Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. máj 2023, 10:59

Stredajšia generálna audiencia vo Vatikáne bola za účasti dvoch pápežov

Okrem Františka bol prítomný aj koptský pravoslávny pápež patriarcha Tawadros II. Spoločne udelili veriacim požehnanie.

Pápež František a koptský pápež Teodor II. v stredu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne udelili spoločné požehnanie. Týmto významným ekumenickým gestom si pripomenuli 50. výročie stretnutia svojich predchodcov. Informovali agentúry TASR a Kathpress.

Patriarcha Alexandrie Teodor II. sa spoločne s Františkom v stredu zúčastnil na celej generálnej audiencii. Na jej úvod mal prejav v arabčine.

František pripomenul, že v stredu (10. mája) uplynulo 50 rokov od stretnutia pápeža Pavla VI. a koptského pápeža Šenudu III. Obaja podpísali spoločné vyhlásenie o spoločnej viere v Krista a odmietnutí proselytizmu (násilné obracanie na inú vieru). Tiež vyjadrili znepokojenie v spojitosti so situáciou Palestínčanov a žiadali mier na Blízkom východe.

Vzájomné vzťahy sa odvtedy zlepšili a František navštívil Teodora v roku 2017 v koptskej katedrále v Káhire. Krátko predtým zradikalizovaní príslušníci džihádistickej skupiny Islamský štát zaútočili na Kvetnú nedeľu v Alexandrii na dva kostoly. O život prišlo najmenej 45 ľudí.

František tiež pripomenul popravy 21 prevažne egyptských koptských kresťanov v Líbyi v roku 2015.

„V spojitosti s mučeníkmi koptskej cirkvi, ktorí sú aj naši, chcem pripomenúť mučeníkov na líbyjskej pláži, ktorí sa mučeníkmi stali pred niekoľkými rokmi,“ povedal.

Teodor II. bude v nedeľu slúžiť obrady v Lateránskej bazilike v Ríme.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.