Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme žiadajú vo veľkonočnom posolstve mier v Gaze

V posolstve sa hovorí o „veľkom utrpení, ktoré nás tu vo Svätej zemi obklopuje“.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na „okamžité a udržateľné prímerie“ vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy. TASR informuje podľa agentúry DPA.

V posolstve sa hovorí o „veľkom utrpení, ktoré nás tu vo Svätej zemi obklopuje“ a zároveň sa odsudzujú „všetky násilné činy v súčasnosti prebiehajúcej ničivej vojne, predovšetkým tie, ktoré sú namierené voči nevinným civilistom“.

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na „prepustenie všetkých rukojemníkov“ i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

Žiadali tiež začatie rokovaní za medzinárodnej asistencie o „ukončení a prekonaní súčasného kruhu násilia“ v záujme nájdenia „komplexného riešenia pre spravodlivý a trvalý mier v krajine, kde náš Pán obetoval svoj život“, cituje z vyhlásenia agentúra DPA.

Na Veľký piatok kresťania v Jeruzaleme tradične prechádzajú  ulicou nazvanou Via Dolorosa, čo je latinský názov pre Cestu utrpenia, a nosením drevených krížov si pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Procesie sa končia pri Chráme Božieho hrobu.

Vojna v Pásme Gazy sa začala bezprecedentným útokom palestínskych militantov z hnutia Hamas a ďalších zoskupení na územie Izraela 7. októbra 2023. 

Útok si vyžiadal približne 1200 obetí na životoch, väčšinou civilistov. Zhruba 250 ľudí ozbrojenci odvliekli do Pásma Gazy. Izrael reagoval vojenskou ofenzívou, ktorá si v Gaze medzičasom vyžiadala viac než 32-tisíc obetí, väčšinou žien a detí.

Tohtoročné sviatky Veľkej noci sa oslavujú súčasne s moslimským pôstnym mesiacom ramadán, pripomína DPA.
 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Cirkev Izrael Jeruzalem Pásmo Gazy
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

16. júl 2026

Za nového generálneho riaditeľa Inštitútu pre náboženské diela (IOR) bol vymenovaný Giovanni Boscia. Funkcie šéfa tzv. vatikánskej banky sa ujme 1. októbra 2026. V pozícii vystrieda Giana Franca Mammìho, ktorý po 11 rokoch ukončí svoje pôsobenie po dosiahnutí zákonom stanoveného dôchodkového veku. Päťdesiatpäťročný Boscia pracuje od roku 2023 ako zástupca generálneho riaditeľa IOR. Väčšinu kariéry pôsobil v Londýne v popredných investičných bankách. (vatican news) 

15. júl 2026

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine. Ide o štvordňovú cestu so zastávkou v Kyjeve. V utorok navštívil stredisko Zachid-1 vo Ľvovskej oblasti, kde sú zajatci z ruskej armády, medzi nimi aj mladí z Bieloruska, Konga, Kórey, Peru, Nigérie či Filipín. „Pápež sa za vás modlí,“ povedal im kardinál a odovzdal im aj kľúčenku ako znak nádeje, že sa čoskoro vrátia domov. (vatican news)

Kardinál Matteo Zuppi je po druhýkrát ako pápežský vyslanec na Ukrajine.
14. júl 2026

Návšteva pápeža v Anglicku je „pravdepodobná, žiaduca a dokonca by som povedal, že nevyhnutná“, vyjadril sa apoštolský nuncius vo Veľkej Británii arcibiskup Miguel Maury Buendía. Španiel, ktorý slúži v pápežskej diplomacii skoro 40 rokov, poukázal na štátnu návštevu Vatikánu, ktorú absolvoval vlani kráľ Karol III., takže by mohol Lev XIV. túto návštevu opätovať. Posledným pápežom, ktorý oficiálne zavítal do Spojeného kráľovstva, bol Benedikt XVI. v roku 2010. (ewtn news)

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť