, čo si myslí o nemeckej synodálnej ceste – viacročnom stretávaní sa biskupov a laikov, ktorí diskutujú o štyroch témach: spôsobe uplatňovania moci v cirkvi, kňazstve, úlohe žien v cirkvi a sexuálnej morálke.

Účastníci stretnutí podľa Catholic News Agency (CNA) hlasovali za návrhy dokumentov požadujúcich kňazskú vysviacku žien, požehnávanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia a zmeny v cirkevnom učení o homosexuálnych aktoch, čo v cirkvi vyvolalo obvinenia z herézy a obavy zo schizmy.

Pápež v reakcii na to v rozhovore uviedol, že "v Nemecku je veľmi dobrá evanjelická cirkev. Nepotrebujeme dve". Dodal, že tento svoj názor tlmočil aj predsedovi Nemeckej biskupskej konferencie Georgovi Bätzingovi.

Podľa pápeža problém v Nemecku spočíva v tom, že "synodálna cesta vychádza od intelektuálnych, teologických elít a je veľmi ovplyvnená vonkajšími tlakmi".

CNA pripomenula, že limburský biskup Bätzing, ktorý vedie Nemeckú biskupskú konferenciu od marca 2020, v rozhovore zverejnenom v máji vyjadril sklamanie z pápeža Františka, lebo podľa neho nie je schopný urobiť v cirkvi zásadné zmeny. Bätzing vtedy súčasne odmietol obavy – vyjadrené cirkevnými predstaviteľmi z Poľska, severských i ďalších štátov sveta –, že by synodálna cesta mohla viesť k schizme.

CNA doplnila, že evanjelická cirkev v Nemecku – federácia 20 luteránskych, reformovaných a zjednotených regionálnych cirkví – má farárky aj biskupky a požehnáva tiež zväzky osôb rovnakého pohlavia.

Katolícka i evanjelická cirkev v Nemecku už istý čas zaznamenávajú exodus svojich členov. V reakcii na dianie v Katolíckej cirkvi v Nemecku František napísal v roku 2019 list tamojším katolíkom. Písal v ňom o stave, ktorý označil za "eróziu" a "úpadok viery" v krajine, a vyzval veriacich, aby sa obrátili, modlili, postili a hlásali evanjelium.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.