Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. marec 2023, 13:15

Kyjevsko-pečerská lavra

Mnísi sa majú vysťahovať do polnoci. Ich predstavený nesúhlasí, podal žalobu

Mnísi sa majú vysťahovať do polnoci. Ich predstavený nesúhlasí, podal žalobu

Kyjevsko-pečerská lavra. Foto: TASR/AP

Kyjevské vedenie sa stále domnieva, že Ukrajinská pravoslávna cirkev je závislá od Moskvy.

V stredu sa skončila nájomná zmluva na Kyjevsko-pečerskú lavru. Duchovní Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi preto musia komplex do polnoci opustiť. Ich predstavený, metropolita Pavlo, podal žalobu. Žiada v nej, aby súd spochybnil práva štátu na kláštor.

Ukrajinská pravoslávna cirkev po minuloročnej invázii ruskej armády oficiálne prerušila vzťahy s ruským patriarchátom. Kyjevské vedenie sa však domnieva, že je od Moskvy stále závislá.

Úrady ešte začiatkom mesiaca oznámili, že nájomná zmluva sa nebude predlžovať. V utorok duchovných aj mníchov z lavry upozornili, že na vysťahovanie ich osobných vecí im zostáva už len jeden deň. 

Metropolita Pavlo dnes vo videoposolstve uviedol, že žalobu na štát podal ešte 23. marca. Už tretí sudca v kauze však namietal proti zaujatosti. Podľa metropolitu z toho môže vyplývať, že sudcovia sú pod tlakom „tých, ktorí sú pri moci“.

Podľa právnika lavry Nikitu Čekmana sa majú mnísi vysťahovať na základe porušenia podmienok nájomnej zmluvy zo strany kláštora. O aké porušenia ide, právnici zatiaľ nevedia, lebo tieto informácie úrady údajne nemôžu zverejniť.

Starobylý jaskynný kláštor, ktorý sa týči nad riekou Dneper, zohral kľúčovú úlohu v ukrajinskej aj ruskej histórii. Komplex je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a v roku 2007 sa na základe hlasovania stal jedným z takzvaných siedmich divov Ukrajiny.

Inzercia

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.