Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. február 2023, 17:55

Pápežský reskript nanovo objasňuje motu proprio Traditionis custodes

Dva body z dokumentu boli totiž predmetom rôznych interpretácií a nedávnych diskusií.

Pápež František jednoznačne opakuje to, čo bolo stanovené v dokumente „Traditionis custodes“, že používanie farských kostolov pre skupiny, ktoré slávia podľa predkoncilového obradu, ako aj používanie starobylého misála kňazmi vysvätenými po 16. júli 2021, môže povoliť len biskup po získaní povolenia od Svätej stolice.

Pápež František jednoznačne zopakoval dva presné body motu proprio Traditionis custodes, dokumentu, ktorý v júli 2021 nanovo upravil normy o používaní starobylého misála a vrátil právomoc nad týmito sláveniami biskupom. Urobil tak reskriptom spojeným s audienciou, ktorú v pondelok 20. februára udelil prefektovi Dikastéria pre Boží kult kardinálovi Arthurovi Rocheovi.

Dva body, ktoré boli predmetom rôznych interpretácií a nedávnych diskusií aj v médiách, sa týkajú: používania farských kostolov a možného zriadenia osobných farností pre skupiny, ktoré slávia podľa misála z roku 1962, promulgovaného Jánom XXIII. pred Druhým vatikánskym ekumenickým koncilom; používanie tohto misála kňazmi, ktorí sú vysvätení po 16. júli 2021, teda po zverejnení motu proprio.

Text Traditionis custodes už bol dostatočne jasný: zaoberá sa dvoma vymedzenými prípadmi, pre ktoré si biskup pred rozhodnutím musí vyžiadať povolenie od Dikastéria pre Boží kult, ktoré podľa motu proprio vykonáva v tejto veci autoritu Svätej stolice. Bude to teda dikastérium, ktoré v závislosti od okolností dá povolenie diecéznemu ordinárovi.

Po opätovnom potvrdení, bez akejkoľvek vzdialenej možnosti nedorozumenia, že v týchto dvoch prípadoch ide o „dišpenz vyhradený osobitným spôsobom Apoštolskej stolici“, a preto sú biskupi povinní požiadať Svätú stolicu o povolenie, v reskripte pápeža Františka sa uvádza: „Ak diecézny biskup udelil dišpenz v dvoch vyššie uvedených prípadoch, je povinný informovať o tom Dikastérium pre Boží kult a disciplínu sviatostí, ktoré jednotlivé prípady posúdi.“ Preto v prípade úľav farských kostolov, zriadenia osobných farností a nihil obstat pre používanie starého misála kňazmi vysvätenými po júli 2021, ktoré boli zriadené diecéznou autoritou bez súhlasu Ríma, bude biskup povinný urobiť krok, ktorý predtým neurobil, a to tak, že vyhovie odpovedi Dikastéria. Napokon Svätý Otec František novým pápežským reskriptom „potvrdzuje to, čo bolo stanovené“ v odpovediach na dubia, ktoré sa objavili po zverejnení Traditionis custodes, odpovede boli zverejnené spolu s niektorými vysvetľujúcimi poznámkami 4. decembra 2021.

Inzercia

Dnes treba vedieť

21. september 2023, 19:26

Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá  by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.