Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 17:10

Kauza Marka Rupnika

Diecéza preverovala Centrum Aletti, výsledná správa vyznieva v prospech umelca

Diecéza preverovala Centrum Aletti, výsledná správa vyznieva v prospech umelca

Foto: wikipedia.org (CC)

Pápež František prijal na audiencii žiačku a obhajkyňu Marka Rupnika, ktorého v júni definitívne prepustili z rehole jezuitov.

Nastáva v kauze bývalého jezuitu a umelca Marka Rupnika obrat? To by bolo zrejme prisilné konštatovanie, avšak posledné dni priniesli signály v prospech hlavného aktéra kauzy.

Rímska diecéza v pondelok informovala o výsledkoch kanonickej vizitácie v Centre Aletti, ktorú nariadil 16. januára 2023 kardinál vikár Angelo De Donatis.

Centrum Aletti poskytuje priestor pre kresťanských umelcov, kde môžu spolu žiť a modliť sa, založil ho v Ríme Marko Rupnik. Ten čelí obvineniam z fyzického a psychického zneužívania zasvätených žien. V júni ho definitívne prepustili z jezuitskej rehole.

Kanonická vizitácia sa podľa oficiálneho komuniké uskutočnila najmä s cieľom „zistiť spôsob riadenia združenia a efektívneho fungovania jeho riadiacich orgánov; preskúmať život združenia vo všetkých jeho aspektoch vrátane vzťahov členov so zakladateľom a so skupinou vedúcich, ako aj dynamiku vzťahov medzi samotnými členmi...“.

Vizitátorom bol profesor cirkevného práva Giacomo Incitti, ktorý 23. júna predložil svoju záverečnú správu.

Z tejto správy je podľa Rímskej diecézy „zrejmé, že v Centre Aletti prebieha zdravý komunitný život bez akýchkoľvek konkrétnych kritických problémov. Vizitátor sa mohol presvedčiť, že členovia Centra Aletti, hoci rozhorčení vznesenými obvineniami a spôsobom, akým sa s nimi narábalo, sa rozhodli zachovať mlčanie – napriek prudkosti médií –, aby si chránili svoje srdce a neprivlastňovali si nejaký bezúhonný status, s ktorým by mohli vystupovať ako sudcovia iných“.

Celá kauza podľa názoru vizitátora pomohla ľuďom v Centre Aletti posilniť ich dôveru v Pána aj v čase skúšky.

Diecéza ďalej informuje, že vizitátor preskúmal aj „hlavné obvinenia vznesené proti o. Rupnikovi, najmä to, ktoré viedlo k žiadosti o exkomunikáciu. Na základe preštudovaného bohatého dokumentačného materiálu vizitátor mohol zistiť, a preto poukázal na závažné anomálne postupy, ktorých preskúmanie vyvolalo opodstatnené pochybnosti aj v súvislosti so samotnou žiadosťou o exkomunikáciu“.

„Vzhľadom na závažnosť týchto zistení postúpil kardinál vikár správu príslušným orgánom,“ uzatvára správa diecézy.

Exkomunikácia

V stanovisku diecézy sa bližšie neuvádza, o akú exkomunikáciu ide.

Marko Rupnik sa v minulosti ocitol v exkomunikácii za zneužitie spovede. Informoval o tom generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa v decembri 2022 s tým, že išlo o automatickú exkomunikáciu za rozhrešenie ženy, s ktorou mal údajne Rupnik pomer.

Inzercia

V roku 2019 až 2020 sa voči Rupnikovi viedol kanonický proces, ktorý prebiehal pod vedením dominikána Francisca Javiera Canseca s ďalšími rehoľníkmi, ktorí nie sú jezuiti. Tento fakt potvrdili aj jezuiti.

V januári 2020 traja cirkevní sudcovia jednomyseľne potvrdili, že skutočne došlo k rozhrešeniu spolupáchateľa proti šiestemu prikázaniu. V máji 2020 Kongregácia pre náuku viery vydala dekrét o exkomunikácii Rupnika, pričom v tom istom mesiaci bola exkomunikácia zrušená.

Predstavený jezuitov Sosa uviedol, že exkomunikácia bola sňatá po tom, čo rehoľník robil pokánie.

František prijal Rupnikovu obhajkyňu

Krátko pred zverejnením správy o vizitácii v Centre Aletti prijal pápež František na súkromný rozhovor v Apoštolskom paláci Máriu Campatelliovú, nasledovníčku Marka Rupnika. Stalo sa tak tento piatok 15. septembra, informuje portál infovaticana.com.

Žena podľa blogu Silere non possum vždy obhajovala zakladateľa umelecko-duchovného centra, a to až do takej miery, že bývalý slovinský jezuita ju vyzval, aby ho nahradila (len formálne), keď sa začali objavovať obvinenia voči nemu.

Campatelliová v júni tohto roku zverejnila list, v ktorom obviňuje jezuitov z podpory mediálnej kampane proti jej mentorovi Rupnikovi.

Marko Rupnik je katolícky kňaz, bol členom rehole jezuitov. Pochádza zo Slovinska. Vo svete je známy mozaikovými umeleckými dielami pre kaplnky, kostoly a svätyne, ktoré navrhuje už viac ako 30 rokov.

Začiatkom decembra minulého roku katolícky svet šokovali informácie, že známy jezuita a umelec má obmedzenú kňazskú službu a že sa voči nemu viedlo vyšetrovanie pre obvinenia zo zneužívania.

O Rupnikovej kauze sme písali aj v tomto texte.

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.