Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. november 2022, 12:40

Za nového šéfa konferencie amerických biskupov zvolili arcibiskupa Broglia

Za nového šéfa konferencie amerických biskupov zvolili arcibiskupa Broglia

Foto - twitter

Predsedom bude nasledujúce tri roky. Predtým pôsobil ako tajomník Konferencie katolíckych biskupov USA.

Arcibiskup Timothy Broglio, ktorý vedie Arcidiecézu pre americké vojenské služby, bol v utorok zvolený za predsedu Konferencie katolíckych biskupov USA pomerom hlasov 138:99. Šéfom amerických biskupov bude na nasledujúce tri roky.

Sedemdesiatročný Broglio prevezme túto funkciu po tom, čo tri roky pôsobil ako tajomník biskupskej konferencie. Viceprezidentom bude arcibiskup William E. Lori z Baltimoru. Získal hlasy v pomere 143:96.

Na svojej prvej tlačovej konferencii po zvolení arcibiskup Broglio povedal, že by sa rád stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorého postoj k potratom či homosexuálnym manželstvám je v rozpore s cirkevným učením.

„Určite sa budem tešiť na každú príležitosť, pri ktorej budem viesť dialóg s politickými lídrami v Spojených štátoch. Svoju úlohu nevnímam ako primárne politickú, ale ak existuje nejaký spôsob, ako vložiť evanjelium do všetkých aspektov života v našej krajine, určite si nenechám ujsť žiadnu príležitosť,“ povedal Broglio novinárom podľa agentúry Catholic News Agency.

Posledné tri roky bol predsedom amerických biskupov arcibiskup José H. Gomez z Los Angeles.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 28 minútami

Fanúšikovia úspešného filmu Umučenie Krista sa dočkajú jeho pokračovania. Podľa informácií filmovej stránky World of Reel by mal Mel Gibson začať nakrúcať Umučenie Krista: Vzkriesenie už túto jar. Podľa portálu je pokračovanie vo vývoji už asi desať rokov. Viac v texte Moniky Ostrovskej.

 

pred 5 hodinami

Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola do mája minulého roka spojená s Moskovským patriarchátom, žiada OSN o pomoc pre hroziaci zákaz v krajine. Metropolita Onufrij (Berezovskij) vyzval generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby chránil náboženskú slobodu na Ukrajine. Metropolita obviňuje ukrajinské úrady z hrubého porušovania práva na slobodu svedomia a náboženstva a kritizuje sankcie voči duchovným cirkvi. Cirkev v máji odsúdila ruskú agresiu a vyhlásila od Moskvy nezávislosť. O tomto kroku cirkvi však vláda v Kyjeve pochybuje. (kathpress)

pred 10 hodinami

Svätorečenie známeho poľského kňaza Jerzyho Popieluszka, ktorého v roku 1984 brutálne zavraždila tajná komunistická polícia, sa komplikuje. Deník Rzeczpospolita zistil, že Vatikán proces kanonizácie pozastavil, pretože neuznal zázrak, ktorým bolo uzdravenie jedného Francúza z leukémie, ktorému lekári nedávali nádej. Podľa viacerých lekárov je z pohľadu medicíny takéto uzdravenie možné. (krestandnes.cz)

30. január 2023, 21:55

Jediný diplomat z radov Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine pôsobil ako sekretár Apoštolskej nunciatúry na Slovensku tri a pol roka. Andrij Jevčuk minulý týždeň opustil Slovensko a ďalej bude pracovať v Konžskej demokratickej republike, kam sa tento týždeň chystá aj pápež František. Ešte pred jeho odchodom do Afriky sme sa rozprávali o tom, ako vnímal Slovensko, o návšteve pápeža, hľadaní biskupov aj o dianí na jeho rodnej Ukrajine.

30. január 2023, 14:30

Štyridsať percent slovenských katolíkov chodí na sväté omše raz do týždňa alebo častejšie. Vyplýva to z nových údajov, ktoré spracovala Georgetownská univerzita. V rebríčku vedie Nigéria, kde sa zúčastňuje na bohoslužbách raz do týždňa alebo častejšie až 94 percent opýtaných katolíkov. V krajine je účasť na omšiach vysoká aj napriek tomu, že naďalej vzrastá počet násilných útokov. (cna)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.