Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. február 2023, 14:47

Evanjelická cirkev

Renáta Vinczeová sa stala prvou ženou vo funkcii generálneho dozorcu

Renáta Vinczeová sa stala prvou ženou vo funkcii generálneho dozorcu

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Slávnosť inštalácie sa uskutočnila v evanjelickom Kostole Svätého Ducha v Nitre.

Novou generálnou dozorkyňou Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) sa stala Renáta Vinczeová. Slávnosť inštalácie sa uskutočnila v sobotu v evanjelickom Kostole Svätého Ducha v Nitre.

„Akt uvedenia nového dozorcu je ešte výnimočnejší tým, že prvýkrát v histórii ECAV na Slovensku bola do najvyššej funkcie zvolená žena,“ informovala mediálna tajomníčka ECAV Jana Nunvářová.

Vinczeová bola zvolená vo voľbách, na ktorých sa zúčastňujú všetci členovia cirkvi. O výsledku volieb boli cirkevné zbory informované začiatkom decembra minulého roka. Počas 15-dňovej apelačnej lehoty nebola proti výsledku volieb podaná žiadna žaloba.

Čítajte tiež

Cirkevní predstavitelia ECAV sa volia na šesť rokov. Voľba generálnej dozorkyne Vinczeovej nadobudla právoplatnosť 20. decembra 2022, jej funkčné obdobie uplynie 20. decembra 2028.

Generálny dozorca je v evanjelickej cirkvi najvyššia funkcia, v ktorej môže byť neordinovaný (laický) člen cirkvi. Spolu s generálnym biskupom, ordinovaným (duchovným) členom, tvoria predsedníctvo cirkvi a jej štatutárnych zástupcov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

21. september 2023, 19:26

Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá  by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.