Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2023, 10:21

Pápež po operácii

Zákrok prebehol bez komplikácií, trval tri hodiny. František už žartoval

Zákrok prebehol bez komplikácií, trval tri hodiny. František už žartoval

Pápež František na generálnej audiencii 7. júna 2023. Foto: TASR/AP Photo Andrew Medichini

Očakáva sa, že Svätý Otec bude hospitalizovaný niekoľko dní. Všetky audiencie až do 18. júna sú zrušené.

Pápeža Františka v stredu podvečer po operácii hernie už vrátili do pápežského apartmánu na desiatom poschodí nemocnice s poliklinikou Gemelli v Ríme. TASR informuje podľa agentúr ANSA, AP a AFP.

Chirurgický zákrok na nápravu hernie (prietrže) trval približne tri hodiny a prebehol bez komplikácií. Bol podstatne dlhší ako štandardných 60 až 90 minút, koľko podľa lekárov táto operácia zvyčajne trvá.

Hernia sa 86-ročnému pápežovi vytvorila na jazve po operácii spred dvoch rokov, keď mu odstránili časť hrubého čreva. Počas stredajšej operácie pod celkovou anestéziou mu lekári chirurgicky otvorili brušnú dutinu a pomocou protetického materiálu mu prietrž zacelili. 

Na anestéziu reagoval dobre

V nemocnici Gemelli pápeža operoval tím profesora Sergia Alfieriho, ktorý ho operoval už pred dvoma rokmi.

Alfieri novinárom po operácii oznámil, že František sa v stredu podvečer prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. 

„Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg Alfieri na tlačovej konferencii.                                                                

Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu, dodal chirurg.

Pápežovi počas operácie hernie, ktorá mu spôsobovala veľké bolesti, našli na črevách adhézie (zrasty). Lekári toto postihnuté tkanivo odstránili a vložili mu aj plastovú sieťku na nápravu hernie.

Alfieri vysvetlil, že operáciu vykonali po pápežovom rozhodnutí, pretože v poslednom období sa mu bolesti zväčšovali.

Všetky pápežove audiencie sú do 18. júna zrušené, uviedol tlačový úrad Vatikánu ešte pred operáciou.

Inzercia

Pápežovi poslal odkaz aj taliansky prezident Sergio Mattarella. „Celý taliansky ľud je s vami,“ napísal. Zaželal pápežovi veľa šťastia, pozitívny výsledok operácie a pokojné, rýchle a úplné zotavenie.

„Môžete sa v týchto chvíľach spoľahnúť okrem modlitieb katolíckych veriacich aj na súcit nespočetného množstva ľudí, veriacich aj neveriacich,“ uviedol Mattarella v odkaze.

Pred operáciou ešte absolvoval generálnu audienciu

Portál Ilfattoquotidiano.it v stredu doploudnia oznámil, že pôjde o operáciu z dôvodu rizika nepriechodnosti čriev. Zákrok sa považuje za naliehavý, napísal vatikanista Francesco Antonio Grana.

Pápež už v utorok absolvoval v Gemelli krátku prehliadku na tamojšom geriatrickom oddelení.

Vatikán v stredu oznámil, že pápež tam podstúpi „laparotómiu a abdominálnu plastiku“ s využitím protézy. Zákrok, ktorého cieľom bolo odstrániť „opakované, bolestivé a zhoršujúce sa“ zužovanie čreva, bol vykonaný v celkovej anestézii.

V nemocnici podľa Vatikánu zostane „niekoľko dní“, čo má zaistiť potrebnú pooperačnú starostlivosť a úspešnú rekonvalescenciu. Podľa zdrojov agentúry ANSA by tam mal stráviť minimálne dva dni.

František v stredu ráno – ešte pred oznámením Vatikánu o hospitalizácii a operácii – vystúpil na pravidelnej generálnej audiencii na Námestí svätého Petra.

Pápež si koncom mája musel zobrať jeden deň voľna kvôli horúčke, ktorú hovorca Vatikánu Matteo Bruni pripísal únave. Koncom marca zase 86-ročného pápeža hospitalizovali v Gemelli kvôli akútnej bronchitíde.

V posledných dvoch rokoch sa pápežovmu zdraviu venuje značná pozornosť – v júli 2021 podstúpil operáciu hrubého čreva, pričom kvôli chronickým bolestiam kolena musí často používať invalidný vozík alebo si pri chôdzi pomáhať paličkou. V mladosti mu odstránili časť pľúc kvôli infekcii dýchacích ciest.

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.