Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. máj 2023, 09:37

Pohreb arcibiskupa Tkáča

Rozozvučia sa všetky zvony, telo uložia vedľa kardinála Tomka v košickom dóme

Rozozvučia sa všetky zvony, telo uložia vedľa kardinála Tomka v košickom dóme

Foto: Martin Magda st.

Pohreb košického emeritného arcibiskupa Alojza Tkáča, ktorý zomrel vo veku 89 rokov, sa uskutoční 30. mája v Košiciach.

Vo veku 89 rokov zomrel emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč. 

Jeho nástupca Bernard Bober pozval všetkých k modlitbe za svojho zosnulého predchodcu. S arcibiskupom Tkáčom sa rozprával deň pred jeho smrťou. „Po včerajšom rozhovore, ktorý bol veľmi úprimný, prijal rozhodnutie, že by chcel ísť aj na preliečenie,“ prezradil košický metropolita.

„Pozývam všetkých ľudí k vďačnej spomienke a k modlitbám za nášho emeritného pána arcibiskupa Alojza. Tešil sa z každého roka, tešil sa z každého dňa, aj keď ten každý deň nebol jednoduchý,“ spomína Bernard Bober. Podľa košického arcibiskupa Alojz Tkáč hovoril, že staroba a dlhý život je požehnanie spojené s veľkým krížom.

„Vyprevádzajme ho s touto jeho myšlienkou, ktorá bola aj taká rozlúčková. Chcem poprosiť všetkých ľudí, ktorí ho poznali, boli s ním v kontakte, aby len v dobrom spomínali a priali mu večné stretnutie oslávenej cirkvi,“ uzavrel arcibiskup Bober.

V deň pohrebu sa rozozvučia všetky zvony

Pohreb zosnulého arcibiskupa sa uskutoční v utorok 30. mája o 10.30 h v Košiciach. Pochovaný bude pri kardinálovi Jozefovi Tomkovi v krypte Dómu sv. Alžbety pod oltárom.

Farár a dekan Allan Tomáš z farnosti svätej Alžbety informoval novinárov, že telo bude v košickej katedrále vystavené v pondelok 29. mája od 10.00 do 20.00 h, keď si budú môcť veriaci uctiť jeho pamiatku. 

V chráme bude od pondelka k dispozícii aj kondolenčná kniha, do ktorej môžu ľudia zapísať svoje osobné zážitky či slová na rozlúčku.

V deň pohrebu sa v Košiciach rozozvučia všetky zvony. Na pohrebných obradoch sa bude môcť zúčastniť široká verejnosť, pred dómom má byť umiestnená veľká obrazovka so živým prenosom.

Stonásobný darca krvi aj šofér

Allan Tomáš vyzdvihol emeritného arcibiskupa ako svoj vzor. „Bol to človek nesmierne disciplinovaný, mal svoj režim, ktorého sa držal, a to nielen počas služby, ale aj teraz, keď bol na odpočinku. Mal som možnosť sa s ním stretávať, bolo evidentné, že je vo forme,“ uviedol.

Emeritný arcibiskup mal podľa neho prehľad o všetkom, keďže sa zaujímal o dianie v spoločnosti aj v cirkvi a veľa čítal.

Inzercia

Spomenul aj svoje posledné stretnutie s ním tento rok v marci pri príležitosti jeho 89. narodenín. „Aj keď mu už nohy neslúžili, mentálne bol vo forme, bol veselý.“ Na to si aj spomenul, keď sa dozvedel správu o jeho odchode na večnosť.

Aj pre košického arcibiskupa Bobera bol Alojz Tkáč vzorom vo vytrvalosti a v konaní dobrého. Ocenil, že bol stonásobným darcom krvi, na diaľku si adoptoval deti v Afrike a Ázii, ktoré podporoval v štúdiu. „Nechválil sa tým, nevytruboval, väčšinou to bolo tiché gesto dávania,“ uviedol arcibiskup.

Mal rád šoférovanie, hoci si kvôli tomu musel vo vyššom veku vybavovať aj potvrdenia. Do 85 rokov nebol vážne chorý. „My sme chodili okolo neho zúbožení a on nám vyčítal, čo toľko fňukáte, čo ste chorí,“ spomína Bober s úsmevom. Každému tiež radil cvičiť pri otvorenom okne a striedmo sa stravovať. Bol podľa neho príkladný aj v tom, že nebol v jedle prieberčivý, nepotreboval veľké hostiny.

Košický metropolita tiež ocenil, že do posledného dňa, aj keď mu odchádzali posledné sily a schudol, mal ohromnú pamäť. „Bol zorientovaný v každej oblasti. Dalo sa s ním o všetkom možnom porozprávať,“ vyzdvihol Bober.

Do dôchodku odišiel v roku 2010

Alojz Tkáč sa narodil 2. marca 1934 v Ohradzanoch. Po maturite v Humennom študoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave a po dvoch rokoch pokračoval v štúdiu na CMBF v Bratislave. Kňazskú vysviacku prijal z rúk biskupa Ambróza Lazíka 25. júna 1961. V rokoch 1961 – 1963 pôsobil ako kaplán v Zborove.

Po absolvovaní dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil od roku 1964 do 1975 ako archivár na Biskupskom úrade v Košiciach. V roku 1975 mu bol odobratý štátny súhlas na vykonávanie kňazského povolania a až do roku 1983 pracoval ako vodič električky a lesný robotník. 

V rokoch 1983 – 1990 bol správcom farnosti Červenica. 14. februára 1990 bol menovaný za biskupa, biskupskú vysviacku mal 17. marca 1990 v Košiciach. 31. marca 1995 bol menovaný za košického arcibiskupa metropolitu.

Pálium mu odovzdal dnes už svätý Ján Pavol II. dňa 2. júla 1995. Od roku 2010 bol Alojz Tkáč emeritným biskupom.

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.