Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. december 2022, 10:58

Obvinenia voči Markovi Rupnikovi

Známy jezuitský umelec bol exkomunikovaný už v roku 2019

Známy jezuitský umelec bol exkomunikovaný už v roku 2019

Marko Rupnik (vľavo) a generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa. Foto: commons.wikipedia.org; Flickr.com/michael_swan

Išlo o automatickú exkomunikáciu za to, že v spovedi rozhrešil ženu, s ktorou mal sexuálny styk. Rehoľa to priznala až teraz.

Jezuitský kňaz a autor mozaikových diel Marko Rupnik bol v roku 2019 exkomunikovaný, vyhlásil generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa.

Exkomunikácia bola automatická za rozhrešenie ženy, s ktorou mal Rupnik sexuálny styk. Rehoľa o tom vedela, ale doteraz to nezverejnila. Takéto zneužitie sviatosti zmierenia je jeden z najvážnejších zločinov v Katolíckej cirkvi.

„Kongregácia pre náuku viery povedala, že sa to stalo, že došlo k rozhrešeniu spolupáchateľa,“ uviedol podľa agentúry AP generál jezuitov na stredajšej tlačovej konferencii v Ríme. „Takže bol exkomunikovaný. Ako zrušíte exkomunikáciu? Ten človek to musí rozpoznať a musí činiť pokánie, čo aj (Marko Rupnik) urobil,“ uviedol Arturo Sosa.

Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej nesúhlasí s predchádzajúcim vyhlásením jezuitov, že obmedzenie Rupnikovej kňazskej služby, ktoré ostáva v platnosti, je pre obvinenia rehoľných sestier z Ľubľany, ktoré údajne Rupnik zneužíval.

Známy umelec má zakázané spovedať, viesť duchovné sprevádzanie a kázať na duchovných cvičeniach práve preto, že v spovedi rozhrešil ženu, s ktorou mal intímny pomer. Rupnik by sa mal tiež zdržať akýchkoľvek verejných aktivít bez súhlasu predstavených.

Čítajte tiež

Obvinenia zo psychologického a sexuálneho zneužívania voči autorovi mozaikových diel vznieslo deväť členiek komunity v Ľubľane. K zneužívaniu údajne dochádzalo v 90. rokoch.

Vatikánske Dikastérium pre náuku viery (predtým kongregácia) začiatkom októbra uzavrelo prípad s tým, že uplynula premlčacia lehota. Ako vysvetľuje Catholic News Agency, sexuálne zneužívanie voči dospelým osobám je v cirkvi považované po 30 rokoch za premlčané.

Toto rozhodnutie vatikánskeho dikastéria, ktoré vyšlo najavo prostredníctvom talianskych médií začiatkom tohto mesiaca, vyvolalo množstvo otázok o tom, prečo sa vatikánsky úrad rozhodol neupustiť od premlčania, ako to urobil v iných prípadoch.

Agentúra AP špekuluje, že za tým môže byť aj fakt, že dikastérium vedie jezuita a číslom dva bol v kongregácii niekto, kto žil v Rupnikovej komunite.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

03. február 2023, 15:48

Česká biskupská konferencia reaguje na početné novinárske otázky, či sa hovorca prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček stane novým hovorcom českých biskupov. „Nie, nič takéto sa nechystá. A ďakujeme, že nešírite fake news,“ napísala ČBK na svojom oficiálnom twitterovom účte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.