Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2022, 16:01

Bratislavská arcidiecéza zverejnila dokument o prípravách návštevy pápeža

Stovky záberov, ktoré doteraz nikto nevidel, sledujú kroky Svätého Otca po prílete na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, v Katedrále sv. Martina, u sestier Matky Terezy v Petržalke a v Šaštíne.

Rok po pastoračnej ceste pápeža Františka na Slovensku Bratislavská arcidiecéza zverejnila krátkometrážny dokument, ktorý mapuje prípravy návštevy na území arcidiecézy.

Stovky záberov, ktoré doteraz nikto nevidel, sledujú kroky Svätého Otca po prílete na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave, v Katedrále sv. Martina, u sestier Matky Terezy v Petržalke a v Šaštíne. Informuje o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska na svojom webe.

Pápež František pricestoval na Slovensko 12. septembra 2021. Nocoval na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave. V rámci Bratislavskej arcidiecézy bola jeho návšteva spojená s príletom a odletom na letisku, programom v katedrále i nunciatúre a v centre Betlehem v bratislavskej Petržalke či so záverečnou svätou omšou v Šaštíne.                         

Riaditeľ Arcibiskupského úradu v Bratislave Tibor Hajdu je "veľmi vďačný" za návštevu pápeža Františka. Jej ovocie sa podľa jeho slov ukáže neskôr, pretože bolo "zasiate niečo, čo je veľmi krásne".         

Hajdu ocenil, že Svätý Otec sa obracal na biskupov a kňazov, aby sa nebáli formovať ľudí k zodpovednosti a k slobode. "Aký je krásny dar to, keď človek sám nájde svoje miesto v cirkvi," dodal.

Rektor Národnej svätyne Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne Ondrej Kentoš ocenil dar pápeža, ktorý svätyni v Šaštíne daroval zlatú ružu. Je to dar najvyšších pontifikov. V Šaštíne ju chcú vystaviť pri hlavnom oltári, aby pútnici videli "hmatateľnú pečať Svätého Otca".

Za vznikom dokumentu Útržky z príprav návštevy Svätého Otca na Slovensku v Bratislavskej arcidiecéze 2021 stojí mediálny tím Bratislavskej arcidiecézy. Producentom je Vladimír Krištín. Dokument je pre verejnosť dostupný na YouTube a má dĺžku okolo 14 minút.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.