Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 11:00

Modlitbová vigília v „predvečer“ synody

Na podujatie do Vatikánu prišli tisícky mladých aj pravoslávni patriarchovia

Na podujatie do Vatikánu prišli tisícky mladých aj pravoslávni patriarchovia

Symbolická „rieka“ ako znak spoločného úsilia pre spravodlivosť a mier. Foto: TASR/AP

Program pripravila komunita Taizé, prítomní bol aj patriarcha Bartolomej I., arcibiskup z Canterbury Justin Welby a sýrsky pravoslávny patriarcha Ignác Aphrem II.

Tisícky mladých z celého sveta spolu s náboženskými lídrami viacerých cirkví sa zišli v sobotu večer na Námestí svätého Petra v Ríme na ekumenickej modlitbovej vigílii.

Podujatie s názvom Together (Spolu) sa konalo v „predvečer“ synody biskupov, ktorá sa začne v stredu 4. októbra. Modlitbový a hudobný program zabezpečovala ekumenická komunita Taizé, informuje Catholic News Agency.

Stretnutie zahŕňalo aj osem minút ticha na osobnú modlitbu.

Práve ticho spomenul vo svojom príhovore na konci dvojhodinovej vigílie pápež František. Podľa neho je ticho v živote cirkvi nevyhnutné.

„V Skutkoch apoštolov čítame, že po Petrovej reči na jeruzalemskom koncile ,celé zhromaždenie stíchlo‘ (Sk 15, 12) a pripravovalo sa na prijatie svedectva Pavla a Barnabáša o znameniach a zázrakoch, ktoré Boh konal medzi národmi.

A to nám pripomína, že mlčanie v cirkevnom spoločenstve umožňuje bratskú komunikáciu, v ktorej Duch Svätý harmonizuje názory, pretože on je harmónia,“ hovoril pápež v príhovore. (Celé znenie v českom preklade nájdete TU.)

Počas pobožnosti sa spievali piesne, čítali sa texty z Písma a mladí kresťania vydávali svedectvá.

Pápež František s náboženskými lídrami počas podujatia Together. Foto: TASR/AP

Inzercia

Veriaci na Námestí sv. Petra počas modlitbovej vigílie. Foto: TASR/AP

Modlitby predniesli aj bratskí delegáti synody, čiže zástupcovia iných kresťanských tradícií, ktorí sa zúčastnia na synode, ale na rozdiel od väčšiny delegátov nemajú hlasovacie právo.

Na modlitbovej vigílii sa spolu s ďalšími kresťanskými predstaviteľmi zúčastnili aj tri hlavy cirkví: ekumenický patriarcha Bartolomej I. z Konštantínopolu, prímas Anglikánskej cirkvi arcibiskup z Canterbury Justin Welby a sýrsky pravoslávny patriarcha Ignác Aphrem II.

Títo traja lídri mali v sobotu ráno aj individuálne súkromné audiencie s pápežom Františkom.

Po sobotnej modlitbovej vigílii sa účastníci synody presunuli do duchovného centra v Sacrofane asi 15 kilometrov severne od Ríma, kde sa až do večera 3. októbra zúčastnia na duchovných cvičeniach. Tie povedú benediktínska mníška Ignazia Angelini a dominikán Timothy Radcliff.

V stredu 4. októbra sa začne zasadnutie synody otváracou bohoslužbou vo vatikánskej bazilike za účasti pápeža Františka, zboru kardinálov a účastníkov synody.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.