Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2022, 13:09

Arcibiskup ocenil Alžbetinu dlhoročnú službu národu i Commonwealthu

Arcibiskup ocenil Alžbetinu dlhoročnú službu národu i Commonwealthu

Foto: TASR/AP

Kráľovná Alžbeta II. v deň svojich 21. narodenín slávnostne vyhlásila, že bude oddane slúžiť krajine a Commonwealthu. Canterburský anglikánsky arcibiskup Justin Welby vo svojej kázni na kráľovninom pohrebe v tejto súvislosti uviedol, že len zriedka býva takýto sľub tak dobre dodržaný. Tých, ktorí slúžia, budú podľa jeho slov milovať a pamätať si, zatiaľ čo na tých, ktorí sa držia moci a výsad, sa už dávno zabudlo. Welby zároveň vyzdvihol Alžbetinu službu obyvateľom Spojeného kráľovstva i Spoločenstva národov (Commonwealthu).

Z Evanjelia podľa sv. Jána počas pohrebu čítala britská premiérka Liz Trussová. Ďalšie čítanie z Prvého listu apoštola Pavla Korintským predniesla generálna tajomníčka Commonwealthu Patricia Scotlandová.

Ceremóniu vo Westminsterskom opátstve otvoril westminsterský dekan David Hoyle. „S vďačnosťou spomíname na jej neochvejnú oddanosť k jej poslaniu kráľovnej a hlavy Commonwealthu počas mnohých rokov,“ povedal dekan Hoyle.

Pripomenul aj kráľovninu lásku k svojej rodine. Štátny pohreb Alžbety II. sa začal v pondelok o 11.00 h miestneho času (12.00 h SELČ) vo Westminsterskom opátstve. Prítomných je približne 2000 pozvaných hostí vrátane šéfov štátov a vlád a členov kráľovských rodín z celého sveta. Ide o prvý štátny pohreb od rozlúčky s premiérom Winstonom Churchillom v roku 1965, pripomenula BBC.

Alžbeta II., ktorá vládla od roku 1952, zomrela 8. septembra na zámku Balmoral v Škótsku. Jej pozostatky do Londýna previezli 13. septembra a od nasledujúceho dňa boli so štátnymi poctami vystavené vo Westminsterskej sále – najstaršej časti Westminsterského paláca. Do pondelka rána jej tam prišli prejaviť úctu státisíce ľudí.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.