Spoločné komuniké Svätej stolice a Konferencie biskupov Nemecka
Dnes 18. novembra dopoludnia sa uskutočnilo medzidikasteriálne stretnutie v priestoroch Inštitútu Augustinianum v Ríme, na ktorom sa zúčastnili vedúci niektorých dikastérií Rímskej kúrie a 62 biskupov Katolíckej cirkvi v Nemecku prítomných v Ríme na návšteve ad limina apostolorum.
Stretnutie bolo už dlhšie naplánované ako príležitosť spoločne sa zamyslieť nad synodálnou cestou prebiehajúcou v Nemecku, zvolanou s cieľom reagovať na prípady sexuálneho zneužívania maloletých zo strany duchovných.
Stretnutie moderoval štátny sekretár, Jeho Eminencia kardinál Pietro Parolin, ktorý v úvode pripomenul puto spoločenstva a lásky, ktoré spája biskupov medzi sebou navzájom a s Petrovým nástupcom, a so zdôraznením dôležitosti stretnutia ako momentu podelenia sa a milosti, jednoty v rozdielnosti, spomenul obavy, ktoré synodálna cesta vyvoláva, a poukázal na riziko „reforiem cirkvi a nie v cirkvi“.
Jeho Excelencia Mons. Georg Baetzing, biskup Limburgu a predseda Konferencie biskupov Nemecka, vo svojom úvodnom príhovore ponúkol interpretáciu prác nemeckej synodálnej cesty a zdôraznil jej ducha, založeného na počúvaní Božieho ľudu a na bolesti zo zneužívaní spáchaných členmi kléru.
Mons. Baetzing okrem toho menoval aj témy, o ktorých sa diskutovalo na zasadaniach: Moc a rozdelenie moci v cirkvi – Spoločná účasť a misijné plánovanie; Kňazský život v súčasnosti; Ženy v službách a úradoch cirkvi; Žiť vo vzťahoch, ktoré fungujú – Žiť lásku v sexualite a vo vzťahu páru. Na záver Jeho Excelencia ocenila prácu synody, ktorú Svätý Otec zvolal pre celú cirkev, i rozhodnutie predĺžiť jej trvanie.
Nasledovali teologické relácie Eminencií kardinálov Luisa Francisca Ladariu, prefekta Dikastéria pre náuku viery a Marca Ouelleta, prefekta Dikastéria pre biskupov, ktorí sa úprimne a jasne vyjadrili k obavám a výhradám týkajúcim sa metodológie, obsahu a návrhov synodálnej cesty a navrhli, v prospech jednoty cirkvi a jej evanjelizačného poslania, aby sa požiadavky, ktoré sa doteraz objavili, zahrnuli do synody univerzálnej cirkvi.
V otvorenom dialógu následne vystúpili s príspevkami početní nemeckí biskupi i predstavitelia Kúrie. Ukázala sa tak dôležitosť a tiež naliehavosť definovania a prehĺbenia niektorých zdôraznených tematík, napr. tých, ktoré sa týkajú štruktúr cirkvi, posvätnej služby a prístupu k nej, kresťanskej antropológie atď. Súčasne sa ukázalo, že všetci si plne uvedomujú, že sú na ceste s celým svätým a trpezlivým Božím ľudom, a to aj v konfrontácii rozličných postojov. Práve v tomto zmysle mnohé vystúpenia poukázali na ústredné postavenie evanjelizácie a misie ako konečného cieľa prebiehajúcich procesov, ako aj na uvedomovanie si, že niektoré témy nie sú k dispozícii.
V tejto perspektíve otvoreného a bratského podelenia sa bolo predostretých viacero návrhov, ako napríklad návrh na uplatnenie moratória na nemeckú synodálnu cestu, ktorý nenašiel priestor, a návrh na podporu ďalšej reflexie a vzájomného načúvania vo svetle vzniknutých nejasností.
Na záver kardinál štátny sekretár vyjadril svoje ocenenie diskusie, ktorá nebola formálna, ale potrebná a konštruktívna a ktorú „nebude možné nebrať do úvahy“ pri prebiehajúcich procesoch.
Zhodli sa na nevyhnutnosti pokračovať v nasledujúcich mesiacoch vo vzájomnom načúvaní a dialógu, aby mohli prispieť k obohateniu nemeckej synodálnej cesty a univerzálnej synody cirkvi.
Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News