Pápež na samite G7 apeloval na zákaz zbraní, ktoré zabíjajú autonómne

Pápež na samite G7 apeloval na zákaz zbraní, ktoré zabíjajú autonómne
Pápež František a americký prezident Joe Biden počas stretnutia v rámci trojdňového summitu svetových lídrov G7 v meste Borgo Egnazi v Taliansku. Foto TASR/AP
František je prvým pápežom v dejinách, ktorý sa zúčastnil na samite G7. Svoj prejav využil na to, aby poukázal na nebezpečenstvá umelej inteligencie nasadzovanej v ozbrojených konfliktoch.
 
Vypočuť článok
Pápež na samite G7 apeloval na zákaz zbraní, ktoré zabíjajú autonómne
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

"Vzhľadom na tragédiu, akou sú ozbrojené konflikty, je naliehavo potrebné prehodnotiť vývoj a používanie zariadení, ako sú takzvané 'smrtiace autonómne zbrane', a v konečnom dôsledku zakázať ich používanie," povedal pápež. 

"Začať treba účinným a konkrétnym záväzkom k väčšej a riadnej ľudskej kontrole. Nijaký stroj by sa nikdy nemal rozhodnúť vziať človeku život," povedal.

Umelá inteligencia sa už teraz používa na bojisku, jej využitie v konfliktoch však vyvoláva obavy z rizika ďalšej eskalácie, ako aj vôbec absencie ľudskej úlohy pri takomto rozhodovaní. AI je síce rýchlejšia, ale nie nevyhnutne bezpečnejšia a jej nasadenie prináša etické aj právne problémy.

"Umelá inteligencia (je) vzrušujúcim, ale zároveň desivým nástrojom... Odsúdili by sme ľudstvo na budúcnosť bez nádeje, ak by sme mu vzali možnosť rozhodovať o sebe a svojich životoch tým, že ho odsúdime na závislosť od rozhodnutí strojov," varoval pápež na summite G7. 

"Musíme zabezpečiť a ochrániť priestor pre riadnu ľudskú kontrolu rozhodnutí, ktoré robia programy umelej inteligencie: závisí od toho aj samotná ľudská dôstojnosť," dodal František.

Pápež v piatok na okraj summitu G7 absolvoval aj viacero bilaterálnych stretnutí, napríklad aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom či kanadským premiérom Justinom Trudeauom. 

Skupina G7, ktorú tvoria Británia, Francúzsko, Japonsko, Kanada, Nemecko, Spojené štáty a Taliansko, v piatok vyhlásila, že umelá inteligencia "môže zohrávať kľúčovú úlohu pri podpore pokroku a rozvoja" v spoločnosti. Lídri týchto krajín zároveň priznali, že čo sa týka ozbrojených konfliktov, je potrebné vytvoriť nejaký rámec na zodpovedné využívanie AI. 

Umelá inteligencia má na tzv. strategickej úrovni v budúcnosti napríklad vytvárať modely bojísk a navrhovať, ako vhodne reagovať na útoky, možno dokonca zarátajúc aj potenciálne použitie jadrových zbraní.

Ešte pred príchodom na summit hostil František vo Vatikáne vyše 100 komikov z dovedna 15 krajín vrátane amerických celebrít Whoopi Goldbergovej, Jimmyho Fallona, ​​Chrisa Rocka, Stephena Colberta či Conana O'Briena.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

03. jún 2026

„V deväťdesiatych rokoch chodili naši biskupi do Nemecka aj viackrát do roka, fungovali vzťahy a partnerstvá. Napríklad viem, že Spišská diecéza mala dobrý vzťah s Kolínskou arcidiecézou, Košická arcidiecéza s diecézou Limburg,“ hovorí v rozhovore vedúci Generálneho sekretariátu KBS kňaz Juraj Sabadoš. Podľa neho sa biskupi z oboch strán musia začať znovu stretávať, ľudsky chápať, aby sa prekonávali predsudky.

Naši a nemeckí biskupi by sa mali znova začať stretávať, hovorí kňaz z KBS Juraj Sabadoš

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť