Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. marec 2023, 08:26

Pápežská komisia pre ochranu maloletých

Odchádzajúci expert kritizuje prácu komisie, kardinál O’Malley nesúhlasí

Odchádzajúci expert kritizuje prácu komisie, kardinál O’Malley nesúhlasí

Páter Hans Zollner (vľavo) a kardinál Sean O’Malley. Foto: TASR/AP a Flickr.com/Roman Catholic Archdiocese of Boston

Podľa jezuitu Hansa Zollnera má vatikánska komisia nedostatočnú „zodpovednosť a transparentnosť“.

Nemecký jezuita Hans Zollner neodišiel z Pápežskej komise pre ochranu maloletých len z dôvodu veľkého pracovného vyťaženia, ako pôvodne uviedol šéf komisie kardinál Sean O’Malley.

Expert na túto problematiku a jeden z najvplyvnejších členov vatikánskej komisie Zollner vydal stanovisko, v ktorom kritizuje komisiu, upozornila Catholic News Agency.

Päťdesiatšesťročný Zollner uviedol, že „štrukturálne a praktické problémy“ v rámci komisie ho viedli k tomu, aby sa od nej „dištancoval“. Podľa jeho slov ho „čoraz viac znepokojuje“ práca vatikánskej komisie a jej nedostatočná „zodpovednosť, dodržiavanie predpisov a transparentnosť“.

„Som presvedčený, že toto sú princípy, ktoré je povinná dodržiavať každá cirkevná inštitúcia, nieto ešte Pápežská komisia pre ochranu maloletých,“ povedal nemecký jezuita.

Páter Zollner hovoril aj o problémoch s „nedostatočnými informáciami a nejasnou komunikáciou“ s členmi o tom, ako boli prijaté konkrétne rozhodnutia. Kritizoval tiež nedostatky pri nakladaní s finančnými prostriedkami a nejasné nastavenia vzťahov medzi komisiou a Dikastériom pre náuku viery. Kým totiž v minulosti komisia pôsobila samostatne, pri minuloročnej reforme Rímskej kúrie ju pápež František začlenil práve pod vieroučný úrad. 

Prekvapený kardinál

Pôvodné vyhlásenie predsedu komisie O’Malleyho spojilo odchod jezuitského kňaza so snahou o zníženie jeho administratívnych povinností vrátane „jeho nedávneho vymenovania za konzultanta pre ochranu v Rímskej diecéze“.

Kardinál O’Malley vydal následne nové vyhlásenie, v ktorom už reagoval na Zollnerovu kritiku.

Inzercia

„Som prekvapený, sklamaný a dôrazne nesúhlasím s verejne publikovanými tvrdeniami (Zollnera), ktoré spochybňujú účinnosť komisie,“ uviedol kanadský kapucín.

„Obaja zastávame názor, že ochrana detí a zraniteľných osôb zostáva v centre poslania cirkvi, a komisia bude naďalej prejavovať toto presvedčenie,“ skonštatoval kardinál O’Malley s tým, že komisia má v najbližších týždňoch naplánované plenárne zasadnutie, počas ktorého sa budú podrobnejšie zaoberať týmito a ďalšími otázkami.

Zollner je okrem spomínanej novej funkcie v Rímskej diecéze aj riaditeľom Inštitútu antropológie, ktorý zastrešuje Pápežská Gregorova univerzita.

Odišli už aj iní

Nemecký jezuita bol posledným zo zakladajúcich členov komisie pre ochranu maloletých, ktorých vymenoval pápež František v roku 2014. Jej úlohou je radiť mu pri dodržiavaní záväzkov ochrany detí a pastoračnej starostlivosti o obete zneužívania.

V roku 2017 z komisie odišla Írka Marie Collinsová, bývalá obeť zneužívania duchovným. Zdôvodnila to frustráciou z neochoty niektorých členov Rímskej kúrie spolupracovať pri vyšetrovaní prípadov zneužívania maloletých duchovnými. V tom istom roku komisiu opustil aj Brit Peter Saunders, takisto niekdajšia obeť zneužívania kňazmi.

Po oznámení Zollnerovho odchodu Collinsová na Twitteri napísala, že vo svojom vyhlásení nastolil viaceré dôležité otázky, na ktoré treba verejne a transparentne odpovedať. „Nie mlčať ako zvyčajne a dúfať, že to nejako prejde, ako sme často svedkami,“ dodala Collinsová.

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.