Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. máj 2023

Posledná rozlúčka s arcibiskupom Tkáčom

Bober vyzdvihol štedrosť a neúnavnosť nebohého, ľudia stáli aj vonku (+ foto)

Podľa organizátorov prišlo na dnešné pohrebné obrady okolo 4,5 tisíca ľudí. Veriaci zapisovali svoje kondolencie až do dvoch kníh.

Bober vyzdvihol štedrosť a neúnavnosť nebohého, ľudia stáli aj vonku (+ foto)
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Podľa organizátorov prišlo na dnešné pohrebné obrady okolo 4,5 tisíca ľudí. Veriaci zapisovali svoje kondolencie až do dvoch kníh.

Cirkev a verejnosť na Slovensku sa dnes rozlúčila s košickým emeritným arcibiskupom Alojzom Tkáčom, ktorý zomrel vo veku 89 rokov.

Podľa organizátorov prišlo na dnešné pohrebné obrady okolo 4,5 tisíca ľudí. Časť veriacich zostala vonku pred košickou katedrálou, kde mohli omšu sledovať na veľkoplošnej obrazovke.

Veriaci zapisovali svoje kondolencie až do dvoch kníh.

Telo zosnulého arcibiskupa Tkáča uložia do krypty Dómu sv. Alžbety pod oltárom ku kardinálovi Jozefovi Tomkovi.

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Arcibiskup Bober incenzuje kadidlom rakvu v bočnej kaplnke. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Arcibiskup Bober: Bral si aj po dve birmovky v jeden deň, museli sme ho brzdiť

Na začiatku zádušnej omše, ktorá sa začala o 10.30 h., vykonal požehnanie pred rakvou zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča pražský arcibiskup metrpolita Jan Graubner.

Hlavný celebrant košický arcibiskup Bernard Bober v homílii počas pohrebnej omše poukázal na to, že arcibiskup Tkáč zriadil 37 nových farností a 13 nových dekanátov. „Za dvadsať rokov tu bolo postavených 135 úplne nových kostolov, obnovilo sa 190 starých kostolov.“

Najviac sa trápil nad kňazskými odchodmi, pokračoval arcibiskup Bober. „No aj toto bolo pre neho iba potvrdením, že kňazskú službu vykonávajú kňazi v úplnej slobode z vlastného presvedčenia a bez nátlaku, ináč by to bola forma akejsi duchovnej totality.“

V nových ideológiách nasilu pretláčanej agendy LGBTI videl záblesky novej diktatúry, povedal o zosnulom košický arcibiskup Bober. „Často sme tieto témy preberali pri stole, pri obede na našom úrade, kde žil a býval až do konca. Aj v týchto témach bol hrdým proliferom a nebojácnym obhajcom jediného skutočného manželstva muža a ženy – jedného muža a jednej ženy.“

Čítajte tiež

V homílii arcibiskup Bober vyzdvihol aj štedrosť a neúnavnosť nebohého Alojza Tkáča. „Nikdy neodriekol, keď som ho poprosil o službu pri početných birmovkách vo farnostiach. Bral si dokonca aj po dve birmovky v jeden deň. Museli sme ho doslova brzdiť a šetriť, sám si šoféroval, lebo on sa nešetril a prakticky až do obdobia pandémie išiel skutočne ako píla!

Arcibiskup Bernard Bober počas pohrebnej omše za svojho zosnulého predchodcu Alojza Tkáča spomenul, ako ho navštívil večer pred smrťou.

„Bol v celkom dobrej kondícii, nezvyčajne dlho sme sa rozprávali. Ani som si len nepomyslel, že jeho prechod do večnosti nastane o pár hodín. Zomrel tak, ako si prial a za čo sa neustále modlil: v spánku a bez bolesti,“ povedal arcibiskup Bober v homílii.

Ľudia sledujú pohrebné obrady aj vonku. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Telegram poslal pápež František aj prezidentka Čaputová

Pápež František v sústrastnom telegrame ocenil zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča za jeho vernosť a apoštolskú horlivosť v tajnej cirkvi v časoch ateistického komunistického režimu. V telegrame, ktorý v mene Svätého Otca zaslal vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin, vyzdvihol zosnulého ako „pastiera, ktorý s neúnavným zápalom vykonával svoju službu“.

Sústrastný telegram poslala aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v ňom pripomenula minulosť arcibiskupa Tkáča počas totality.

„Nedokázal mlčať po invázii sovietskych a spojeneckých vojsk do Československa a v období následnej normalizácie. Vystúpil odvážne a verejne. Jeho slová šírili aj slobodné médiá ako Vatikánsky rozhlas či Hlas Ameriky. Svoje postoje ani na nátlak vtedajšej Štátnej bezpečnosti neodvolal a radšej prijal odobratie štátneho súhlasu na výkon pastoračnej služby,“ zaznelo v prečítanom príhovore prezidentky. 

Prezidentka Čaputová tiež pripomenula, že hlboký zmysel našiel aj v životnej situácii, keď bol nútený vykonávať robotnícke povolania.

S príhovorom vystúpil na záver omše aj košický primátor Jaroslav Polaček, starostka rodnej obce nebohého Andrea Kličová aj dómsky farár a dekan Allan Tomáš.

Sústrastný telegram od pápeža Františka v plnom znení:

Jeho svätosť František, informovaný o úmrtí J. E. Mons. Alojza Tkáča, košického emeritného arcibiskupa, pastiera, ktorý s neúnavným zápalom vykonával svoju službu, vyjadruje otcovskú blízkosť, Vám, excelencia, ako aj príbuzným zosnulého arcibiskupa, kňazom, zasväteným osobám a všetkým veriacim miestnej cirkevnej komunity, s nádejou na návrat do domu Otca, kde čaká večná odmena.

Svätý Otec vzdáva vďaky všemohúcemu Bohu za službu, ktorú zosnulý arcibiskup konal v cirkvi a vyjadruje mimoriadne uznanie jeho vernosti a apoštolskej horlivosti v tajnej cirkvi v časoch ateistického komunistického režimu. Jeho svätosť zveruje arcibiskupa Alojza milosrdenstvu Nebeského Otca a s prosbou o ochranu Panny Márie udeľuje všetkým, ktorí sa zúčastnia na rozlúčke so zosnulým, svoje apoštolské požehnanie.

Starostka Tkáčovej rodnej obce Ohradzany Andrea Kličová. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

S rodákom sa prišli do Košíc rozlúčiť aj obyvatelia malej obce Ohradzany v okrese Humenné.

Správu o úmrtí prijali s hlbokým zármutkom a bolesťou v srdci. V mene obce sa lúčila starostka Andrea Kličová, ktorá sa poďakovala za všetko, čo emerita pre svoju obec vykonal.

Ocenila, že sa napriek mnohým povinnostiam, ktoré prinášal jeho arcibiskupský úrad, si často našiel cestu domov a Ohradzany mal vryté v srdci.

„Tu rád chodil do prírody na svoje obľúbené miesta z mladosti. Vždy sa potešil, keď stretol svojich rodákov, rád sa s nami rozprával, vyzýval nás k modlitbe, rád pomohol či poradil,“ spomínala starostka s tým, že sa napokon rozlúčil symbolicky v máji – v Máriinom mesiaci.

Starostka prisľúbila, že rodáka si v Ohradzanoch navždy uchovajú v srdci. „Ďakujeme za každú návštevu, za Vaše modlitby, za každú svätú omšu, za Vaše slová povzbudenia, ale i otcovské napomenutia.“

Spomímal aj arcibiskup Graubner

Pražský arcibiskup metropolita Jan Graubner sa poznal s Alojzom Tkáčom z 90. rokov, sedávali spolu na biskupských konferenciách. „Bol taká pokojná sila, vedel, čo chce a vždy do toho išiel s veľkým pokojom. Nerobil v ničom problém, ale vedel dosiahnuť spoločné dobro,“ spomínal Graubner na krátkom brífingu po pohrebných obradoch.

Podľa neho vždy vystupoval ako človek stručný, pokojný a „nič nerozbil“. „Bola to taká pokojná spolupráca. Spomínam s vdačnousouť a prosím Pána, aby bol on jeho slávou naveky.“

Emerita Tkáč na pohrebe kardinála Jozefa Tomka vlani v auguste s úsmevom avizoval verejnosti, že ďalší pohreb bude ten jeho. „Aj keď sa niekedy tváril vážne, myslím, že v duši mal zmyslu pre humor dosť,“ reagoval dnes po rozlúčke s ním Graubner.

Inzercia

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Liturgický sprievod pred začiatkom bohoslužby. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Pol hodiny pred začiatkom zádušnej omše sa pred Dómom svätej Alžbety zhromažďovali ľudia pri veľkoplošnej obrazovke. Nešlo však o davy veriacich ako v prípade vlaňajšieho pohrebu kardinála Jozefa Tomka.

Podľa informácií denníka Postoj by mali prísť všetci kňazi z Košickej arcidiecézy.

Do chrámu už dorazili aj primátor Košíc Jaroslav Poláček i predseda KDH Milan Majerský. Medzi prítomnými je tiež exprezident Rudolf Schuster a bývalý premiér Mikuláš Dzurinda.

Veniec poslala aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Požehnanie pred rakvou vykoná pražský arcibiskup

V Dóme svätej Alžbety v Košiciach si od pondelka mohli veriaci uctiť pozostatky emeritného arcibiskupa, urobiť tak môžu ešte aj v utorok do 9. hodiny, keď sa začne modlitba svätého ruženca a o 10.30 h zádušná svätá omša.

Dómske zvony, ktoré nie sú elektrifikované, rozozvučia aj v tento deň ruky zvonára. V tomto čase sa v Košiciach i celej arcidiecéze rozozvučia všetky zvony.

V súlade s tradíciou bude zosnulý arcibiskup pochovaný vo fialovom ornáte, s bielou mitrou, pektorálom a páliom, ktoré nosieval ako arcibiskup počas svojej služby.  

Zádušnú svätú omšu bude celebrovať košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober. Koncelebrantmi budú český kardinál Dominik Duka a poľský Stanisław Dziwisz. Požehnanie pred rakvou vykoná pražský arcibiskup metropolita a predseda Českej biskupskej konferencie Jan Graubner.

Na pohrebných obradoch sa môže zúčastniť aj široká verejnosť. V prípade naplnenia kapacity chrámu je k dispozícii veľkoplošná obrazovka so živým prenosom, ktorá bude pri Urbanovej veži vedľa dómu.

Liturgický sprievod z košického Arcibiskupského úradu budú tvoriť kardináli, biskupi, generálni vikári, kanonici, predstavení kňazského seminára a členovia kúrie.

Kondolenčná kniha v Dóme sv. Alžbety. Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Ako Svet kresťanstva informoval hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian, na dnešných obradoch sa očakáva asi 250 kňazov, 14 biskupov, päť arcibiskupov a dvaja kardináli.

Záverečné kondolenčné príhovory budú patriť primátorovi mesta Košíc Jaroslavovi Polačekovi a Andrei Kličkovej, starostke Ohradzian – rodnej dediny zosnulého. Prihovorí sa aj košický dekan Allan Tomáš.

Na dôstojnom zabezpečení poslednej rozlúčky sa spolu s Košickou arcidiecézou podieľa aj mesto Košice. Pomohlo pri vyvesení čiernej vlaky nad vstupom do Dómu, pri zabezpečení veľkoplošnej obrazovky a pri regulovaní dopravy.

Keďže sa očakáva, že do Košíc prídu tisícky ľudí z rôznych farností celého Slovenska, mesto poskytlo priestor na parkovisku pri košickej futbalovej aréne, odkiaľ sa veriaci môžu do centra presunúť mestskou hromadnou dopravou.

Živé vysielanie poslednej rozlúčky je možné sledovať aj na Rádiu Lumen a TV Lux.

 

Odporúčame

)
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.