Obscénny klip v kostole
Brooklynský biskup požehnal chrám, kde sa natáčal videoklip, a potrestal kňaza

Reprofoto: Youtube
Farár sa bráni tým, že nevedel, čo sa bude v historickom kostole točiť. Peniaze chce venovať pro-life organizáciám.
Nedávno zverejnený videoklip popovej speváčky Sabriny Carpenterovej zobrazuje scény, kde speváčka provokatívne tancuje pri oltári v historickom Kostole zvestovania Panny Márie z 19. storočia v Brooklyne.
Hudobné video k piesni Feather bolo zverejnené na Youtube v posledný októbrový deň a za desať dní si ho pozrelo viac ako šesť miliónov ľudí. Speváčka sa v klipe objavuje v chráme, kde tancuje vo výstrednom kostýme, zatiaľ čo svetské dekorácie ležia na obetnom stole a okolo oltára.
Klip zobrazuje aj niekoľkých mužov, ktorí sa o speváčku bijú a nakoniec sa kvôli nej navzájom zavraždia. Ich pohrebné rakvy končia v spomínanom kostole pred oltárom.
Na obetnom stole sú sviečky, malé sošky a iné gýčové dekorácie a rakva s nápisom RIP, zatiaľ čo svätostánok je zakrytý. Speváčka pred obetným stolom tancuje spôsobom, ktorý, jemne povedané, určite nie je vhodný do sakrálneho priestoru.
Biskup reagoval so zdesením
Na videoklip už reagoval brooklynský biskup Robert Brennan. „Farnosť nedodržala diecéznu politiku týkajúcu sa natáčania na cirkevnom pozemku, ktorá zahŕňa kontrolu scén a scenára,“ vyhlásila diecéza.
Ako píše agentúra CNA, farnosť, kde sa obscénny klip natáčal, reagovala, že produkčná spoločnosť jej obsah videa odprezentovala nepresne.
Biskup celú záležitosť zobral vážne: farára Jamieho Gigantiella odvolal a do chrámu prišiel odslúžiť svätú omšu, počas ktorej obnovil posvätnosť priestoru. Biskup pri omši nanovo požehnal oltár a kostol vykropil svätenou vodou.
Brooklynský biskup správou farnosti poveril svojho pomocného biskupa Witolda Mroziewskeho, a to až dovtedy, kým sa celá vec administratívne neprešetrí.
Farár napísal veriacim list
Portál CNA požiadal o reakciu aj samotného farára Jamieho Gigantiella, ktorý na otázky nereagoval. Neskôr však napísal veriacim svojej už bývalej farnosti list, kde prevzal za situáciu plnú zodpovednosť. Kňaz sa však obhajuje, že nevedel o tom, že by sa v kostole natáčali takéto scény.
„Personál farnosti a ja sme si neboli vedomí toho, že by sa v kostole dialo niečo provokatívne, ani sme si neboli vedomí toho, že by do svätyne boli umiestnené umelé rakvy a iné pohrebné predmety. Väčšina videa sa mala natáčať vonku, blízko kostola, čo aj tak bolo,“ napísal kňaz.
Diecéza však preskúmala dokumenty, ktoré farnosť dostala pred samotným natáčaním. Tvrdí, že v dokumentoch síce nenašla celé scény, ale bolo tam jasne zobrazené správanie, ktoré je nevhodné pre sakrálny priestor.
Duchovný Jamie Gigantiello tiež deklaroval, že päťtisíc dolárov, ktoré farnosť dostala za natáčanie, venujú konkrétnym pro-life organizáciám.
Gigantiello sa tiež obhajoval, že počas natáčania videoklipu síce nebol v kostole, ale predtým odložil z chrámu Eucharistiu.
Aj keď diecézny biskup kňaza potrestal odvolaním z pozície farára, nechal ho v kňazskej službe svojej diecézy.
Dnes treba vedieť
Obvinenia voči Markovi Rupnikovi
Pápež zrušil premlčanie, aby sa mohol začať súdny proces so známym umelcom
František zasiahol do prípadu prepusteného jezuitu po správach Pápežskej komisie pre ochranu maloletých.
Španielska komisia odhalila vyše 200-tisíc prípadov zneužívania detí duchovnými
Katolícka cirkev v Španielsku v júni uviedla, že odhalila 927 prípadov sexuálneho zneužívania zo strany cirkevných hodnostárov.
Ani po roku nie sú známe žiadne informácie o dvoch unesených ukrajinských gréckokatolíckych kňazoch. Redemptoristov Ivana Levitského a Bohdana Geletu zadržali príslušníci ruských okupačných síl v Chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky v Berďansku v novembri 2022. Organizácia Forum 18 v Osle, ktorá sa venuje porušovaniu náboženskej slobody vo svete, informuje aj o ďalších zmiznutých kňazoch, pastoroch či imámoch na územiach okupovaných Ruskom. (nc reporter)
O osude kostolov poškodených zemetrasením zatiaľ definitívne nerozhodli
Podľa prvotných obhliadok statikov mali byť kostoly v Jankovciach, ako aj v Nižnej Sitnici zbúrané.
V zaplnenej ružomberskej synagóge sme sa vo štvrtok večer stretli s čitateľmi a podporovateľmi denníka Postoj, pre ktorých sme pripravili diskusiu na tému Cirkev podľa Františka. S moderátorom Pavlom Rábarom diskutovali nový spišský diecézny biskup František Trstenský, poslanec NR SR František Mikloško a vedúci redaktor Sveta kresťanstva Imrich Gazda.
Pápež František vyhlásil na piatok 27. októbra deň modlitby, pôstu a pokánia za mier. Pozval k tomu aj ostatné kresťanské denominácie, príslušníkov iných náboženstiev a všetkých, ktorým leží na srdci mier vo svete. Do iniciatívy sa zapája aj cirkev na Slovensku. (tkkbs)
Účastníci biskupskej synody napísali List Božiemu ľudu, v ktorom zhrnuli svoju synodálnu skúsenosť z uplynulých týždňov. „Deň čo deň sme počúvali naliehavé volanie po pastoračnom a misijnom obrátení. Pretože povolaním cirkvi je ohlasovať evanjelium nie tým, že sa sústredí na seba, ale tým, že sa vloží do služieb nekonečnej lásky, ktorou Boh miluje svet,“ píše sa v liste, ktorý avizuje, že „súhrnná správa z prvého zasadnutia objasní dosiahnuté body dohody, poukáže na otvorené otázky a naznačí, ako pokračovať v práci“. (vatican news)
Nový biskup pre Slovensko
Pápež vymenoval na čelo Prešovskej archieparchie mnícha Jonáša Jozefa Maxima
Vymenovaním za prešovského arcibiskupa sa Jonáš Jozef Maxim stal zároveň metropolitom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Kňaz Marko Rupnik, ktorý je obvinený zo sexuálneho zneužívania a bol prepustený z rehole jezuitov, bude pôsobiť v slovinskej diecéze Koper. „Kým nebude odsúdený, požíva všetky práva a povinnosti diecéznych kňazov,“ uviedol biskup Slavko Rebec. Rupnik sa tak vracia do svojej domovskej diecézy, z ktorej pochádza. (cna)
V Rusku zničili pamätník arcibiskupa, ktorý zahynul v stalinskom väzení
Úrady nedávno odstránili stenu vo väznici v meste Vladimir, na ktorej bola pamätná tabuľa venovaná litovskému arcibiskupovi Mečislovasovi Reinysovi a ďalším cudzincom, ktorí boli uväznení v rámci stalinského teroru.