Sýrsky arcibiskup na Slovensku: Verím, že kresťania sa vrátia

Pravoslávny arcibiskup Severios Malki Mourad zavítal aj medzi irackých utečencov v Nitre a na festivale Pohoda diskutoval o prenasledovaní kresťanov na Blízkom východe.


Pravoslávny arcibiskup zo Sýrie Severios Malki Mourad sa Slovákom poďakoval za prijatie kresťanských utečencov. Foto – TK KBS/Peter Zimen

Arcibiskup Sýrskej ortodoxnej cirkvi Severios Malki Mourad koncom minulého týždňa navštívil Bratislavu a stretol sa s predstaviteľmi kresťanských cirkví, zástupcami Zväzu židovských náboženských obcí, predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí SR a s irackými utečencami v Nitre.

Patriarchálny vikár Jeruzalema a Jordánska pricestoval na Slovensko po nedávnej návšteve predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Igora Rintela, bratislavského arcibiskupa Stanislava Zvolenského a generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Miloša Klátika, ktorí sa s ním stretli 26. mája počas spoločnej cesty do Svätej zeme.

Arcibiskup Mourad po tlačovom brífingu s novinármi v priestoroch Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave pozdravil pomocného biskupa Bratislavskej arcidiecézy Jozefa Haľka a spolu s honorárnym konzulom SR v Betleheme Georgom Sulimanom Malki Jabrom vycestoval na návštevu Nitry. Tam sa po prijatí na nitrianskom hrade, prehliadke katedrály a diecézneho múzea stretol s rodinami irackých utečencov, ktoré bývajú v Nitre. Návšteva sýrskeho ortodoxného arcibiskupa na Slovensku pokračovala popoludní stretnutím s predstaviteľmi Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Bratislave.

Počas víkendu arcibiskup zavítal na hudobný festival Pohoda, kde sa zúčastnil na diskusii o prenasledovaní kresťanov na Blízkom východe. Severios Malki Mourad vyjadril vďačnosť Slovensku za prijatie kresťanských utečencov, podotkol však, že predstaviteľom kresťanských cirkví v blízkovýchodných oblastiach sužovaných konfliktmi záleží na tom, aby sa veriaci po skončení vojen vrátili do svojich domovov, inak sa prítomnosť kresťanov na týchto miestach nenávratne stratí. Vyjadril nádej, že vďaka medzinárodnej spolupráci bude čoskoro možné zastaviť krvipreliavanie tzv. Islamského štátu. Podmienkou toho podľa arcibiskupa je zastavenie prílivu financií a zbraní.

Sýrska ortodoxná cirkev je autokefálna východná pravoslávna cirkev s patriarchátom v sýrskom Damasku. Má približne päť miliónov veriacich po celom svete, ich značná časť sa okrem Turecka, Sýrie a Iraku nachádza v Indii. V oblasti Izraela, Palestíny a Jordánska žije približne 10-tisíc sýrskych pravoslávnych kresťanov, v samotnom Jeruzaleme asi tisíc. Ich počet však vplyvom okolností klesá. Známym miestom Sýrskej pravoslávnej cirkvi v Jeruzaleme je dom Márie, matky sv. Marka, v ktorého hornej sieni sa podľa tradície konala Posledná večera Ježiša Krista s apoštolmi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo