Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hnutia a spoločenstvá Svet kresťanstva
27. júl 2022

Mladí na stretnutí T22

Upracú mesto či faru, navštívia seniorov a deti z rómskych komunít

V Trenčíne sa zídu viac ako dve tisícky mladých ľudí na Národnom stretnutí mládeže T22. Prídu aj desiati biskupi.

Upracú mesto či faru, navštívia seniorov a deti z rómskych komunít

Ilustračné foto z Národného stretnutia mládeže P18. Foto: Facebook

Vo štvrtok štartuje štvordňové Národné stretnutie mládeže, ktoré by malo byť akousi „predprípravou“ na Svetové dni mládeže. Tie sa uskutočnia budúci rok v Lisabone. 

„Nechceme to komunikovať formou, ak sa ti nedá ísť na Svetové dni mládeže, príď aspoň na Národné stretnutie mládeže. Chceme skôr povedať: ‚Poď von, poď sa s nami stretnúť, lebo bez teba sa neobohatíme my a bez nás sa neobohatíš ty‘,“ hovorí pre Svet kresťanstva Lukáš Híveš z komunikačného tímu T22.

Organizátori pozývajú mladých zažiť spoločenstvo a spoznať nových priateľov v podobnom veku s rovnakými hodnotami. Podľa Híveša je stretnutie postavené na troch pilieroch – spoločenstvo, duchovno a angažovanosť.

„Dvom je lepšie ako jednému. Spoločenstvo a vzťahy majú silu, dokážu pomôcť kráčať vpred. Ďalším pilierom je angažovanosť. Stretnutie nie je iba o tom, že som si prišiel pozrieť umelecký ceremoniál, niečo si vypočuť, zakričať si, ale aj angažovať sa a dať niečo zo seba,“ vysvetlil.

Duchovná príprava s turistickou symbolikou

Hlavné motto podujatia je totožné s témou Svetových dní mládeže v Lisabone. Ide o citát z Lukášovho evanjelia „Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa“. Pred stretnutím prebiehala sedemmesačná duchovná príprava s názvom Výšiny.

„Keďže evanjelista Lukáš ďalej píše o meste v hornatom kraji, nosnou symbolikou sú hory a vrchy, turistické chodníky a značky. Každý mesiac mladí predovšetkým duchovne putovali na jeden zo siedmich biblických vrchov. Cestou ich sprevádzal pápež František s úryvkami z príhovorov na Slovensku a siedmi kňazi, ktorí milujú hory,“ ozrejmil Híveš.

Okrem katechéz a aktivít, ktoré boli inšpirované konkrétnymi biblickými vrchmi, vzniklo s touto tematikou sedem autorských piesní kresťanských speváčok, ktoré zároveň vystúpia aj na podujatí. Medzi nimi sú Sima Magušinová, Jana Zubajová, Eva Hrešková a ďalšie.

Štvordňové stretnutie mladých so slovenskými biskupmi bude plné duchovného aj umeleckého programu. Okrem svätých omší, krížovej cesty a katechéz budú mladí putovať na najstaršie pútnické miesto na Slovensku v Skalke pri Trenčíne.

Ilustračné foto z Národného stretnutia mládeže P18. Foto: Facebook

Bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko sa prihovára mládeži. Foto: Facebook

Nebude chýbať prehliadka reholí v centre mesta pod názvom EXPO povolaní a Popoludnie angažovanosti a tvorivosti, ktoré vzniklo v roku 2018 ako odpoveď na Františkovu výzvu „1 milión mladých pre pápeža“.

„Jeho snom bolo, aby sa našiel jeden milión mladých, ktorí budú šíriť sociálne učenie cirkvi v spoločnosti. V tom čase vyšiel aj DOCAT, ktorý hovorí, že mladí by nemali zostať doma v pohodlí, ale vyjsť von, a keď uvidia, že niekto potrebuje pomôcť, povzbudiť, zastať sa, angažovať sa, mali by tak urobiť. Počas popoludnia pozývame mladých na vlastnej koži prijať toto pozvanie pápeža,“ ozrejmil Híveš z komunikačného tímu T22.

V rámci piatkového popoludnia pôjdu účastníci na tridsaťpäť rôznych miest, na ktorých budú môcť objaviť svoje talenty s Danielom Hevierom, diskutovať o úskaliach sociálnych sietí alebo aktívne priložiť ruku k dielu. Čaká ich upratovanie farských priestorov či čistenie verejného priestranstva, navštívia sociálne zariadenia a hospic, kde ľuďom prejavia záujem počas osobného rozhovoru či prechádzky.

Mladá generácia je aktívna a tvorivá, myslí si Rybníček

Ďalšou formou, ako sa zapojiť do diania v spoločnosti, budú workshopy s mestskou políciou, hasičmi či simulované zasadnutie mestského zastupiteľstva alebo súdny proces.

„Pôjdu aj do marginalizovanej rómskej komunity – porozprávať sa s deťmi, pripraviť im voľnočasové aktivity ako vyfarbovanie, maľovanie, vystrihovanie,“ uviedol pre Svet kresťanstva primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý si myslí, že dnešná generácia mladých je v angažovanosti aktívna a tvorivá.

„Mladí ľudia sa zaujímajú o spoločnosť, v ktorej žijú, a nielen cez sociálne siete. Mnohí vedia, že ak aktívne prispejú do spoločnosti, aj oni sa budú mať lepšie, bude sa im lepšie žiť v danom meste. Skôr vyhľadávajú možnosti, ako sa zapojiť a pomôcť, než by sa mali len pasívne prizerať. My sme tu aj na to, pripraviť mladým podmienky na život tak, aby prejavili svoj potenciál, angažovanosť, tvorivosť,“ povedal primátor mesta Trenčín, ktoré podujatie zastrešuje.

Podľa Richarda Rybníčka iniciatíva uskutočniť Národné stretnutie mládeže v Trenčíne vyšla od Rady pre mládež a univerzity KBS.

„Ja som nesmierne rád, že sa toto stretnutie koná v Trenčíne. Je to pre nás veľká česť. Keď som počul oficiálne oznámenie pri návšteve pápeža Františka na Slovensku o konaní podujatia v našom meste, naplnila ma radosť, hrdosť a šťastie,“ povedal primátor.

Inzercia

Súčasťou stretnutia je od roku 2018 aj Popoludnie angažovanosti. Účastníci čistia verejné priestranstvá. Foto: Facebook

Mládež pomáha pri upratovaní kostola. Foto: Facebook

Ako zhodnotil, prípravy na podujatie prebiehajú v pokoji a mesto sa Rade pre mládež a univerzity KBS snaží byť nápomocné. Okrem finančnej dotácie dostali od mesta prenájom športovej haly a verejných priestorov zdarma, rovnako účastníci podujatia majú počas štyroch dní MHD zadarmo. 

Od uplynulej nedele podujatie pripravuje viac ako 150 dobrovoľníkov, dokopy ich bude pomáhať viac ako 400. Na T22 sa doteraz prihlásilo približne 2300 ľudí, čo je v porovnaní s predchádzajúcim stretnutím v Prešove v roku 2018, kam prišlo viac ako 3 500 mladých, úbytok. Podľa člena komunikačného tímu T22 Lukáša Híveša je menší záujem mladých spôsobený aj pandémiou. 

„Zo začiatku sa ma ľudia pýtali, čo to vôbec je T22. Keďže sme boli nútení zostať doma a spájali sme sa len cez obrazovky, dlho sme nezažili radosť zo stretnutia v spoločenstve a je zrejmé, že sa to odzrkadlilo na mládeži a záujem je menší. Na druhej strane vnímame, že je to akurát, pretože nemáme v Trenčíne kapacity, aké boli v Prešove,“ domnieva sa Híveš. 

Na P18 stretla budúceho manžela

Národné stretnutie mládeže je pripravené podľa modelu Svetových dní mládeže a putuje po regiónoch Slovenska. V minulosti sa uskutočnilo v Ružomberku, Poprade a Prešove. 

„P18 ma zarazilo tým, koľko rôznych ľudí som tam stretol. Okrem dominikánov som tam stretol mládež od saleziánov, kapucínov a dokonca aj od františkánov, o ktorej som netušil, že existuje. Príjemným prekvapením bolo, keď sa všetci spoločne zúčastnili na svätej omši, svätej liturgii, na adorácii, chválach. V rámci programu bolo v ponuke asi všetko, čo sa dá na Slovensku zažiť – rôzne spôsoby modlitby a spirituality,“ spomína na chvíle strávené v Prešove účastník Ján.

Svätá omša s účastníkmi Národného stretnutia mládeže. Foto: Facebook

Krížová cesta mladých. Foto: Facebook

Predseda KBS arcibiskup Stanislav Zvolenský s mladými. Foto: Facebook

Účastníčka Mária, ktorá spievala v zbore so Simou Magušinovou, sa na stretnutí zoznámila so svojím nastávajúcim. „Spoznala som tu môjho budúceho manžela, ktorý točil pre TV Lux svätú omšu. Keď ma uvidel na obrazovke kamery, po pár mesiacoch mi od neho prišla žiadosť na Facebooku a jedným ‚ahoj‘ sa začalo veľké dobrodružstvo, ktoré o pár mesiacov spečatíme prostredníctvom sviatosti manželstva.“ 

Zážitok zo stretnutia, že cirkev môže byť mladá a živá, ju motivoval hľadať spôsoby, ako sa dostať na Svetové dni mládeže do Panamy, čo sa jej napokon podarilo.

„Nechala som túto túžbu len v Božích rukách. Čuduj sa svete, veľkým zázrakom sme sa tam obidvaja dostali vďaka obrovskej dobrote niektorých ľudí. Je to pre mňa jeden veľký zázrak,“ doplnila.

Na podujatie sa dá prihlásiť už iba na mieste, a keďže kapacita je už naplnená, v cene 20-eurového lístka nie je zabezpečená strava ani ubytovanie. Obsahuje vstup na aktivity a program, ktorý však budú môcť účastníci sledovať len prostredníctvom premietania v tréningovej hale. Pre verejnosť budú sprístupnené tri časti programu: N(M)oc modlitby, EXPO povolaní a nedeľná púť na Skalku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.