Pápež a vojna
Dodávky zbraní na Ukrajinu sú morálne legitímne, potvrdil František

Pápež František počas návštevy Kazachstanu. Foto TASR/AP
Pápež zároveň vysvetlil princípy „spravodlivej vojny“, ktoré umožňujú proporcionálne použitie smrtiacich zbraní na sebaobranu proti národu agresora. „Sebaobrana je nielen oprávnená, ale aj prejavom lásky k vlasti... Tí, ktorí niečo bránia, to milujú,“ dodal.
Dodávky zbraní na Ukrajinu na sebaobranu označil pápež František za morálne legitímne. „Ide o politické rozhodnutie, ktoré môže byť morálne prijateľné, ak je urobené pod podmienkami morálky,“ odpovedal pápež na otázku týkajúcu sa dodávok zbraní na Ukrajinu.
Pápež sa k tejto téme vyjadril na palube lietadla počas návratu z trojdňovej apoštolskej návštevy Kazachstanu.
František tiež vysvetlil, kedy sú dodávky zbraní inej krajine nemorálne. „Môžu byť nemorálne, ak je ich zámerom vyprovokovať ďalšiu vojnu alebo ak krajina predáva či vyhadzuje zbrane, ktoré už nepotrebuje. Motivácia je tým, čo z veľkej časti kvalifikuje morálku takéhoto konania,“ povedal.
Pápež taktiež vyzval Kyjev, aby bol otvorený prípadnému dialógu s Moskvou aj napriek tomu, že by to bolo pre Ukrajinu náročné. „Vždy je ťažké porozumieť dialógu s krajinami, ktoré začali vojnu... je to ťažké, ale netreba to zahadzovať,“ uviedol.
Dodal, že by nevylúčil dialóg so žiadnou mocnosťou, ktorá je vo vojne, aj keď ide o agresora.
Podľa Františka je dialóg vždy krokom vpred, pretože otvára cestu k mieru. „Niekedy (agresor) dialóg neakceptuje. Aká škoda. Dialóg by sa však mal vždy viesť alebo aspoň ponúkať,“ zdôraznil pápež.
Počas spiatočného letu do Ríma pápež novinárom hovoril aj o potrebe pochopiť Čínu s tým, že Vatikán si v tejto otázke zvolil cestu dialógu, na ktorej treba veľa trpezlivosti. Svätý Otec zároveň kritizoval Západ, ktorý sa podľa neho „vybral zlou cestou“, keďže v jeho krajinách dochádza k strate hodnôt, pričom poukázal najmä na legalizáciu eutanázie.
Dnes treba vedieť
Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.
„U nikoho z cirkevných predstaviteľov ani z tých katolíkov, ktorí majú určitý rešpekt v spoločnosti, nebol ani náznak podporovania Andreja Babiša alebo odporu voči Petrovi Pavlovi, ale naopak, napríklad biskup Malý alebo biskup Holub ho verejne podporili. Ja som ho podporil tiež,“ povedal teológ a kňaz Tomáš Halík pre denník Postoj. Podľa neho by cirkev mala vstúpiť do vecí, pri ktorých ide o zásadné morálne hodnoty, čo bol aj tento prípad.
Pápež vysvetlil výroky o hriechu a homosexualite
Mal som na mysli učenie, že každý sexuálny akt mimo manželstva je hriech
František pripísal zmätočný výrok konverzačnému tónu rozhovoru.
Pápež František nebude vypovedať v súdnom procese o hospodárení Štátneho sekretariátu v kauze londýnskej nehnuteľnosti, čo sa dalo predvídať napriek tomu, že niektorí z obžalovaných by to chceli. Zrejme nebude medzi svedkov predvolaný ani štátny sekretár kardinál Pietro Parolin. Vyplýva to z posledných dvoch pojednávaní, ktoré sa konali v januári. Aj po 43. a 44. pojednávaní v kauze stále vyvstáva otázka, akým spôsobom a do akej miery bol o kauze informovaný pápež, o čom vypovedajú niektorí svedkovia. (aci stampa)
Za krízou rodiny je nevedomosť o manželstve, povedal pápež sudcom Rímskej róty
Medzi sudcami, ktorým Svätý Otec hovoril o tajomstve a kráse manželského zväzku, bol aj slovenský dominikán Konštanc Adam.
Na evanjelickej fare v poľských Katoviciach došlo ráno k výbuchu plynu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, časť budovy sa zrútila. V čase nešťastia bolo na starej evanjelickej fare deväť osôb. V nemocnici skončili štyria ľudia, z toho dve deti. Farár v čase nešťastia nebol doma, v nemocnici skončila rodina kaplána. Podľa vyhlásenia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania majú hospitalizované osoby ľahké popáleniny. V budove bývali aj rodiny ukrajinských utečencov, ktoré sú našťastie v poriadku. (tvn24)
Obraz zniszczeń chwilę po eksplozji został nagrany przez jednego ze świadków.
Uverejnil používateľ TVN24 Piatok 27. januára 2023
Gréckokatolíci si v sobotu v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove slávením archijerejskej svätej liturgie pripomenú 15. výročie zriadenia Gréckokatolíckej metropolie sui iuris na Slovensku. Svätej liturgii o desiatej dopoludnia bude predsedať vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparcha a apoštolský administrátor sede vacante Prešovskej archieparchie a homíliu prednesie apoštolský nuncius Nicola Girasoli. Do Prešova príde viac ako dvadsať biskupov zo Slovenska a zahraničia. (grkatpo.sk)
Dôvod Benediktovej rezignácie
Pápež v liste pred smrťou napísal, že odstúpil pre nespavosť
Emeritný pápež poslal niekoľko týždňov pred smrťou list svojmu životopiscovi Petrovi Seewaldovi, kde sa doslova píše, že „ústredným motívom rezignácie bola nespavosť, ktorá ma nepretržite sprevádza od Svetových dní mládeže v Kolíne nad Rýnom“. Tie boli v roku 2005.
Španielske úrady vyšetrujú útoky mačetou pred kostolom ako terorizmus
Pri útoku prišiel o život kostolník a najmenej štyri osoby utrpeli zranenia.
Nová poštová známka pripomenie Benedikta XVI. Vatikánska poštová a filatelistická služba pripravila špeciálnu poštovú známku pri príležitosti jedného mesiaca od úmrtia emeritného pápeža Benedikta XVI. Známka bude vydaná 31. januára 2023. (vaticannews)