Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. december 2022, 13:20

Apoštolské cesty

Pápež začiatkom budúceho roka navštívi africký kontinent

František mal Konžskú demokratickú republiku a Južný Sudán navštíviť už vlani v júli, no pre zdravotné problémy s kolenom musel cestu odložiť.

Pápež František na začiatku budúceho roka navštívi Konžskú demokratickú republiku (KDR) a Južný Sudán. Návštevu afrického kontinentu absolvuje najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi od 31. januára do 5. februára. Vo štvrtok to oznámil hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

TASR informuje podľa správ agentúr ANSA a AFP.

Pápež mal tieto africké krajiny navštíviť už vlani v júli, avšak pre zdravotné problémy s kolenom musel cestu odložiť.

„Jeho Svätosť pápež František uskutoční ohlásenú apoštolskú cestu do Konžskej demokratickej republiky od 31. januára do 3. februára 2023, pričom navštívi mesto Kinshasa. Spolu s arcibiskupom z Canterbury a moderátorom valného zhromaždenia škótskej cirkvi následne od 3. do 5. februára absolvuje ekumenickú púť mieru do Džuby v Južnom Sudáne,“ uviedol Brunni vo vyhlásení.

Konžskú demokratickú republiku, kde je asi 40 percent obyvateľov katolíkov, navštívil najvyšší pontifex naposledy v auguste 1985. Vtedajší pápež Ján Pavol II. tam absolvoval dvojdňovú návštevu.

V Južnom Sudáne sa ku katolíkom hlási viac než 60 percent obyvateľov. Od vyhlásenia nezávislosti v roku 2011 sužuje túto krajinu veľká nestabilita, pripomína AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

22. marec 2023, 11:27

Pápež František poukázal pri stredajšej generálnej audiencii na Svetový deň vody, ktorý si pripomíname 22. marca. Podľa neho voda nemá byť príčinou vojen a vyzval na jej zodpovedné využívanie. František tiež apeloval na obnovenie aktu zasvätenia Panne Márii, ktorý vykonal pred rokom 25. marca. Pápež povzbudil každého veriaceho a každé spoločenstvo, aby si 25. marca obnovili akt zasvätenia Matke Božej, a vyzval, aby sme nezabúdali na sužovanú Ukrajinu, ktorá tak veľmi trpí. (vaticannews)

22. marec 2023, 09:45

„Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie,“ vyhlásil to pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. Podľa nigérijského arcibiskupa „násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“. (vaticannews)

 

22. marec 2023, 08:27

Osobný tajomník zosnulého Benedikta XVI. pátra po jeho dedičoch. Sú nimi piati jeho bratranci a sesternice. Arcibiskup Georg Gänswein si doteraz myslel, že existujú len dvaja priami dediči, dve sesternice. Podľa zákona musí arcibiskup dedičom emeritného pápeža napísať a opýtať sa ich, či prijímajú dedičstvo. Časť vecí nemecký pápež rozdal pred smrťou spolupracovníkom a priateľom. Ide o hodinky, perá, obrazy či liturgické predmety. (cna)

21. marec 2023, 18:30

Bývalý osobný sekretár emeritného pápeža Benedikta XVI. arcibiskup Georg Gänswein sa pravdepodobne stane pápežským veľvyslancom v Kostarike.​ Informoval o tom portál Religion Digital s odvolaním sa na anonymné cirkevné zdroje. Vatikán minulý týždeň požiadal kostarické úrady o miesto pre Gänsweina. Ak z latinskoamerickej krajiny nepríde žiadna oficiálna odpoveď, Rím to vyhodnotí ako súhlas. (kathpress, religion digital)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.