Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2023, 09:30

V Mexiku zavraždili ďalšieho katolíckeho kňaza, už deviateho za štyri roky

Vražda sa odohrala len deň po tom, čo Konferencia biskupov Mexika odsúdila útok proti arcibiskupovi štátu Durango Faustinovi Jimenézovi, ktorého sa v nedeľu pokúsil v katedrále bodnúť starší muž.

V mexickom štáte Michaoacán objavili v odstavenom aute telo zavraždeného katolíckeho kňaza. Katolícke multimediálne centrum (CCM) ho identifikovalo ako Javiera Garcíu Villafañu. Podľa miestnej prokuratúry mal kňaz na tele viacero strelných rán.

Za uplynulé štyri roky ide už o deviateho duchovného, ktorý prišiel v Mexiku o život násilnou smrťou.

Vražda sa odohrala len deň po tom, čo Konferencia biskupov Mexika odsúdila útok proti arcibiskupovi štátu Durango Faustinovi Jimenézovi, ktorého sa v nedeľu pokúsil v katedrále bodnúť starší muž. Jimenéz vyviazol bez zranení. 

"Je to bolestivá pripomienka závažnej situácie, v ktorej sa ako spoločnosť nachádzame a v ktorej prítomnosť skupín organizovaného zločinu ohrozuje bezpečie a životy mnohých ľudí," napísali mexickí biskupi vo vyhlásení.

Agentúra AP pripomína, že štát Michoacán je už roky zmietaný vlnami násilností. Územie regiónu ovládajú viaceré drogové kartely a majú tiež pod kontrolou viaceré odvetvia vrátane ťažby dreva, baníctva či zberu ovocia a zeleniny.

Kartely odstraňujú z cesty každého, kto by mohol byť hoci aj potenciálnou prekážkou v ich nelegálnych aktivitách. V uplynulých rokoch preto zavraždili viacero novinárov, kňazov, environmentálnych aktivistov či civilistov.

Katolícka cirkev v Mexiku v minulosti opakovane vyjadrila znepokojenie nad bezpečnostnou situáciou v krajine. Istý kňaz v Michaocáne dokonca vyzval veriacich, aby si zaobstarali zbrane, keďže vláda v boji proti gangom podľa neho robí len veľmi málo.

V nedeľu sa zasa osemdesiatročný muž pokúsil na severozápade Mexika v meste Durango po nedeľnej omši zabiť arcibiskupa Faustina Armendáriza Jimenéza. Podľa agentúry CNA arcibiskup po omši šiel do sakristie, kde s niekým hovoril, útočník ho potiahol násilne na ľavú stranu, spýtal sa ho, či je arcibiskup, vytiahol nôž a pokúsil sa ho bodnúť medzi rebrá. Mužovi sa našťastie nepodarilo biskupa prebodnúť, len ho zbraňou udrel. Biskup verí, že ho ochránilo niečo nadprirodzené. Útočník bol zadržaný, motív jeho konania zatiaľ nie je známy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.