Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. marec 2023, 14:51

Arcibiskup Gallagher

Musíme brániť svoju identitu, no bez toho, aby sme šliapali po tých, čo neveria

Musíme brániť svoju identitu, no bez toho, aby sme šliapali po tých, čo neveria

Foto TASR/AP

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi to uviedol počas návštevy Albánska.

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi, ktorý je od 18. marca na návšteve Albánska, celebroval svätú omšu v katedrále v Shkodre a pripomenul ťažkosti, ktoré kresťania zažívali počas komunizmu. „Po znovuzískaní slobody a svetla viery,“ ako uviedol arcibiskup Paul Gallagher, „je dôležité brániť svoju identitu pokrsteného národa bez toho, aby sme ignorovali alebo šliapali po tých, ktorí veria inak alebo neveria.“

V Albánsku po „násilnom vylúčení Boha z osobného a komunitného života“ nastali „časy slobody a svetla“. Ježiš je Svetlo, ktoré zahaľuje existenciu každého človeka a napĺňa ju zmyslom.

Vo svojej homílii komentoval úryvok z Jánovho evanjelia o slepcovi od narodenia, ktorého Ježiš uzdravil, arcibiskup Gallagher zdôraznil, že len počúvaním Božieho slova a stretávaním sa s ním vo sviatostiach sa uzdravíme zo svojej slepoty a budeme schopní vidieť ľudí okolo seba. Ak dovolíme Ježišovi, aby cez nás pôsobil, tak ako mu to umožnila svätá Terézia z Kalkaty - „dcéra albánskeho ľudu“, staneme sa tak schopnými „natiahnuť ruky, aby sme sa s nehou dotkli osamelých, núdznych a tých, ktorí čakajú na priateľské prijatie“.

„Tak ako slepý človek postupne prichádza k úplnému osvieteniu,“ zdôraznil arcibiskup Gallagher, tak aj v Albánsku „sme svedkami viery, ktorá vyrástla v kontexte nepriateľstva“. Práve v ťažkostiach viera dozrieva a jej svedectvo nadobúda väčšiu presvedčivú silu, „zatiaľ čo slepec vidí stále viac a viac, odporcovia sú stále viac a viac slepí“. Lebo „tak ako má človek možnosť otvoriť sa viere, nesie v sebe aj strašnú silu zotrvávať v slepote, teda vymýšľať si dôvody, prečo nevidieť, vytvárať si falošné dôkazy, človek môže odmietnuť otvoriť si oči a stále tvrdiť, že „vidí“, ako to bolo „tragickým pokušením“ počas starého režimu.

„Koľkokrát ste v minulosti museli silou mocou brániť svoju identitu detí svetla, teda identitu pokrstených,“ pripomenul sekretár pre vzťahy so štátmi, „ale táto úloha je aktuálna pre každého z nás aj dnes: brániť svoju identitu pokrstených a žiť ako pokrstení“.

Prelát pripomenul slová pápeža Františka počas návštevy krajiny v roku 2014, že Albánsko je príkladom pokojného spolužitia a spolupráce medzi príslušníkmi rôznych náboženstiev. Budovanie demokratickej spoločnosti je proces, ktorý si vyžaduje každodennú bdelosť a pozornú spoluprácu všetkých, pričom netreba zabúdať na oltáre minulosti, zdôraznil. V sobotu sa arcibiskup Gallagher stretol s albánskym ministrom zahraničných vecí Oltom Xhaçkom. V nedeľu slávil svätú omšu v katedrále v Rrëshene a prihovoril sa biskupom miestnej biskupskej konferencie. V pondelok 20. marca má v Tirane stretnutie s náboženskými predstaviteľmi krajiny, predsedníčkou Zhromaždenia republiky Linditou Nikollaovou, navštívil Katolícku univerzitu Panny Márie Dobrej rady, katolícku a pravoslávnu katedrálu a mešitu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.