Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pravá ruka Benedikta XVI.

Georg Gänswein napísal knihu, ktorá stavia Benedikta a Františka proti sebe

Idylickú predstavu, že medzi Františkom a Benediktom vládla harmónia, nabúral Ratzingerov tajomník hneď po pohrebe.

Georg Gänswein napísal knihu, ktorá stavia Benedikta a Františka proti sebe
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Idylickú predstavu, že medzi Františkom a Benediktom vládla harmónia, nabúral Ratzingerov tajomník hneď po pohrebe.

Rakvu s telesnými pozostatkami Benedikta XVI. ešte ani poriadne nezavreli a už sa dali do pohybu reči o napätiach vo vzťahu zosnulého pápeža a jeho nástupcu Františka.

Všetko odštartovala postava, ktorú sme na pohrebných obradoch videli najbližšie k rakve nemeckého pápeža. Benediktov osobný tajomník, 66-ročný arcibiskup Georg Gänswein, bol posledné roky „hovorcom“ Josepha Ratzingera, ktorý si po rezignácii z pápežského úradu v roku 2013 zvolil titul emeritný pápež.

Nemecký arcibiskup Gänswein na verejnosti vystupoval ako jeho pravá ruka, distingvovane a diplomaticky, pričom často emeritného pápeža obhajoval voči kritike.

Avšak len niekoľko hodín po skončení pohrebu sa roztočil vír udalostí, z ktorých sa asi zatočila hlava nielen vatikanistom, kardinálom, ale zrejme aj pápežovi Františkovi.

Aby sme išli po poriadku, arcibiskup Gänswein poskytol v prvý januárový týždeň viaceré rozhovory (pre EWTN slovenský preklad tu, pre Vatican News tu), v ktorých spomína na život po boku Josepha Ratzingera, respektíve Benedikta XVI., ktorému robil osobného tajomníka takmer dve dekády.

V rozhovoroch priniesol Gänswein aj informáciu o posledných slovách emeritného pápeža „Pane, milujem ťa“. Taktiež opísal aj to, ako hneď po jeho poslednom vydýchnutí telefonoval pápežovi Františkovi, ktorý rýchlo prišiel do kláštora Mater Ecclesiae a pomodlil sa pri tele svojho zosnulého predchodcu.

Perfektné načasovanie

Avšak väčší rozruch ako spomínané rozhovory vyvolali informácie o novej knihe Georga Gänsweina, ktorá vyjde tento týždeň v talianskom vydavateľstve Piemme pod názvom Nič len pravda: môj život po boku Benedikta XVI. (Nient’altro che la verità: La mia vita al fianco di Benedetto XVI).

„Dnes, po smrti emeritného pápeža, nastal čas, aby súčasný prefekt Pápežského domu (Gänswein je ním len formálne, pozn.) povedal svoju vlastnú pravdu o zlovestných ohováraniach a nejasných manévroch, ktoré sa márne pokúšali vrhnúť tiene na magistérium a kroky nemeckého pápeža, a tak napokon dať najavo pravú tvár jedného z najväčších protagonistov posledných desaťročí, príliš často nespravodlivo očierňovaného kritikmi ako ,Panzerkardinal‘ alebo ,Boží rotvajler‘.“

Takto opisuje knihu tlačová správa vydavateľstva, ktorú cituje Catholic News Agency a ktorá sľubuje „skutočný opis vatikánskeho sveta“ zvnútra.

Emeritný pápež Benedikt XVI. vstupuje do Baziliky sv. Petra v sprievode monsignora Georga Gänsweina 8. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Georg Gänswein na týchto pamätiach spolupracoval s talianskym vatikanistom Saveriom Gaetom. Podľa vydavateľstva ponúka v memoároch rekonštrukciu „veľmi špecifického obdobia pre Katolícku cirkev, pričom sa zaoberá aj otázkami o záhadných udalostiach, ako je spis Vatileaks a tajuplný prípad Orlandi, taktiež škandál s pedofíliou a vzťah medzi emeritným pápežom a jeho nástupcom Františkom“.

Práve posledná spomínaná téma vyvoláva pár dní pred vydaním knihy najväčšie kontroverzie. No pred tým, ako si priblížime, ktoré pasáže o vzťahu medzi dvoma pápežmi sa dostali do médií, predstavme si v krátkosti hlavného protagonistu, rozprávača týchto príbehov, z ktorých väčšinu bude zrejme ťažké nezávisle overiť.

Skoro 20 rokov osobným tajomníkom Ratzingera

Rodák z nemeckého regiónu Čierny les sa narodil v roku 1956 a za kňaza bol vysvätený v arcidiecéze Freiburg im Breisgau v roku 1984, uvádza CNA.

Gänswein je doktorom kánonického práva, diplom získal v roku 1993. V decembri 2021 sa v jednom rozhovore vyjadril, že sa rozhodol stať kňazom v dôsledku svojej zvedavosti o zmysle života a snahy nájsť odpovede na najväčšie životné otázky prostredníctvom štúdia.

„Čoraz viac mi bolo jasné, že to nie je len o hľadaní odpovedí, ale že sa to musí stať aj mojou životnou prácou. Postupne som spoznával Boží plán a objavil svoje povolanie. Po ukončení štúdia na univerzite mi bolo jasné: kňazstvo je tvoja cesta a s Božou pomocou cez ňu prejdeš,“ povedal v roku 2021.

V Nemecku pôsobil ako sudca diecézneho tribunálu a ako osobný spolupracovník arcibiskupa. V roku 1995 odišiel do Ríma, kde pôsobil najskôr v Kongregácii pre Boží kult a neskôr v Kongregácii pre náuku viery.

V roku 2003 sa stal osobným tajomníkom kardinála Josepha Ratzingera, ktorý bol vtedy prefektom kongregácie, no o dva roky bol zvolený za pápeža. Ako Benedikt XVI. vymenoval v roku 2012 Gänsweina za prefekta Pápežského domu.

V tejto úlohe bol Gänswein okrem iného zodpovedný za dohľad nad duchovnými a laikmi, ktorí pomáhajú pápežovi pri plnení jeho povinností, ako aj za organizovanie všetkých verejných a súkromných audiencií.

Monsignor Gänswein bol zároveň v januári 2013 vysvätený za titulárneho arcibiskupa Urbs Salvia, starovekého rímskeho mesta v regióne Marche v Taliansku.

„Strávil som všetky tie roky ako súkromný tajomník po jeho boku a potom, samozrejme, aj keď bol emeritným pápežom. Bol emeritným pápežom dlhšie ako pápežom v službe,“ povedal Gänswein v interview pre mediálnu sieť EWTN.

Pápež František ho poslal preč

Na tomto mieste musíme spomenúť jednu epizódu, ku ktorej sa len niekoľko hodín po pohrebe Benedikta XVI. Gänswein vrátil.

V roku 2020 pápež František odvolal Benediktovho tajomníka z postu vedúceho prefektúry Pápežského domu. Dnes túto funkciu zastáva niekdajší viceprefekt Leonardo Sapienza.

Gänswein totiž zostal aj po Benediktovej rezignácii naďalej pôsobiť ako prefekt Pápežského domu. „Bol som šokovaný a onemel som,“ opisuje v knihe spomienok Františkovo rozhodnutie zobrať mu výkonné právomoci spojené s touto funkciou.

„Zostanete prefektom, ale od zajtra sa už nevrátite do práce,“ povedal podľa Gänsweina úradujúci pápež. Benedikt XVI. na to vraj ironicky poznamenal: „Myslím si, že pápež František mi už neverí a chce, aby si bol mojím opatrovníkom...“

Ako píše Corriere della Sera, Gänswein sa v tejto súvislosti v knihe označil za „polovičného prefekta (un prefetto dimezzato)“.

Prefekt Pápežského domu arcibiskup Georg Gänswein vedľa pápeža Františka na audiencii s účastníkmi púte taliansko-albánskej diecézy Lungro v aule pápeža Pavla VI. vo Vatikáne 25. mája 2019. Foto: TASR/AP

Epizóde s „vyhodením“ Gänsweina ako prefekta však predchádzala kontroverzia z januára 2020, ktorá sa týkala knihy o kňazskom celibáte, ktorú pôvodne vydali ako spoluautori pápež Benedikt XVI. a guinejský kardinál Robert Sarah.

Ako pripomína CNA, kniha Z hlbín nášho srdca vyšla počas synody o Amazónii a mnohí ju vnímali ako kritiku Benedikta XVI. voči Františkovi, ktorý pripúšťa otázky týkajúce sa ženatých duchovných, o ktorých sa malo diskutovať počas synody.

Podľa Gänsweina „nedorozumenie“ spôsobilo, že emeritný pápež bol uvedený ako spoluautor Sarahovej knihy, čo potom žiadal afrického kardinála napraviť.

Gänsweinova kniha spomienok tiež uvádza, že Benedikt XVI. napísal dva listy pápežovi Františkovi, v ktorých ho žiadal, aby Gänsweinovi prinavrátil jeho povinnosti spojené s funkciou prefekta Pápežského domu.

Vatikán prepustenie Gänsweina z postu prefekta odôvodnil „prerozdelením rôznych záväzkov a povinností“ zamestnancov Pápežského domu.

Epizóda s „výpoveďou“ môže vyvolať pochybnosti o Gänsweinovom nezištnom úmysle zverejniť veci zo zákulisia, najmä s ohľadom na to, že tieto údajné informácie stavajú súčasného pápeža do rozporu s jeho predchodcom.

Inzercia

Zlomené srdce?

Okrem tejto udalosti spomína v knihe Gänswein aj ďalšie témy, pri ktorých poukazuje na „napätie“ medzi pápežmi.

Ako uvádza Reuters, emeritného pápeža podľa Gänsweina „prekvapilo“, že František nikdy nereagoval na verejný list z roku 2016, v ktorom štyria kardináli obvinili Františka z vytvárania zmätkov v morálnych otázkach (tzv. dubiá).

Po ďalšie, František po svojom zvolení v roku 2013 poskytol rozhovor jezuitskému časopisu a poslal ho vraj Benediktovi, aby sa k nemu vyjadril. Gänswein uvádza, že Benedikt v odpovedi kritizoval spôsob, akým František odpovedal na otázky týkajúce sa potratov a homosexuality.

Podľa Corriere della Sera Gänswein v knihe rekonštruuje rozdielne vízie Františka a Benedikta. Napríklad o tom, ako sa vyrovnať s „propagandou rodovej filozofie“. Benedikt o tom vraj písal Františkovi s tým, že „je potrebný silný a verejný odpor“.

Diskusiu vyvolal aj rozhovor arcibiskupa Gänsweina v nemeckých novinách Die Tagespost, kde vysvetlil, že ako „bod obratu“ vo vzťahoch s Bergogliom vníma moment, keď z Domu svätej Marty, Františkovho sídla, prišlo rozhodnutie obmedziť pravidlá slúženia predkoncilovej liturgie.

Podľa Gänsweina toto Františkovo rozhodnutie emeritného pápeža „veľmi zasiahlo. Myslím, že to zlomilo srdce pápeža Benedikta“.

Vatikanista týždenníka L’Espresso Sandro Magister na svojom blogu Settimo Cielo konštatuje, že Gänsweinove slová z Tagespostu, že pápež František „zlomil srdce“ pápežovi Benediktovi svojimi reštrikciami tridentskej omše, sa v takomto presnom znení nenachádzajú v knižnej novinke.

„Ale na štyroch stranách, ktoré opisujú, čo sa pri tej príležitosti stalo, je všetka horkosť, ktorú Benedikt cítil 16. júla 2021, keď ,poobede listovaním v L’Osservatore Romano zistil, že pápež František zverejnil motu proprio Traditionis custodes o používaní rímskej liturgie pred reformou z roku 1970...‘,“ píše Magister.

Pripomeňme, že dokumentom Traditionis custodes František sprísnil pravidlá slávenia predkoncilovej liturgie, ktoré uvoľnil v roku 2007 jeho predchodca s motu proprio Summorum pontificum.

Benedikt XVI. si vraj pozorne prečítal Františkov dokument, a keď sa ho Gänswein pýtal na názor, údajne povedal, že našiel „rozhodujúcu zmenu kurzu a považoval to za chybu, pretože ohrozila pokus o mier“.

Emeritný pápež podľa Gänsweina „považoval za nesprávne zakázať slávenie omše v starom ríte vo farských kostoloch, pretože je vždy nebezpečné zahnať skupinu veriacich do kúta, aby sa cítili prenasledovaní a aby sa v nich vzbudil pocit nutnosti chrániť si svoju identitu za každú cenu zoči-voči nepriateľovi“.

Do Gänsweinej knihy sa dostala aj zmienka o Slovensku. Benedikt XVI. sa podľa slov svojho osobného sekretára zamračil nad výrokom pápeža Františka, ktorý povedal na stretnutí so slovenskými jezuitmi v Bratislave v septembri 2021.

Išlo o Františkove slová, podľa ktorých dúfa, že „po rozhodnutí zamedziť automatický prístup k starému obradu sa vrátime k pôvodným úmyslom Benedikta XVI. a Jána Pavla II.“.

Františkov odkaz Gänsweinovi

Rakúska agentúra Kathpress poukazuje na to, že po tom, čo niektoré talianske noviny interpretovali správy o Gänsweinovej knihe ako útok na pápeža Františka, niektorí poprední cirkevní preláti sa vyjadrili k vzťahu medzi bývalým a úradujúcim pápežom.

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikastéria pre kauzy svätých, pre Corriere della Sera povedal, že od Benedikta XVI. počul len slová uznania, úcty a vzájomnej náklonnosti.

V dejinách cirkvi podľa kardinála Semerara vždy existovali „fanúšikovia“ jednotlivých pápežov. Ale vo vytváraní takýchto spoločenstiev fanúšikov je podľa neho „niečo diabolské“, pretože to vytvára rozdelenia, ktoré určite nepochádzajú od Ducha Svätého.

Deň predtým štátny sekretár kardinál Pietro Parolin pripomenul, že spolužitie dvoch Petrových nástupcov je pre cirkev „potenciálne chúlostivá situácia“. „Všetci sme videli tú bratskú blízkosť (...), dojala a potešila mnohých,“ povedal.

Ich rozdiely v temperamente a predstavách sú súčasťou krásy cirkvi, uviedol Parolin s tým, že raz ročne na Vianoce navštevoval emeritného pápeža. Vyžaroval hlboký pokoj. Podľa Parolina bol Benedikt mužom veľkej priateľskosti a pokory. Preto verí, že „zlomyseľné karikatúry, ktoré niektorí ľudia nakreslili, aby ich osočovali, čoskoro vietor odfúka“.

Arcibiskup Georg Gänswein sa pozerá na pápeža Františka, ktorý prednáša svoje posolstvo počas audiencie v Aule Pavla VI. vo Vatikáne 4. februára 2017. Foto: TASR/AP

A aká je reakcia pápeža Františka na lavínu, čo spustil po Benediktovom pohrebe Gänswein?

Na sviatok Zjavenia Pána, teda len 24 hodín po slúžení pohrebnej omše za Benedikta XVI., František v homílii vyzval na uctievanie Boha a nie seba. „Klaňajme sa Bohu a nie falošným modlám, ktoré nás zvádzajú lákadlom prestíže a moci, lákadlom falošných správ,“ povedal pápež.

Mnohí to interpretujú ako odpoveď na Gänsweinove vystúpenia. Krátko po omši František pri modlitbe Anjel Pána zopakoval: „Pán sa stretáva takto: v pokore a v tichosti.“

Vatikán zatiaľ 330-stranovú knihu Gänsweina oficiálne nekomentoval.

Čo bude nasledovať

Dôležitá správa však prišla v pondelok, keď Vatikán stručne oznámil, že pápež František prijal na súkromnej audiencii Georga Gänsweina. Zatiaľ nie je k dispozícii stanovisko nemeckého monsignora k stretnutiu.

Je však pravdepodobné, že sa rozprávali aj o budúcnosti bývalého Benediktovho tajomníka.

Keď sa na túto tému pýtali po pohrebe emeritného pápeža predsedu Nemeckej biskupskej konferencie biskupa Georga Bätzinga, ten sa vyjadril slovami, že „v prvom rade to závisí od neho. A potom, samozrejme, od ľudí, ktorí majú na starosti tieto voľby vo vatikánskej kúrii“.

Taliansky novinár Massimo Franco z Corriere della Sera hovorí v komentári o začiatku „druhej fázy“ Františkovho pontifikátu, ktorú podľa neho potvrdili Gänsweinove vyjadrenia pre nemecké noviny (slová o zlomenom srdci Benedikta).

Najradikálnejšie krídla katolicizmu podľa jeho názoru už nejaký čas doháňajú vzájomné rozdiely do extrémov.

„A teraz, keď je Benedikt mŕtvy, človek si kladie otázku, či sa nezačína obdobie trpkejšej konfrontácie medzi rôznymi sektormi cirkvi, otvorenej kritiky niektorých rozhodnutí argentínskeho pápeža a posledného zúčtovania s ,donom Georgom‘, možno aj s použitím jeho posledného rozhovoru v nemeckých novinách,“ konštatuje Franco.

A to ešte kniha don Georga nie je ani v kníhkupectvách.

Titulné foto: Arcibiskup Georg Gänswein kľačí pri rakve zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. po tom, ako bola prinesená na Námestie sv. Petra na zádušnú omšu vo Vatikáne vo štvrtok 5. januára 2023. Foto: TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.