Kostoly Slovenska
Patrocínium svätých sedmopočetníkov nesie 16 chrámov, ale aj školy a ulice
Meno svätého Gorazda ako súčasť svojho umeleckého mena Gorazd Zvonický si vybral aj slovenský exilový básnik a salezián Andrej Šándor.

Gréckokatolícky Chrám svätých sedmopočetníkov v Sobranciach. Foto: Zdenko Dzurjanin
Na veľkomoravskej misii Konštantína-Cyrila a Metoda, ktorej 1160. výročie si tento rok pripomíname, sa podieľali aj viacerí ich žiaci a pomocníci.
V legende Život Klimenta, ktorá vznikla pravdepodobne v Ochride na prelome 11. a 12. storočia, uvádza jej autor mená piatich mužov – Gorazd, Kliment, Naum, Angelár a Sáva –, ktorí patrili do najužšieho okruhu učeníkov a spolupracovníkov solúnskych bratov a ktorí sú spolu s nimi pre svoje misijné dielo medzi južnými Slovanmi oddávna uctievaní ako svätí sedmopočetníci.
S výnimkou Gorazda, vysokovzdelaného muža urodzeného pôvodu, Metodovho nástupcu na arcibiskupskom stolci, ktorý podľa viacerých písomných pamiatok pochádzal z územia Veľkej Moravy, sú u nás prakticky neznámi.
Keď totiž po Metodovej smrti nitriansky biskup Wiching pod pláštikom vieroučných sporov zlikvidoval byzantsko-slovanskú misiu, jej popredných mužov dal mučiť vo väzení a napokon vyhnať z krajiny, Kliment, Naum i Angelár, ako svedčí spomenutá legenda, zamierili na prelome zimy a jari roku 886 do Bulharska. Cyrilo-metodské dielo sa takto postupne dostalo k všetkým slovanským národom.
Kostol svätého Gorazda vo Vrbovom. Foto: Pavol Demeš
Jednotliví sedmopočetníci boli uctievaní ako svätci pomerne skoro po smrti. Ich spoločná úcta sa sformovala v Ochridskom arcibiskupstve, pod ktorého správu patrila značná časť Balkánu: v severomacedónskom Ochride a jeho okolí Kliment i Naum pôsobili aj zomreli.
Kliment, zakladateľ bulharskej a macedónskej písomnej kultúry, je pochovaný v Chráme svätého Klimenta v Ochride. Ostatky Nauma spočívajú v hlavnom chráme ním postaveného kláštora na juhozápadnom brehu Ochridského jazera, kým svätí Gorazd a Angelár sú podľa tradície pochovaní v katedrálnom pravoslávnom chráme albánskeho historického mesta Berat (niekdajší Beligrad). O Sávovi sa nevie, kde a kedy zomrel ani kde je pochovaný.
Verejná úcta až po Nežnej revolúcii
Odkedy sa spoločná úcta sedmopočetníkov datuje, ostáva otvorené. Prvý písomný doklad o nej predstavuje po grécky napísaná služba (liturgické texty), ktorá bola vytlačená na základe starších predlôh asi začiatkom 18. storočia pravdepodobne v Benátkach. V tomto texte je aj prvý raz doložené použitie označenia sedmopočetníci.
Na rozdiel od južných Slovanov sa úcta k týmto žiakom a spolupracovníkom svätých Cyrila a Metoda začala na Slovensku výraznejšie rozvíjať až po Nežnej revolúcii. Až v tomto období boli postavené kostoly a chrámy, ktoré majú ich patrocínium.
Tejto téme sa podrobne venuje štúdia Andreja Škovieru, v ktorej sa tiež uvádza, že svätý pápež Ján Pavol II. popri Klimentovi „zaradil aj ostatných učeníkov svätých bratov – čiže Gorazda, Nauma, Sávu i Angelára – do Martyrológia všeobecnej Cirkvi na deň 27. júla“.
V rovnaký deň oslavujú na Slovensku svätých sedmopočetníkov aj gréckokatolícki i pravoslávni veriaci.
Slovenským kostolom a chrámom s patrocíniom svätých Cyrila a Metoda, ktorých je 85, sa venuje náš predchádzajúci článok. Okrem nich máme na Slovensku 16 kostolov a chrámov s patrocíniom svätého Klimenta, svätého Gorazda či svätých Gorazda a spoločníkov, resp. svätých sedmopočetníkov, z rokov 1994 – 2023.
Kostol svätého Gorazda v Nitre. Foto: Zdenko Dzurjanin
Kostoly a chrámy podľa denominácie
Rímskokatolícke kostoly
- zasvätené svätému Gorazdovi (10): Dolné Lovčice (1994), Kováčová (1995), Stráža (1996), Vrbové (1997), Veľká Čausa (1999), Mikušovce (1999), Topoľčany (2000), Považská Bystrica-Dolný Moštenec (2001), Nitra-Klokočina (2007), Číž (2010),
- zasvätené svätým Gorazdovi a spoločníkom (2): Košice-Terasa (1999), Michalovce-Močarany (2000).
Pravoslávne chrámy
- zasvätený svätým sedmopočetníkom: Sukov (1996),
- zasvätený svätému Klimentovi Ochridskému: Spišská Nová Ves (2000),
- zasvätený svätým apoštolom rovným Cyrilovi a Metodovi a sedmopočetníkom: Nitra (vo výstavbe).
Gréckokatolícky chrám
- zasvätený svätým sedmopočetníkom: Sobrance (2000).
Kostoly a chrámy podľa krajov
- zasvätený svätému Klimentovi Ochridskému: Košický kraj – 1,
- zasvätené svätým sedmopočetníkom (3): Prešovský kraj – 1, Košický kraj – 1, Nitriansky kraj – 1,
- zasvätené svätému Gorazdovi či svätým Gorazdovi a spoločníkom (12): Trenčiansky kraj – 3, Banskobystrický kraj – 2, Košický kraj – 2, Nitriansky kraj – 2, Trnavský kraj – 2, Žilinský kraj – 1.
Zaujímavosti
Okrem kostolov a chrámov meno svätého Gorazda nesú viaceré ulice, miestna časť obce Močenok (Gorazdov), Kňazský seminár svätého Gorazda v Nitre, štyri základné školy (Nitra, Námestovo, Košice, Prešov) i základná umelecká škola (Vrbové).
Je mu venovaný festival kresťanského divadla Gorazdov Močenok, každoročné slávnosti svätého Gorazda v Kútoch či iné kultúrne podujatia.
Minister školstva od roku 1996 udeľuje žiakom a študentom, ktorí dosiahli mimoriadne výsledky v medzinárodných a národných súťažiach – vedomostných olympiádach, umeleckých a športových disciplínach –, Pamätný list svätého Gorazda a od roku 1997 pedagógom, vedcom, duchovným, kultúrno-osvetovým a iným pracovníkom Veľkú medailu svätého Gorazda a Malú medailu svätého Gorazda za rozvoj slovenského školstva a vzdelanosti a ich popularizáciu v zahraničí.
Pravoslávny Chrám svätých sedmopočetníkov v Sukove. Foto: Zdenko Dzurjanin
Svätý Gorazd je umelecky stvárnený na viacerých miestach na Slovensku, napríklad má sochu v Hrachovišti, Močenku a najnovšie v rámci súsošia na Bratislavskom hrade aj so solúnskymi bratmi; taktiež bustu na sídlisku Klokočina v Nitre a reliéf v Kútoch.
Svätý pápež Ján Pavol II. pri svojich návštevách Slovenska v rokoch 1990 a 1995 posvätil medzi inými aj základné kamene, ktoré boli použité pri výstavbe kostolov s patrocíniom svätého Gorazda či svätých Gorazda a spoločníkov v týchto obciach a mestách: Košice-Terasa, Kováčová, Michalovce-Močarany, Mikušovce, Nitra-Klokočina, Považská Bystrica-Dolný Moštenec, Topoľčany, Veľká Čausa, Vrbové.
Meno svätého Gorazda ako súčasť svojho umeleckého mena Gorazd Zvonický si vybral slovenský exilový básnik katolíckej moderny salezián Andrej Šándor, rodák z Močarian (dnes mestská časť Michaloviec), kde stojí Kostol svätého Gorazda. Zvonického význam pre zápas o slobodné Slovensko ocenila Slovenská pošta vydaním známky v roku 2013 pri storočnici od jeho narodenia.
Fotografie všetkých kostolov s patrocíniom svätého Gorazda a sedmopočetníkov a údaje o nich nájdete na webstránke www.kostolyslovenska.sk.