Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
14. jún 2016

Africký kardinál v Petržalke: Mali by sme opäť sláviť omšu tvárou k Bohu

Do omšovej liturgie by sa mala vrátiť prax, že veriaci a kňaz hľadia na Boha. Povedal to africký kardinál Robert Sarah v kostole Svätej Rodiny v Petržalke.
Africký kardinál v Petržalke: Mali by sme opäť sláviť omšu tvárou k Bohu

Kardinál Robert Sarah v petržalskom kostole Svätej rodiny (Foto: P. Rábara)

Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí pricestoval v pondelok na Slovensko, aby predstavil svoju knihu Boh alebo nič, ktorá sa stáva v cirkvi bestsellerom.

V petržalskom kostole slávil kardinál Sarah omšu, po ktorej odpovedal aj na otázky veriacich. Mnohí sa ho pýtali práve na liturgiu a rôzne trendy s ňou spojené.

Pozrite si:
Fotoreportáž z návštevy kadrinála Zdieľať

Vatikánsky „minister pre liturgiu“ otvorene pred plným kostolom povedal to, čo nedávno naznačil v jednom rozhovore. „Mali by sme sa vrátiť v liturgii k tomu, aby sme hľadeli na Pána, na kríž,“ hovoril.

Nie krok späť, ale krok k Bohu

Pri liturgii slova je podľa kardinála v poriadku, že kňaz je otočený k ľuďom, ale pri druhej časti by mal byť obrátený k Bohu. „Kňaz aj ľud by mali pri liturgii Eucharistie hľadieť na Pána, na jeho kríž.“

Kardinál Sarah pripomenul, že samotný Druhý vatikánsky koncil nenariadil slávenie liturgie tvárou k ľudu. Do praxe to prišlo až po koncile.

„Teraz po 50 rokoch sa musíme nad tým zamyslieť, urobiť analýzu, aké ovocie to prinieslo. Vidíme napríklad, že na Západe sa kostoly skôr vyprázdnili,“ povedal najvyššie postavený Afričan vo Vatikáne.

K téme: 
Kardinál Sarah: musíme napraviť nešváry v liturgii Zdieľať

Podľa kardinála by návrat k slúženiu omše smerom ku krížu neznamenal krok späť. „Nevrátili by sme sa do minulosti. Vrátime sa k tradícii, že budeme spolu hľadieť na Boha,“ vyhlásil jeden z najbližších spolupracovníkov pápeža Františka.

Veriacim tiež povedal, že sa cíti zodpovedný za prácu, ktorú začal pápež Benedikt XVI. – pochopiť, čo je liturgia. „Je to jediné miesto, kde človek stojí voči Bohu tvárou v tvár,“ dodal kardinál. 

Jedna z otázok veriacich smerovala k tomu, či je dobré modliť sa ruženec cez omšu, ktorá je v jazyku, ktorému nerozumieme. „Nepovažujem to za správne. Nemusím rozumieť, aby som mal účasť. Keď som bol malý chlapec, nerozumel som latinčine, ale mal som účasť aj tak. Nie je totiž dôležité, či ja rozumiem, ale že Boh mi rozumie,“ dodal s úsmevom guinejský kardinál, ktorý je jedináčikom.

Inzercia

Kardinál Sarah hovorí o svojej knihe a odpovedá na otázky po skončení omše.

Kniha o problémoch sveta aj cirkvi

Kniha kardinála Saraha Boh alebo nič je momentálne hitom aj mimo Vatikánu. Vyšla už v 12 jazykoch vrátane kórejčiny, povedala riaditeľka vydavateľstva LÚČ Anna Kolková. „Obsahuje mienkotvorné názory, ktoré definujú kľúčové problémy náboženstva a sveta,“ uviedla na predstavení knihy.

„Touto knihou som chcel povedať, že Boha musíme opäť dostať do stredu nášho života,“ povedal kardinál Sarah.

„Aktuálna kríza vo svete nie je kríza politická či ekonomická. Ale kríza Boha. Pre mnohé krajiny na Západe je Boh mŕtvy. Som rád, že tu som našiel kostol plný ľudí,“ prihovoril sa kardinál.

Slováci by podľa neho nemali zabudnúť na to, že za komunizmu trpeli pre vieru.

„Západ vás bude ťahať za kultúrou bez Boha, bez morálky. Chce zničiť rodinu a manželstvo. Musíte sa držať svojich koreňov,“ povedal. „Prosím vás aj vašich biskupov, aby ste pomohli Západu udržať vieru,“ dodal.

Prečítajte si:
Úryvok z knihy Boh alebo nič Zdieľať

Roberta Saraha, ktorého si pápež František vybral za prefekta Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, označujú nielen za najvýznamnejšieho afrického kardinála, ale aj za jedného z najvplyvnejších predstaviteľov konzervatívneho krídla Katolíckej cirkvi.

Ide o jeho prvú návštevu Slovenska. Prišiel na pozvanie vydavateľstva LÚČ, ktoré vydáva slovenský preklad knihy Boh alebo nič. Francúzsky vatikanista a spisovateľ Nicols Diat sa v nej zhovára s kardinálom Sarahom o jeho živote, význame a deformáciách liturgie, ale aj o citlivých témach, ako sú rozpady rodín, sexuálne škandály kňazov či teória rodovej rovnosti.

Okrem predstavenia knihy v Bratislave a Trnave je súčasťou štvordňového programu návšteva šaštínskej baziliky, účasť na stretnutí Liturgickej komisie KBS, ako aj na plenárnom zasadaní KBS. 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.