Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2022, 10:27

V Bukurešti zbúrajú nelegálnu výškovú budovu, ktorá ohrozuje katolícku katedrálu

V Bukurešti zbúrajú nelegálnu výškovú budovu, ktorá ohrozuje katolícku katedrálu

Katedrála sv. Jozefa v Bukurešti s nelegálne postavenou výškovou budovou. Foto: screenshot google mapy

Starosta rumunského hlavného mesta nariadil rozobratie výškovej budovy, arcibiskup v Bukurešti to nazval víťazstvom rímskokatolíkov, arcidiecézy aj Rumunov.

Starosta Bukurešti Nicuros Dan nariadil rozobratie výškovej budovy, ktorá stojí osem metrov od rímskokatolíckej Katedrály sv. Jozefa. Arcibiskup v Bukurešti Aurel Percă nazval rozhodnutie starostu víťazstvom rímskokatolíkov, arcidiecézy aj obyvateľov hlavného mesta a krajiny.

Budova bude zbúraná na náklady samosprávy, ktorá bude potom peniaze vymáhať od vlastníka budovy. „To je návrat do normálnosti, ohromný krok pre zachovanie katedrály sv. Jozefa, ktorá bola toľko rokov ohrozená,“ povedal arcibiskup.

Ako píše agentúra eKai, právna vojna arcidiecézy proti nelegálne postavenej výškovej budove začala v roku 2006. Po rokoch procesov, protestov katolíkov, po apeloch rumunského senátu, Európskeho parlamentu, rumunských aj európskych politikov súd v roku 2013 nariadil zbúranie budovy.

„Bukurešťská arcidiecéza roky odsudzuje zvrátené činy administratívnych úradníkov, politický tlak a prevahu súkromných partikulárnych záujmov. Nezabúdajme, že sám apoštolský nuncius v Rumunsku nazval túto budovu pamätníkom korupcie“, pripomenul arcidiecézny sekretár Gabriel Popa, ktorý už roky sleduje súdny proces na obranu katedrály.

Podľa názoru rumunských aj zahraničných expertov nelegálne postavená 75 metrov vysoká budova predstavuje pre katedrálu hrozbu, ktorá dôsledkom otrasov môže spadnúť.

Budova bola postavená od katedrály necelých osem metrov, má štyri podzemné a 19 nadzemných podlaží. Kým sa budova začne búrať, mestská samospráva ešte bude musieť vykonať niektoré administratívne úkony. Bukurešťský arcibiskup vyjadril ochotu cirkvi pomôcť miestnym úradom a poďakoval „všetkým ľuďom dobrej vôle, ktorí v priebehu rokov rôznymi spôsobmi prejavovali solidaritu pri zabezpečení Katedrály sv. Jozef“.


 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 21 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.