Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. február 2024, 13:21

Nový olomoucký arcibiskup

Pápež vymenoval do funkcie doterajšieho pomocného biskupa Josefa Nuzíka

Pápež vymenoval do funkcie doterajšieho pomocného biskupa Josefa Nuzíka

Biskup Josef Nuzík. Foto: Človek a viera/Radek Hanskut

Na čelo arcidiecézy nastúpi po arcibiskupovi Janovi Graubnerovi, ktorý v lete 2022 odišiel do Prahy a s ktorým 13 rokov spolupracoval ako generálny vikár.

Pápež František vymenoval nového olomouckého arcibiskupa, je ním doterajší správca arcidiecézy a pomocný biskup Josef Nuzík. Funkcie sa ujme v polovici apríla.

Jeho meno oznámil v piatok 9. februára na poludnie v Katedrále svätého Václava apoštolský nuncius v Českej republike arcibiskup Jude Thaddeus Okolo.

Vo svojich prvých slovách po vymenovaní biskup Nuzík vyjadril vďačnosť za dôveru, ktorej sa mu v novom úrade dostáva: Bohu, ale aj pápežovi Františkovi, apoštolskému nunciovi a celej nunciatúre, ktorá viedla proces vymenovania.

„Ďakujem aj vám všetkým, drahí bratia a sestry, ktorí ste sa viac ako rok a pol modlili na tento úmysel. Ten čas sa vám možno zdal dlhý, ale bol dôležitý – modlili sme sa za potrebné vlastnosti diecézneho biskupa. Viem, že ich nemám, ale chcem do nich s Božou pomocou dorásť,“ povedal biskup Nuzík a dodal: „Budem vám vďačný za spoluprácu, trpezlivosť a podporu, ľudskú aj duchovnú, v modlitbe.“

Pripomenul tiež, že menovanie prichádza len niekoľko dní pred sviatkom svätého Cyrila a Metoda, ktorý slávi všeobecná cirkev.

„Solúnski bratia poukazujú na naše korene a stoja pri základoch života viery na Morave a táto viera je aj po stáročiach vzácnym pokladom, v ktorom je možné nájsť svetlo a silu pre našu dobu,“ zdôraznil biskup Nuzík a dodal, že chce nadviazať aj na prácu svojich predchodcov, najmä arcibiskupa Jana Graubnera, s ktorým 13 rokov spolupracoval ako generálny vikár.

Inzercia

„Súčasná doba nie je jednoduchá, ale zároveň nám Boh ponúka veľa možností, ako zvládnuť náš osobný a rodinný život. Verím, že ich s jeho pomocou objavíme a podelíme sa o ne aj s ľuďmi okolo nás,“ uzavrel svoj prvý pozdrav veriacim.

Inaugurácia – uvedenie do úradu – je naplánovaná na sobotu 13. apríla, pričom ďalšie podrobnosti o záležitostiach súvisiacich s nástupom do arcibiskupského úradu budú zverejnené neskôr.

Mons. Josef Nuzík (* 1966) pochádza zo Stráňan na Uherskohradišťsku a po skončení strednej školy pracoval ako sústružník v Uherskom Brode. Za kňaza bol vysvätený v roku 1995 a pôsobil v Novom Jičíne. Ďalšie jeho pôsobiská boli Luhačovice (1996 – 1997), Nivnice (1997 – 2003) a Štípa u Zlína (2003 – 2005), v tomto poslednom období bol aj dekanom Vizovického dekanátu.

Od roku 2005 pôsobil ako vicerektor kňazského seminára v Olomouci a v roku 2009 ho arcibiskup Jan Graubner vymenoval za svojho generálneho vikára. V júli 2017 bol vymenovaný za pomocného biskupa Olomouckej arcidiecézy, v lete 2022, po odchode arcibiskupa Graubnera do Prahy, bol zvolený za administrátora arcidiecézy a 9. februára 2024 ho pápež František vymenoval za nového arcibiskupa.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pre eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 3 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 5 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.