Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
15. august 2016

Španielski biskupi odmietli zákon o LGBTfóbii. Čelia obvineniam z nenávisti

V tejto situácii prináleží katolíkom brániť sa všetkými legitímnymi prostriedkami, reagovali biskupi na nový španielsky zákon.
Španielski biskupi odmietli zákon o LGBTfóbii. Čelia obvineniam z nenávisti

Biskup Juan Antonio Reig Pla bol jedným z troch autorov vyhlásenia kritizujúcich zákon proti LGBTfóbii (Foto: wikimedia.org)

Traja biskupi Madridu odmietli v spoločnom vyhlásení španielsky zákon platný od konca júla. Podľa neho majú verejné aj súkromné školy Madridského samosprávneho kraja vyučovať „sexuálnu rozmanitosť“, pričom veľká väčšina súkromných škôl v tejto oblasti má katolícke korene.

Nové normy takisto určujú, že je potrebné „rešpektovať rodovú identitu a rôzne modely rodiny vo vzdelávacom prostredí“ takým spôsobom, aby „bolo zaručené, že všetkým madridským študentom bude vysvetlená skutočnosť rozličných sexuálnych orientácií a rodových identít“. Okrem povinnosti vyučovať ideológiu gender budú musieť učitelia absolvovať formáciu, ktorú im poskytnú organizácie LGBT.

Biskup Joaqín María López de Andújar, jeho pomocný biskup José Rico Pavés a biskup Juan Antonio Reig Pla zdôraznili, že tzv. „zákon proti LGBTfóbii“ je svojvoľný a ani v najmenšom neberie do úvahy výhradu vo svedomí.

„Vychádza z neadekvátnej antropológie, ktorá popiera sexuálnu rozdielnosť medzi mužmi a ženami ako aj telesne-duchovnú integritu osoby,“ napísali biskupi vo vyhlásení. „Je tiež v protiklade s prirodzenou morálkou, ktorá zodpovedá správnemu uvažovaniu a smeruje k zrušeniu verejného vyučovania Biblie. Navyše chce zakázať aj možnosť verejne sa modliť za osoby, ktoré prosia o príhovor, aby dokázali zmeniť orientáciu vo svojom živote.“

Prečítajte si tiež:
Kardinála stíha prokuratúra. Hovoril o gayoch a feminizme Zdieľať

Biskupi tvrdia, že zákon je útokom na slobodu vierovyznania a svedomia a cenzurovaním práva rodičov na výchovu vlastných detí podľa svojho vyznania a presvedčenia. „Ak sa nehľadá pravda, ak sa ani v najmenšom nerešpektujú argumenty biológie a genetiky osoby, zavedie sa ideologický zákon – v tomto prípade podľa ideológie gender – a sloboda sa okliešti sankciami a prenasledovaním,“ píšu.

V tejto situácii podľa nich prináleží katolíkom brániť sa všetkými legitímnymi prostriedkami.

Voči názoru madridských biskupov sa okamžite postavila LGBT skupina. Prostredníctvom petície pre prokuratúru ich chce obviniť zo šírenia nenávisti a diskriminácie voči homosexuálom.

-at-

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva