Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet Biblie Dnes treba vedieť
24. september 2022, 11:43

Biblický týždeň na východe

Dubovský, Hroboň a ďalší významní biblisti predstavia príbeh knihy kníh

Dubovský, Hroboň a ďalší významní biblisti predstavia príbeh knihy kníh

Ilustračné foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Uvedený bude aj revidovaný preklad Jánovho evanjelia, ktorý v týchto dňoch vychádza vo vydavateľstve Postoj Media.

V týždni, keď cirkev slávi liturgickú spomienku na svätého Hieronyma, prekladateľa Svätého písma do latinčiny, sa na východe Slovenska stretnú poprední svetoví i domáci biblisti.

Dôvodom sú dve podujatia organizované Centrom pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

„Biblia spája kresťanské denominácie a zároveň obsahuje veľa pozitívnych hodnôt, ktoré sú súčasťou spoločenských noriem formujúcich a zjednocujúcich celé ľudstvo. Preto sme sa rozhodli pripraviť vedeckú konferenciu a takisto aj sériu popularizačných prednášok, ktoré z rôznych uhlov pohľadu priblížia túto knihu kníh,“ povedal pre Svet kresťanstva biblista a moderátor Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta Róbert Lapko.

Podujatie Biblia – kniha kníh a jej príbeh, ktoré sa od 26. do 30. septembra uskutoční vo Vranove nad Topľou, otvorí diskusia s biblistami Petrom Dubovským a Bohdanom Hroboňom.  

V rámci diskusie bude predstavený aj revidovaný preklad Jánovho evanjelia, ktorý v týchto dňoch po Lukášovom evanjeliu vychádza vo vydavateľstve Postoj Media.

Súčasťou biblického týždňa vo Vranove bude okrem popularizačných prednášok aj výstava biblických artefaktov z unikátnej zbierky Michala Lapčáka. Kompletný program nájdete tu.

Inzercia

„Keďže región Zemplín je nábožensky zmiešaný, celé podujatie je ladené ekumenicky. Platí to o hosťoch – Peter Dubovský je katolík, Bohdan Hroboň evanjelik a Michal Lapčák je kazateľom Bratskej jednoty baptistov –, ale rovnako aj o témach prednášok, počas ktorých sa budeme venovať napríklad aj slovenskému Kalvínskemu žaltáru z roku 1752,“ približuje organizátor Lapko.

V rovnakom čase sa v karmelitánskom kláštore v Košiciach-Lorinčíku bude konať vedecká konferencia Výzvy pre starovekých a moderných prekladateľov Biblie II.

„Ako napovedá už samotný názov, ide o pokračovanie konferencie, ktorá sa uskutočnila v rovnakom čase pred rokom. Konferenciu organizuje Slavistický ústav Jána Stanislava SAV v spolupráci s Centrom pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta. Pozvanie opäť prijali významní odborníci zo zahraničia, ale chýbať nebudú ani poprední slovenskí biblisti,“ informuje Lapko.

Vedeckú konferenciu, ktorej program nájdete na tomto mieste, otvorí verejná prednáška Petra Dubovského o prorokovi Eliášovi.

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Nitriansky biskup Viliam Judák vysvätil vo štvrtok za trvalých diakonov troch ženatých mužov, medzi nimi aj redaktora spravodajstva RTVS Miroslava Lyka. Ďalšími sú Pavol Kubala z Trenčína a Marián Laboš z Komjatíc. Novovysvätení diakoni budú pôsobiť vo svojich farnostiach. V homílii nitriansky biskup pripomenul, že trvalý diakonát patrí k starodávnym darom v cirkvi a po druhom Vatikánskom koncile je opäť obnovovaný. Zároveň dodal, že služba trvalých diakonov je spojená s civilným zamestnaním. (tkkbs)

pred 4 hodinami

Počas víkendu sa diecézni biskupi stretnú s koledníkmi Dobrej noviny

Po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou sa stretnú na 12 miestach vo všetkých slovenských diecézach. „Koledníci prinesú na sväté omše a liturgie obetné dary v podobe trvanlivých potravín a drogérie pre miestne farské charity a pre núdznych na Slovensku či na vojnou zasiahnutej Ukrajine,“ priblížil projektový manažér Dobrej noviny Jozef Magda.

pred 5 hodinami

V knižnej novinke Spovednica nie je vyšetrovacia miestnosť ponúkame myšlienky trojice kňazov, ktorí zdôrazňujú pri spovedi prístup, o ktorom hovorí pápež František: spoveď má byť o stretnutí s Božou láskou, a nie o strachu a vypočítavaní hriechov. Praktickým bonusom v knižke je spovedné zrkadlo – sumár otázok, ktoré sa snažia poukázať na podstatu jednotlivých prikázaní Desatora. Knihu si môžete objednať tu.

pred 11 hodinami

Český premiér Petr Fiala prijal zástupcov Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) na čele s kardinálom Jean-Claude Hollerichom. U premiéra pri príležitosti končiaceho sa predsedníctva Česka v EÚ boli aj zástupcovia Konferencie európskych cirkví a vedenie Českej biskupskej konferencie. Spoločne debatovali aj o vojne na Ukrajine a s ňou spojenou humanitárnou krízou a tiež o energetickej kríze v Európe. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.