V Mexiku zavraždili dvoch jezuitských kňazov, ktorí chránili ukrytého muža

Foto TASR/AP
V kostole hľadal útočisko pred ozbrojenými prenasledovateľmi. Mexický prezident upozornil na ťažkosti s organizovaným zločinom.
Dvaja jezuitskí kňazi boli zabití v pondelok večer v severomexickom štáte Chihuahua, keď bránili muža hľadajúceho útočisko pred ozbrojenými prenasledovateľmi v kostole. TASR správu prevzala v utorok z agentúry AFP.
Kňazi Javier Campos a Joaquín Mora sa usilovali chrániť muža, ktorý bol prenasledovaný jednou alebo viacerými ozbrojenými osobami a hľadal útočisko v kostole v obci Cerocahui. Tú v roku 1680 založili jezuiti a nachádza sa tam jezuitský kostol.
Provinciálny predstavený mexických jezuitov Luis Gerardo Moro Madrid vyjadril znepokojenie v spojitosti s prejavmi násilia v Mexiku a nebezpečenstvom, ktoré postihuje aj členov jezuitského rádu. Takisto žiadal urýchlené vyšetrenie tragédie a zaistenie bezpečnosti jezuitov.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador na tlačovej konferencii povedal, že do kostola vstúpili ozbrojení muži, ktorí prenasledovali ďalšieho muža. Toho podľa prezidenta zabili a takisto usmrtili aj oboch kňazov.
López Obrador tiež povedal, že organizovaný zločin spôsobuje ťažkosti viacerým miestnym samosprávam v štáte Chihuahua. Táto oblasť je podľa expertov dôležitá tranzitná cesta pre pašovanie drog do USA.
Dnes treba vedieť
Vatikán vydal revidovanú verziu Vademeca o sexuálnom zneužívaní
Cieľom textu, ktorý nemá právnu silu, je reagovať na rastúci dopyt po znalosti postupov zo strany tých, ktorí sa stretávajú s opísanými situáciami.
Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)
Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)
Malawijský kňaz pôjde za vraždu muža s albinizmom za mreže na 30 rokov
Kňaz Thomas Muhosha chcel podľa verdiktu súdu obchodovať s orgánmi 22-ročného MacDonalda Masambuku. Jedným z usvedčených spolupáchateľov vraždy je aj brat obete. Za trestný čin zabitia Masambuku súd dovedna odsúdil 12 ľudí.
„Veľmi jasne sa ukázala vážna obava, že pri príliš povrchnej príprave sa páry vystavujú reálnemu riziku uzavretia manželstva neplatne alebo s takým slabým základom, že sa v krátkom čase ,rozsype‘ a nevydrží ani prvé nevyhnutné krízy.“ Vatikán preto navrhuje ročnú prípravu a sprevádzanie manželov dva-tri roky po svadbe. Viac sa dozviete tu.
V Západnej Virgínii vyhorel po zjavnom podpaľačskom útoku katolícky kostol zapísaný v národnom registri historických objektov. Stavba pochádzala z roku 1888. Hasiči videli po príchode už len ruiny, ktoré tleli. (cna)
Ďalší dôležitý rozsudok Najvyššieho súdu USA
Škola nesmie trénerovi upierať ústavné právo verejne sa modliť po zápase
Na stranu vyhodeného trénera stredoškolského tímu sa postavili aj profesionálni hráči amerického futbalu.
Bruselský kardinál Jozef De Kesel po kontrole a po dohode so zodpovednými vatikánskymi úradmi rozpúšťa charizmatickú komunitu Verbe de Vie (Slovo života). Ide o jedno z tzv. nových duchovných spoločenstiev, do ktorých vkladal veľké nádeje najmä pápež Ján Pavol II. Komunitu založili vo Francúzsku v roku 1986. (kathpress, la croix)
Nemecká cirkev v kríze
Z katolíckej cirkvi vlani vystúpilo rekordných takmer 360-tisíc ľudí
Predseda nemeckej biskupskej konferencie uviedol, že je „hlboko otrasený extrémne vysokým počtom ľudí opúšťajúcich cirkev“.
Srí Lanka je v najhoršej hospodárskej kríze od získania nezávislosti v roku 1948, kardinál Malcolm Ranjith vyzval medzinárodné spoločenstvo prostredníctvom pápeža Františka, aby pomohlo zabezpečiť lieky a vybavenie pre nemocnice. (kathpress)