Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. február 2024

Budúcnosť katolíckej žurnalistiky

Tradičné noviny končia, nahrádzajú ich špecializované internetové projekty

Kríza tradičných katolíckych novín podľa odborníka neznamená krízu informovanosti. Práve naopak.

Tradičné noviny končia, nahrádzajú ich špecializované internetové projekty

Foto: TASR/AP/Alessandra Tarantino

Dramatické správy o hromadnom prepúšťaní v amerických printových médiách (len v januári malo byť prepustených viac ako 500 novinárov) neobchádzajú ani katolícku tlač – najmä diecézne noviny.

Diecéza Peoria v štáte Illinois minulý mesiac oznámila ukončenie vydávania dvojtýždenníka The Catholic Post, ktorý vychádzal takmer 90 rokov a v súčasnosti má okolo desaťtisíc predplatiteľov.  

Nejde o jediný príklad. Diecéza Green Bay vo Wisconsine koncom roku 2023 vydala posledné číslo časopisu The Compass, rok predtým skončili najväčšie diecézne noviny v Spojených štátoch Catholic New York a takto by sa dalo pokračovať ďalej.

Z údajov Asociácie katolíckych médií vyplýva, že kým v roku 2006 v USA vychádzalo 196 katolíckych novín, tak v súčasnosti je ich už len 84.

Nelichotivé čísla zosumarizovala vatikanistka Heidi Schlumpf z portálu National Catholic Reporter, ktorá sa vo svojej analýze zamýšľa nad otázkou, aká je budúcnosť katolíckej žurnalistiky.   

Dôvody súčasnej krízy sú podľa nej viaceré: prechod čitateľov od tradičných k internetovým médiám, nedostatok finančných prostriedkov (a to aj v dôsledku odškodňovania obetí sexuálneho zneužívania zo strany diecéz), pokles náboženskej príslušnosti či konkurencia sociálnych médií – kým v minulosti sa biskup prihováral svojim veriacim prostredníctvom stĺpčeka v diecéznych novinách, dnes si vystačí s profilom na Twitteri.

To, že správnou cestou je práve prítomnosť na internete, dokazuje aj nedávny prieskum Centra pre aplikovaný výskum v apoštoláte (CARA). Z neho vyplýva, že kým v roku 2005 čítalo tlačené (!) diecézne noviny 25 percent amerických katolíkov, tak v roku 2023 ich bolo už len 17 %. Keď sa však k ním pripočítajú tí, ktorí diecézne noviny sledujú na internete, ich čítanosť razom stúpne až na 49 %.

Osobitný úspech pritom zaznamenávajú špecializované projekty, ako sú napr. Black Catholic Messenger určený afroamerickej komunite, Outreach pre LGBT+ komunitu, EarthBeat venovaný environmentálnym a klimatickým témam či konzervatívny Pillar, ktorý založili dvaja bývalí cirkevní právnici.

Riaditeľ Centra pre náboženstvo a kultúru na Fordhamskej univerzite a bývalý náboženský reportér David Gibson je preto presvedčený, že kríza tradičných katolíckych (diecéznych) novín neznamená krízu informovanosti. Práve naopak. Za kľúčové však považuje, aby čitatelia kvalitnú náboženskú žurnalistiku nielen sledovali, ale ju aj finančne podporovali.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.