Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2022, 17:21

Svätý Januárius

Krv v Neapole sa skvapalnila, arcibiskup odsúdil rakovinovú mafiánsku kultúru

Na sviatok svätca a patróna mesta sa v neapolskej Katedrále nanebovzatia Panny Márie zišlo viac ako dvetisíc ľudí. Predpokladá sa, že svätý biskup bol umučený počas prenasledovania kresťanov za cisára Diokleciána. V neapolskej tradícii je neskvapalnenie krvi 19. septembra signálom hladu, chorôb alebo inej katastrofy.

Ako píše CNA, neapolský arcibiskup Domenico Battaglia zdvihol 19. septembra v neapolskej katedrále ampulku s relikviou krvi mučeníka a svätca z tretieho storočia, ktorá sa opäť skvapalnila. „Dnes nám znamenie krvi biskupa Januária preliatej pre Krista a jeho bratov hovorí, že dobro, krása a spravodlivosť sú a vždy budú víťazné,“ povedal arcibiskup.

Zázračné skvapalnenie krvi sa zvyčajne vyskytuje trikrát do roka, a to 19. septembra, teda na sviatok svätca, v prvú májovú sobotu a 16. decembra na výročie erupcie neďalekej sopky Vezuv v roku 1631.

Neapolský arcibiskup v pondelok vo svojej homílii varoval, aby sa úcta k svätcovi mesta nezmenšila na obyčajnú poveru. „Málo na tom záleží, bratia a sestry, či je krv skvapalnená alebo nie, nikdy neznižujme túto oslavu na veštbu,“ apeloval na veriacich biskup Battaglia.

„Verte mi, že to, na čom Pánovi skutočne záleží, čo od nás náš biskup a mučeník Januarius dôrazne žiada, je každodenný záväzok lásky,“ dodal.

Battaglia zároveň zdôraznil potrebu konfrontácie s „mafiánskou kultúrou“ v meste na juhu Talianska. Povedal, že „rakovinové zlo Camorry a mafiánskej kultúry, vzdelanostná chudoba a nezamestnanosť“ sú pre mladých ľudí v Neapole ako mor, ktorý ich často núti emigrovať.

Arcibiskup apeloval na katolíkov, aby prispeli k „vzdelávaciemu paktu“, ktorý minulý rok v Neapole otvoril s cieľom osloviť mladých ľudí konštruktívnymi príležitosťami skôr, ako budú vtiahnutí do organizovaného zločinu. 

„Ľudia Neapola, to, čo vás robí úžasnými, je vaša schopnosť milovať, čo vás môže takými urobiť ešte viac, je čerpať z prameňa lásky, ktorým je sám Kristus: nebojte sa ho nasledovať a velebiť Pána za to, čo chce, pracovať vo vás, vo vašich maličkých, medzi vašimi chudobnými, pre tých, ktorí sedia na okraji spoločnosti,“ povedal Battaglia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.