Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. jún 2022, 19:50

Ďalší dôležitý rozsudok Najvyššieho súdu USA

Škola nesmie trénerovi upierať ústavné právo verejne sa modliť po zápase

Škola nesmie trénerovi upierať ústavné právo verejne sa modliť po zápase

Foto: Twitter

Na stranu vyhodeného trénera stredoškolského tímu sa postavili aj profesionálni hráči amerického futbalu.

Najvyšší súd USA rozhodol v prospech stredoškolského trénera amerického futbalu Josepha Kennedyho a uznal jeho právo verejne sa modliť na ihrisku. Kennedy sa sporil so školou, ktorá mu nepredĺžila trénerský kontrakt, pretože sa modlieval po zápase.

„Ústava takýto druh diskriminácie nenariaďuje ani netoleruje,“ píše sa v stanovisku súdu. Sudcovia rozhodli v pomere 6 : 3.

Obe strany sa pritom odvolávali na náboženskú slobodu. Zatiaľ čo Kennedy obhajoval svoj náboženský prejav tichej modlitby po zápase, škola v Bremertone sa odvolávala na porušovanú náboženskú slobodu študentov.

Tréner verzus škola

Súd okrem iného rozhodol, že štát nesmie potláčať náboženské prejavy vykonávané súkromne.

Za Kennedyho sa v rozsudku postavili sudcovia John Glover Roberts (predseda), Clarence Thomas, Samuel Alito, Amy Coney Barrettová a Brett Kavanaugh. Ide o konzervatívnych sudcov, ktorí minulý týždeň zvrátili aj propotratový rozsudok Roe vs. Wade. Nesúhlasné stanovisko vyslovili sudcovia Sonia Sotomayorová, Stephen G. Breyer a Elena Kaganová, informovala agentúra Catholic News Agency.

Traja sudcovia s rozhodnutím nesúhlasili preto, lebo podľa ich názoru „povyšuje náboženské právo školského úradníka, ktorý dobrovoľne prijal verejné zamestnanie“ a obmedzenia s tým súvisiace, nad práva jeho študentov, ktorí „sú povinní navštevovať školu“. Tvrdili tiež, že študenti si zaslúžia ochranu.

Právnik Richard Katskee zastupujúci bremertonskú školu argumentoval tým, že tréner trval na „počuteľných modlitbách“ so študentmi na stredovej čiare ihriska. Katskee tvrdil, že takéto konanie môže byť na študentov „nátlakové“.

V apríli sa organizácia YouGovAmerica pýtala respondentov, ako by mal v tomto prípade Najvyšší súd rozhodnúť. Polovica Američanov odpovedala, že by rozhodli v prospech Kennedyho. Naopak, 25 percent respondentov by nedovolilo verejnú modlitbu trénerov na stredných školách.

Kto je Joseph Kennedy?

Bývalý americký námorník Joseph Kennedy sa v roku 2008 stal asistentom trénera pri americkom futbale na strednej škole v Bremertone v štáte Washington. Túto školu absolvoval v roku 1988.

Podľa National Catholic Reporter (NCR) je oddaným kresťanom, ktorý na konci každého zápasu pokľakol na 50-yardovej čiare ihriska a v tichosti sa krátko pomodlil. Spočiatku sám, no neskôr sa ho niektorí hráči pýtali, či by sa k nemu mohli pridať. „Toto je slobodná krajina,“ hovorieval im podľa portálu NCR. Občas sa pridali aj súperovi hráči.

Inzercia

Bývalý tréner Joseph Kennedy. Foto: Twitter

Takto to prebiehalo sedem rokov. Po tom, čo sa o Kennedyho pozápasovej praxi dozvedel riaditeľ školy, pod ktorú tím amerického futbalu patril, zmenil stanovy a zakázal „náboženské činnosti, ktoré môžu študenti a prítomná verejnosť ľahko spozorovať“.

Riaditeľ dovolil Kennedymu modliť sa, avšak len na „súkromnom mieste“ v budove školy, v športovom areáli alebo v press centre. Verejnú modlitbu odmietol tolerovať.

Tréner však zotrvával v modlitbe na ihrisku aj naďalej. Škola mu tak dala administratívne voľno a po skončení sezóny 2015 mu udelila „zlé hodnotenie“. Zároveň mu nepredĺžila zmluvu na nasledujúcu sezónu. Kennedy sa odvtedy na ihrisko nevrátil, podal však žalobu na federálny súd.

Tvrdil, že škola v Bremertone porušila jeho ústavné právo na „slobodu prejavu“ a „uplatňovanie náboženstva“. Na nižšom okresnom súde neuspel, rovnako prehral aj na odvolacom súde a v jeho prospech rozhodol až Najvyšší súd.

Obmedzenia vo verejnej sfére

Funkcionári a zamestnanci verejných inštitúcií v USA sú povinní fungovať v rámci pravidiel svojho zamestnávateľa a majú obmedzovať svoje prejavy na verejnosti. Súkromná modlitba v pokľaku po zápase však podľa sudcov nespadá do oficiálnych pracovných povinností zamestnanca. Preto by tento prejav mal byť chránený.

Sudcovia Clarence Thomas a Samuel Alito sa zamysleli takisto nad tým, či by škola mohla vyhodiť trénerov aj vtedy, ak by pokľakli proti rasizmu alebo proti ruskej invázii na Ukrajinu.

Kennedyho sa zastala aj skupina súčasných a bývalých profesionálnych hráčov amerického futbalu so skúsenosťou v najprestížnejšej lige NFL. Každý totiž začínal v nejakom stredoškolskom alebo vysokoškolskom tíme, kým sa stal profesionálom.

Kirk Cousins, Nick Foles, ale aj Drew Stanton podľa NCR uviedli, že vždy „dobrovoľne využili svoje právo modliť sa pred zápasmi, počas nich alebo po nich“ a môžu z prvej ruky dosvedčiť „silu modlitby“.

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 22 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.