Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2023, 08:05

Metropolita Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny žiada o priestory v kyjevskej lavre

Za predstaveného Kyjevsko-pečerskej lavry bol dočasne vymenovaný archimandrit Avraamij, patriaci k mníchom, ktorí sa rozhodli prejsť od Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi spájanej s Moskvou k prokyjevskej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Metropolita kyjevský Epifanij, prímas Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny (PCU), žiada ukrajinské úrady, aby na území kláštorného komplexu Kyjevsko-pečerská lavra v Kyjeve poskytli priestory pre mníchov, ktorí odišli od Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi spájanej s moskovským patriarchátom (UPC) a pričlenili sa ku kyjevskému pravosláviu.

Ako vo štvrtok informovala rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL), za predstaveného lavry bol v stredu Epifanijom dočasne vymenovaný archimandrit Avraamij, patriaci k mníchom, ktorí sa rozhodli prejsť od UPC k PCU.

V reakcii na to metropolita UPC Onufrij zakázal Avraamijovi pôsobenie v duchovnej službe, dodala RFE/RL.

UPC považuje PCU za nekánonickú cirkev a obviňuje ju z rozkolu.

Zástancovia PCU zasa obviňujú veriacich i duchovných UPC z väzieb na Moskvu. Poukazujú pritom na to, že hoci UPC po ruskej invázii na Ukrajinu vyhlásila svoju nezávislosť od Ruskej pravoslávnej cirkvi, tento krok právne nijako neformalizovala.

Aj ukrajinské vedenie považuje UPC za stále spojenú s Moskovským patriarchátom, podotkla stanica RFE/RL.

Inzercia

V stredu sa v Chráme povýšenia kríža na území Kyjevsko-pečerskej lavry konala posledná bohoslužba UPC, na ktorej sa zúčastnili stovky veriacich.

Ukrajinské úrady predtým vyzvali osadenstvo kláštora UPC, aby do 29. marca uvoľnili budovy v areáli lavry, a to na základe rozhodnutia pamiatkovej zóny Kyjevsko-pečerská lavra, ktorá odstúpila od nájomnej zmluvy s UPC.

Vedenie UPC tvrdí, že voči odstúpeniu od nájomnej zmluvy podalo žalobu a nemieni lavru opustiť až do skončenia súdneho konania.

Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO) Olexij Danilov v stredu uviedol, že mnísi UPC nebudú z kláštora vysťahovaní násilím – podľa neho „pokojne“ opustia územie komplexu sami.

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.