Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
03. marec 2023

Film Neochotný konvertita

Dramatický príbeh o obrátení C. S. Lewisa si pozriete už aj doma

Nový film zobrazuje neľahké detstvo kresťanského apologétu a jeho priateľstvá s Tolkienom a Dysonom, ktoré mu zmenili život.

Dramatický príbeh o obrátení C. S. Lewisa si pozriete už aj doma

Filmový plagát The Most Reluctant Convert. Foto: ncregister.com/Fellowship for Performing Arts

„Keď sme sa vydali na cestu, neveril som, že Ježiš Kristus je Boží Syn, a keď sme dorazili do tej zoo, už som tomu veril.“ Táto veta – v ktorej kresťanský apologéta (obhajca kresťanstva, pozn. prekl.) C. S. Lewis vysvetľuje zlomový bod na svojej ceste od ateizmu k teizmu a kresťanstvu – je pravdepodobne mojou najobľúbenejšou vetou v jeho autobiografickom príbehu o obrátení Zaskočený radosťou.

Zároveň je to moja najobľúbenejšia veta vo filme nakrútenom podľa jeho života The Most Reluctant Convert (2021), ktorý je v súčasnosti k dispozícii na filmovej platforme PureFlix.

Nedávno som mala možnosť rozprávať sa s Maxom McLeanom, ktorý hrá dospelého Lewisa vo filme The Most Reluctant Convert. Celkovo sa o úlohu Cliva Staplesa Lewisa podelili traja herci. Eddie Ray Martin ho znázorňuje ako malé dieťa, ktorému zomrela matka a zanechala ho tak v starostlivosti veľmi prísneho otca.

Nicholas Ralph, hviezda obľúbeného seriálu z dielne PBS (americký verejnoprávny producent televíznych programov, pozn. prekl.) Všetky veľké a malé bytosti stvárňuje Lewisa ako mladého muža, ktorý sa zaoberá veľkými životnými otázkami. A Max McLean hrá staršieho Lewisa a vo filme vystupuje ako rozprávač, ktorý spomína na všetko, čo v živote zažil.

Max McLean je zakladateľom newyorskej spoločnosti Fellowship for Performing Arts, ktorá produkuje kresťanské divadelné hry a filmy. Medzi jeho úspešné divadelné adaptácie patrí niekoľko hier na motívy Lewisových diel a sám sa označil za veľkého fanúšika C. S. Lewisa.

„Čítal všetko,“ povedal McLean, „od klasikov až po modernú literatúru a mal skutočne brilantnú myseľ.“ Pri stvárňovaní Lewisa na plátne sa McLean snažil pozerať na svet Lewisovými očami a používať jeho presné slová, aby tak Lewis mohol čo najautentickejšie vypovedať svoj vlastný príbeh. V procese rozprávania tohto príbehu si podľa McLeana Lewis uvedomil, ako veľmi bojoval proti kresťanstvu. Bol to skutočne „neochotný konvertita!“

McLean uviedol, že keď film The Most Reluctant Convert prišiel prvýkrát do kín v novembri 2021, bol druhým najnavštevovanejším filmom v Amerike. Pôvodne mal v kinách bežať len jeden deň, ale vďaka komerčnému úspechu sa nakoniec premietal až štyri týždne.

McLean však vysvetlil, že príbeh Lewisovho obrátenia bol predstavený ešte skôr. „Film sa vlastne začal ako divadelná hra v roku 2016, ktorá sa v newyorských aj iných divadlách v celej krajine hrala päť týždňov. Ale keď vypukla pandémia, tak sa to zastavilo.“

Zatvorenie divadiel počas pandémie covid-19, keď Američania museli zostať doma, predstavovalo novú príležitosť – začať pracovať na filme, ktorý by mohol Lewisov inšpiratívny príbeh zviditeľniť v širšom meradle. McLean uviedol, že rozprávanie príbehu prostredníctvom filmu bolo oveľa zložitejšie ako divadelné spracovanie. „Divadelná hra sa odohrávala na jednej scéne, zatiaľ čo film sa realizoval na 18 rôznych miestach v okolí Oxfordu za účasti 15 hercov,“ vysvetlil.

Inzercia

Film The Most Reluctant Convert zobrazuje neľahké detstvo C. S. Lewisa a jeho študentské roky na Oxforde, kde si vytvoril silné priateľstvá s J. R. R. Tolkienom a Hugom Dysonom. Devätnásteho septembra 1931 títo traja priatelia strávili celú noc prechádzkami a rozhovormi. Tolkien vysvetľoval, že mýty sú Božím spôsobom, ako vytvoriť základ pre príbeh kresťanstva, a Dyson zase poukazoval na to, ako kresťanstvo pôsobí na veriaceho človeka, oslobodzuje ho od hriechu a pomáha mu stať sa lepším človekom.

Myšlienky, o ktoré sa jeho priatelia podelili, boli také hlboké, že Lewis strávil celé dni meditovaním a premýšľaním o nich. O takmer osem týždňov neskôr, 12. novembra, sa Clive Staples Lewis a jeho brat Warren vydali na tú osudnú jazdu na motorke do zoo vo Whipsnade, kde Lewis dospel k presvedčeniu, že kresťanstvo je skutočne pravdivé.

Max McLean sa roky venoval rozprávaniu Lewisovho príbehu na javisku a plátne, ale ešte neskončil. Film The Most Reluctant Convert rozpráva príbeh Lewisovho obrátenia tak, ako ho sám Lewis podal v knihe Surprised by Joy (Zaskočený radosťou); McLean však prezradil, že práve píše dva nové scenáre, ktoré pokračujú v rozprávaní Lewisovho životného príbehu. Tentokrát pôjde o tú časť jeho života, keď pôsobil ako kresťanský apologéta, spisovateľ a rečník.

Druhý film z McLeanovej trilógie o C. S. Lewisovi sa začne nakrúcať v lete budúceho roka a do kín sa dostane v roku 2024 alebo 2025. McLean chcel ukázať, že Lewisov život sa neskončil, keď sa stal kresťanom. „Lewis totiž povedal, že keď sa nakoniec kresťanstvu poddal, bol to koniec jednej cesty a začiatok ďalšej,“ uviedol McLean.

„Podľa mojich informácií,“ dodal McLean, „predal štvrť miliardy kníh. A prečo mu BBC poskytla národnú platformu? Aby povzbudila národ v jeho najtemnejších časoch.“

Film The Most Reluctant Convert si môžete pozrieť na PureFlix a niekoľkých ďalších streamovacích platformách.

Pôvodný text vyšiel na portáli National Catholic Register pod názvom C. S. Lewis’ Dramatic Conversion Story Is Now Streaming. Preklad: Terézia Sedláková.

Autorka Kathy Schiffer je katolícka blogerka. Okrem jej blogu Seasons of Grace (Čas milosti) sa jej články objavili na portáloch ako napríklad National Catholic Register, Aleteia, Zenit, Michigan Catholic, Legatus Magazine. Od roku 1988 pracuje pre katolícke a iné kresťanské organizácie ako rozhlasová producentka, riaditeľka špeciálnych podujatí a koordinátorka pre styk s médiami. Kathy a jej manžel, diakon Jerry Schiffer, majú tri dospelé deti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.