Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. jún 2016

Kardinála stíha prokuratúra. Hovoril o gayoch a feminizme

Prokuratúra vo Valencii začala trestne stíhať miestneho arcibiskupa a kardinála Antonia Cañizaresa. Dôvodom je kázeň, kde kritizoval homosexuálnu lobby a feminizmus.
Kardinála stíha prokuratúra. Hovoril o gayoch a feminizme

Arcibiskup Valencie kardinál Antonio Cañizares (Foto: youtube.com)

Na Inštitúte Jána Pavla II. vo Valencii sa 13. mája končil kurz štúdia rodiny. V miestnej kaplnke mal kardinál Cañizares krátky príhovor.

„Naša legislatíva ide proti rodine. Je za tým činnosť politických predstaviteľov, ktorým v tom pomáhajú rôzne hnutia z ríše gayov a ideológií, ako je radikálny feminizmus alebo gender ideológie, ktoré sú najzradnejšie zo všetkých,“ vravel kardinál.

Podľa kardinála je situácia vážna a v budúcnosti bude mať pre spoločnosť negatívne dôsledky. Cañizares vyjadril tiež obavy v súvislosti s politikou „otvorených dverí“ pre imigrantov. (Celá kázeň v španielskom origináli TU, v taliančine TU.)

Trestný čin?

Reakcia na kardinálove slová prišla za krátky čas. Koalícia viac ako päťdesiatky LGBT organizácií spoločne s Komunistickou stranou Valencie podali na kardinála trestné oznámenie za podnecovanie k nenávisti.

Španielska sieť organizácie Help to Refugees ho vo verejnom vyhlásení obvinila z „nostalgie za minulosťou, keď boli imigranti, gayovia, lesby, bisexuáli, transsexuáli a ženy podriadené diktátu spoločnosti, kde vládli sily katolíckej cirkvi.“

Arcibiskup Cañizares následne požiadal o ospravedlnenie, ak jeho slová niekomu ublížili. „Títo ľudia a ich dôstojnosť majú môj najvyšší rešpekt,“ odkázal. „Je však homofóbne obraňovať rodinu?“ V otvorenom liste svojej diecéze tiež napísal, že sa snaží „hlásať pravdu a spravodlivosť aj za cenu, že to bude nepríjemné“.

Kým doteraz sa o kardinálovej kázni hovorilo v médiách či miestnom parlamente, koncom minulého týždňa začala konať miestna prokuratúra. Voči kardinálovi Cañizaresovi spustila trestné stíhanie pre podozrenie z tzv. hate speech, teda nenávistného prejavu. Ak by 70-ročného arcibiskupa postavili pred súd a uznali vinným, hrozia mu tri roky za mrežami.

Oznámenie prokuratúry o začatí stíhania kardinál Cañizares nekomentoval.

InzerciaKardinál Cañizares bol blízky spolupracovník pápeža Benedikta XVI. a jeho „minister“ pre liturgiu. (Foto: wikimedia.org)

Španielskemu kardinálovi v minulosti pripadla prezývka „Malý Ratzinger“ pre jeho teologickú prezieravosť. Na jeho podporu sa postavila s podpornou petíciou aj organizácia CitizenGo.

„Kardinál Cañizares nie je ani zďaleka jediný, kto hlása takéto prorodinné názory. Väčšina kresťanských lídrov po celom svete sa zhoduje v tom, že gender ideológia je pre ľudstvo škodlivá a ide proti Božiemu plánu s človekom.“

Z Vatikánu do Valencie

Kardinál Antonio Cañizares má 70 rokov a je bývalým prefektom Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Na tomto poste „ministra pre liturgiu“ ho v roku 2014 vystriedal guinejský kardinál Robert Sarah, ktorý bol minulý týždeň na Slovensku.

Niekdajšieho arcibiskupa Toleda a španielskeho prímasa Cañizaresa ustanovil pápež František po odchode z Vatikánu za arcibiskupa Valencie. Tam to zrejme nemá ľahké.

Tento mesiac Španielska biskupská konferencia odsúdila bohorúhačské plagáty, na ktorých sú vyobrazené dve bozkávajúce sa Madony. Šírili sa pred gay pochodom vo Valencii. Od plagátov sa dištancovalo aj miestne LGBT hnutie. Za blasfemickou reklamou bolo radikálne ľavicové hnutie, ktoré v posledných rokoch viackrát útočilo na cirkev nevkusnými žartmi a urážkami, píše Vatikánsky rozhlas.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.